Zmarł Wojciech Fangor - twórca oprawy wizualnej drugiej linii metra

Wojciech Fangor, malarz, grafik, twórca oprawy wizualnej warszawskiego metra zmarł w Warszawie 25 października ok. godz. 14. Miał 93 lata. O śmierci artysty poinformował PAP jego współpracownik Daniel Wnuk.

Spodobało ci się? Polub nas

Fangor, razem m.in. z Magdaleną Abakanowicz, Romanem Opałką i Tadeuszem Kantorem, zaliczany jest do grona najwybitniejszych polskich artystów XX w. Był jedynym polskim artystą w historii, który miał indywidualną wystawę w nowojorskim Guggenheim Museum. Oprawa wizualna II linii metra to ostatnia realizacja słynnego artysty.

Wojciech Fangor urodził się w 1922 r. w Warszawie. Malarstwa uczył się prywatnie u Felicjana Kowarskiego i Tadeusza Pruszkowskiego, w 1946 r. otrzymał zaocznie dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

II linia metraII linia metra Franciszek Mazur/ Agencja Wyborcza.pl Franciszek Mazur/ Agencja Gazeta

Już w wieku kilku lat wiedział, że chce być malarzem. "W życiu, poza genami, które się ma, olbrzymią rolę odgrywają przypadki - miejsca, czasu, zdarzeń na pozór szczęśliwych, a czasem na pozór nieszczęśliwych, które okazują się zbawienne. Mając lat trzy czy cztery malowałem jak wszystkie dzieci, ale w wieku 6-7 lat chciałem być malarzem, pociągało mnie to, oglądałem albumy i obrazy" - wspominał w rozmowie z PAP.

W latach 1953-1961 był docentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W okresie odwilży, po śmierci Stalina, odszedł od konwencji socrealizmu. Był współtwórcą polskiej szkoły plakatu.

W roku 1961 wyjechał z kraju, w latach 1964-1965 przebywał w Berlinie Zachodnim, w latach 1965-1966 w Anglii. W roku 1966 zamieszkał w Stanach Zjednoczonych. W okresie pobytu za granicą prowadził wykłady na wielu uczelniach artystycznych. Do Polski wrócił w 1999 r.

W 1970 roku, jako jedyny dotychczas polski artysta, miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Od kilku lat mieszkał ok. 60 km od Warszawy, we wsi Błędów koło Grójca.

Więcej o: