Czy znów będą zadymy i bijatyka na ulicach? Co wiemy o Marszu Niepodległości 2015? [NASZ INFORMATOR]

- Ma być spokojnie - tak zapowiadają organizatorzy. W środę - 11 listopada - już po raz szósty ulicami Warszawy przejdzie Marsz Niepodległości. Przygotowaliśmy dla Was krótki niezbędnik o jutrzejszej demonstracji.

Spodobało ci się? Polub nas

Marsz Niepodległości organizowany jest przez środowiska prawicowe: Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny. Po raz pierwszy odbył się w Warszawie 11 listopada 2010 roku. W ostatnich latach podczas marszu regularnie dochodziło do burd. W zeszłym roku policja zatrzymała 199 osób, głównie chuliganów, którzy brali udział w walkach z policją w okolicach Stadionu Narodowego. Wówczas na zakończenie manifestacji organizatorzy skrytykowali kibiców, którzy przyszli na marsz tylko po to, żeby bić się z policją. Rok wcześniej zaatakowano dwa skłoty oraz spalono "Tęczę" na pl. Zbawiciela i budkę strażniczą przy ambasadzie rosyjskiej. W 2011 roku z kolei chuligani zdewastowali pl. Konstytucji, gdzie doszło do gwałtownych starć z policją.

Zamieszki przy ul. Skorupki podczas Marszu Niepodległości 11 listopada 2013 r.Zamieszki przy ul. Skorupki podczas Marszu Niepodległości 11 listopada 2013 r. Fot. Agata Grzybowska / Agencja Wyborcza.pl Zamieszki przy ul. Skorupki pod skłotem Przychodnia podczas Marszu Niepodległości 11 listopada 2013 roku, fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

* Hasło marszu

W tym roku manifestacja organizowana przez narodowców ma się odbyć pod hasłem "Polska dla Polaków, Polacy dla Polski". Jak mówili inicjatorzy, jest ono związane z "zalewem nielegalnych imigrantów, którzy kołaczą do drzwi Europy".

* Trasa marszu

Demonstracja ma się zacząć nieco wcześniej niż w ubiegłych latach. Organizatorzy zapraszają uczestników najpierw na mszę w kościele św. Barbary (ul. Nowogrodzka 51) o godz. 12. Sam marsz rozpocznie się po zakończeniu nabożeństwa i wyruszy z ronda Dmowskiego. Początek przewidziano na godz. 14. Organizatorzy zdecydowali się w tym roku nieznacznie zmienić końcowy przebieg trasy. Demonstranci przejdą Al. Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego, dalej jednak nie dojdą do ronda Waszyngtona, jak rok wcześniej, tylko zejdą ślimakami "Poniatoszczaka" na Wybrzeże Szczecińskie. Tamtędy przejdą wzdłuż Wisły, skręcą w ul. Siwca i wejdą na błonia Stadionu Narodowego. Tu odbędzie się część "artystyczna" marszu - koncerty i wystąpienia działaczy. - Uznaliśmy, że jest to najbezpieczniejsza trasa, najprostsza do zabezpieczenia i dodatkowo jest bardzo reprezentacyjna - powiedział Witold Tumanowicz, organizator marszu.

Trasa Marszu Niepodległości 2015Trasa Marszu Niepodległości 2015 Fot. materiały organizatora Trasa Marszu Niepodległości 2015, fot. materiały organizatora

* Kto na marszu?

Do udziału w manifestacji organizatorzy zapraszali prezydenta. Andrzej Duda jednak nie weźmie udziału w marszu. W tym czasie wybiera się do Białej Podlaskiej na lokalne obchody rocznicowe. Na marszu w poprzednich latach wzięli udział m.in. Artur Zawisza, Rafał Ziemkiewicz, Jan Żaryn, Paweł Kukiz, Janusz Korwin-Mikke, Ryszard Bender, Jerzy Robert Nowak czy Artur Górski.

Organizatorzy spodziewają się w jutrzejszym marszu nawet 50 tys. osób.

* Marsz zabezpieczy policja

Jak co roku porządku podczas manifestacji będą strzec policjanci. Do Warszawy zjadą jutro funkcjonariusze z innych regionów Polski, by wesprzeć kolegów ze stołecznej komendy. - Będziemy dbać o bezpieczeństwo zarówno tych, którzy wezmą udział w manifestacji, jak i mieszkańców Warszawy. Pomożemy w zapewnieniu bezpiecznego dojazdu autokarów z uczestnikami marszu. Będziemy dbać o to, żeby sama manifestacja przebiegła w sposób bezpieczny, bez zakłóceń - zapewniał kilka dni temu w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik komendanta stołecznego policji Mariusz Mrozek.

Marsz Niepodległości 11 listopada 2013 r. zamienił się w zamieszki i bitwę z policjąMarsz Niepodległości 11 listopada 2013 r. zamienił się w zamieszki i bitwę z policją Fot. KACPER PEMPEL / REUTERS Marsz Niepodległości w 2013 roku, fot. Kacper Pempel / Reuters

W czasie przejścia manifestacji, na poszczególnych odcinkach ulic będzie wstrzymywany ruch, także komunikacji miejskiej. W środę wiele linii autobusowych i tramwajowych zmieni swoje trasy. Szczegółowych informacji szukajcie na stronie Zarządu Transportu Miejskiego .

O ład podczas demonstracji próbuje co roku dbać także służba porządkowa manifestacji - Straż Marszu Niepodległości. Jutro również będzie obecna.

Więcej o: