Chcesz się poczuć jak maszynista pociągu? Poćwicz na symulatorze jazdy. Teraz każdy może. Koszt?

To ma być gratka dla miłośników pociągów. Koleje Mazowieckie zapisują chętnych na szkolenie na symulatorze jazdy. - Każdy może skorzystać - słyszymy w biurze prasowym.

Spodobało ci się? Polub nas

Pierwszeństwo w szkoleniu mają jednak maszyniści Szybkiej Kolei Miejskiej . Obie spółki właśnie podpisały umowę w tej sprawie. Dzięki niej aż 120 maszynistów SKM będzie ćwiczyć na nowoczesnym symulatorze jazdy, który w sierpniu kupiły Koleje Mazowieckie. Urządzenie umożliwia szkolenie w sytuacjach nietypowych, awaryjnych oraz podczas zdarzeń losowych. Maszyniści SKM-ki będą pracować na symulatorze Elfów - nowych pociągów z bydgoskiej Pesy, które kilka lat temu kupił kolejowy przewoźnik z Mazowsza.

Szkolenie na symulatorze 'Elfa'Szkolenie na symulatorze "Elfa" Fot. materiały prasowe Szkolenie na symulatorze "Elfa", fot. materiały prasowe

- Szkolenie ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa jazdy poprzez możliwość opanowania sposobu zachowania się w sytuacjach potencjalnie niebezpiecznych - mówi Artur Radwan, prezes zarządu Kolei Mazowieckich i dodaje, że spółka - oprócz działalności szkoleniowej dla maszynistów - będzie udostępniać urządzenie także innym zainteresowanym.

- Każdy może skorzystać - przekonuje Jolanta Maliszewska z biura prasowego Kolei Mazowieckich. Wystarczy napisać maila na adres: szkolenia.zawodowe@mazowieckie.com.pl.

Szkolenie jest indywidualne i trwa około 2 godzin. - Obejmuje m.in. instruktaż stanowiskowy, zapoznanie z obsługą "Elfa", przygotowanie pociągu do jazdy, jazdę w sytuacjach standardowych, postępowanie w sytuacjach wyjątkowych, postępowanie w przypadku występowania usterek lub nadzwyczajnych wydarzeń - wyjaśnia.

Nowe pociągi Elf Kolei MazowieckichNowe pociągi Elf Kolei Mazowieckich Fot. Fot . Krzysztof Miller / Agencja Wyborcza.pl "Elf" na stacji Warszawa Gdańska, fot. Krzysztof Miller / Agencja Gazeta

Na szkolenie trzeba trochę poczekać. - W pierwszej kolejności będą przyjmowani maszyniści. Na październik wszystkie terminy są zajęte - informuje Maliszewska. Mimo to zapewnia, że czas oczekiwania na szkolenie nie powinien być dłuższy niż miesiąc.

Symulator znajduje się na Ochocie przy ul. Mszczonowskiej 5.

No i najważniejsze. Ile to kosztuje? Za dwugodzinne szkolenie zapłacicie 500 złotych.

Więcej o: