Trwają przygotowania do przyjęcia uchodźców z Syrii. W Warszawie zamieszka pół tysiąca osób

Pierwsi Syryjczycy przyjadą do stolicy latem przyszłego roku. Nowym mieszkańcom Warszawa zapewni "lokale treningowe" - pochodzące z zasobu skarbu państwa, lecz zarządzane przez miasto. Zamieszkają w nich samotne matki z dziećmi, osoby niepełnosprawne oraz ranne podczas wojny.

Spodobało ci się? Polub nas

Jak informuje Gazeta Stołeczna tworzy się właśnie zespół, który zajmie się m.in. edukacją uchodźców, sprawami lokalowymi i nauką języka polskiego. W jego skład wejdą zarówno organizacje pozarządowe jak różne wydziały stołecznego ratusza. Urzędnicy liczą też na wsparcie wolontariuszy, którzy pomogą odnaleźć się w stolicy.

- Poziom bezrobocia w Warszawie jest obecnie poniżej 3,8 proc. Ofert pracy przybywa. Jestem przekonany, że przygotujemy naprawdę solidny program adaptacyjny, który pozwoli na szybkie usamodzielnienie się - powiedział Tomasz Pactwa, dyrektor biura pomocy i projektów społecznych w ratuszu. Miasto zaznaczyło, że specjaliści zajmujący się edukacją cudzoziemców pomogą nauczycielom, dyrektorom, a w szkołach zajmą się nimi specjalni asystenci kulturowi.

Ratusz planuje też oddelegować w każdej dzielnicy urzędnika mówiącego w języku angielskim do kontaktu z uchodźcami. Punkt informacyjny zostanie uruchomiony w Centrum Wielokulturowym na Pradze Północ przy ul. Jagiellońskiej.

Więcej o: