W Warszawie powstaje mural przedstawiający kadry z filmów Himilsbacha i Maklakiewicza

Będzie miał 600 m kw. i składać się będzie z dziewięciu filmowych kadrów, w których wystąpili wyjątkowi polscy aktorzy: Jan Himilsbach i Zdzisław Maklakiewicz.

Spodobało ci się? Polub nas

ierwszy mural upamiętniający niezapomniany aktorski duet, który stworzyli Jan Himilsbach i Zdzisław Maklakiewicz, powstaje właśnie na granicy Woli i Śródmieścia.

Wyjątkowe malowidło powstające na terenie dwóch dzielnic, tworzy dziewięć kadrów z filmów, w których wystąpił niezapomniany duet aktorski: Jan Himilsbach i Zdzisław Maklakiewicz. Częścią czarno-białego muralu będą noty biograficzne o artystach, których bogata twórczość wybiega daleko poza kreacje filmowe. Wkrótce oficjalne odsłonięcie muralu.

Mural powstaje na murze przyczółka wiaduktu kolejowego (w ciągu al. Jana Pawła II) przy ulicy Kłopot, pomiędzy rondami nazwanymi na cześć bohaterów malowidła. Zakątek o industrialnym, kolejowym krajobrazie nabierze teraz jeszcze bardziej klimatycznego charakteru.

Filmowy mural, to realizacja pomysłu zgłoszonego w ramach budżetu partycypacyjnego 2015 przez architekta krajobrazu, Katarzynę Łowicką. Projekt nie zdobył wystarczającej liczby głosów, jednak dzielnice Wola i Śródmieście postanowiły go zrealizować.

- Zdecydował walor estetyczny i niecodzienny sposób promowania wiedzy o historii polskiego filmu - mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

- Cieszymy się, że w tak oryginalny sposób możemy upamiętnić ikony polskiego kina, jakimi bezsprzecznie są Himilsbach i Maklakiewicz - podkreślił Mateusz Mroz, burmistrz Śródmieścia.

Swój udział w tym przedsięwzięciu ma również Zarząd Dróg Miejskich, który nie tylko udostępnił ścianę, na której powstaje dzieło, ale również odpowiednio przygotował powierzchnię, tak aby mural mógł jak najdłużej cieszyć oczy warszawiaków.

-  Przemalowaną i zabezpieczoną powierzchnię oddaliśmy do dyspozycji artystów. Nasze prace polegały na przygotowaniu nie tylko samej ściany, wykonaliśmy specjalne osłony, które zakryły nieestetyczne kable we wnękach. Wzdłuż wiaduktu zamontowaliśmy rynienki, które zabezpieczają ścianę przed przeciekami, a tym samym zabezpieczą dzieło artystów - podkreśla Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich

Filmowy mural powstaje na murze przyczółka wiaduktu kolejowego (w ciągu al. Jana Pawła II) przy ulicy Kłopot, pomiędzy rondami nazwanymi na cześć bohaterów malowidła. I jest realizacją pomysłu zgłoszonego w ramach budżetu partycypacyjnego 2015 przez architekta krajobrazu, Katarzynę Łowicką. Projekt nie zdobył wystarczającej liczby głosów, jednak dzielnice Wola i Śródmieście postanowiły go zrealizować. - Zdecydował walor estetyczny i niecodzienny sposób promowania wiedzy o historii polskiego filmu - mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

Mural z kadrami z filmów z J. Himilsbachem i Z. MaklakiewiczemMural z kadrami z filmów z J. Himilsbachem i Z. Maklakiewiczem Facebook / Mural z kadrami z filmów z J. Himilsbachem i Z. Maklakiewiczem Facebook / Mural z kadrami z filmów z J. Himilsbachem i Z. Maklakiewiczem

Swój udział w przedsięwzięciu ma również Zarząd Dróg Miejskich. - Nasze prace polegały na przygotowaniu nie tylko samej ściany, wykonaliśmy specjalne osłony, które zakryły nieestetyczne kable we wnękach. Wzdłuż wiaduktu zamontowaliśmy rynienki, które zabezpieczają ścianę przed przeciekami, a tym samym zabezpieczą dzieło artystów - tłumaczy Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Częścią czarno-białego muralu będą noty biograficzne o artystach. Organizatorzy podkreślają, że mural powstaje również dzięki autorom fotosów i rodzinom aktorów oraz Filmotece Narodowej i studiom filmowym: "Kadr", "Tor" i "Zebra".

Więcej o: