Dziś ostatni dzień, by dopisać się do spisu wyborców i głosować w niedzielę [SZCZEGÓŁY]

Tylko do godz. 16 można się jeszcze dopisać do spisu przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi. Z kolei zaświadczenie uprawniające do głosowania poza miejscem zamieszkania można pobrać do piątku.

Spodobało ci się? Polub nas

W najbliższą niedzielę (25 października) odbędą się wybory parlamentarne. Głosować będzie można od godz. 7 do 21. Co zrobić, jeśli chcemy wziąć udział w wyborach poza miejscem zameldowania?

* Dopisać się do spisu wyborców

Warszawiacy, którzy w tę niedzielę będą przebywać poza swoim stałym miejscem zamieszkania / zameldowania, mogą złożyć pisemny wniosek o dopisanie do spisu. Taka osoba może głosować w wybranym przez siebie lokalu wyborczym - tam, gdzie stale zamieszkuje (innym niż właściwy dla jego miejsca stałego zamieszkania) lub gdzie będzie przebywać w dniu wyborów. Wniosek w tej sprawie składa się w urzędzie dzielnicy, w której znajduje się wybrany lokal wyborczy. Dziś ostatni dzień, by to zrobić. Urzędy dzielnic są czynne do godz. 16.

Wybory prezydenckie. Lokal wyborczy w WarszawieWybory prezydenckie. Lokal wyborczy w Warszawie Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl Jeden z lokali wyborczych w Warszawie, fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

* Pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania

Wyborca, który zamierza głosować poza miejscem stałego zamieszkania może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z takim dokumentem można głosować w dowolnym lokalu wyborczym w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia składa się w urzędzie dzielnicy, w której wyborca jest ujęty w spisie wyborców, najpóźniej do piątku, 23 października. Może on zostać złożony pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

Więcej o: