Spodobało ci się? Polub nas
Sztokholm, Hamburg czy Kopenhaga już mają tytuł "Zielonej Stolicy Europy". Od 2010 roku przyznaje go Komisja Europejska. O taki tytuł mogą się starać miasta z krajów Unii Europejskiej, posiadające co najmniej 200 tys. mieszkańców. Warszawa chce zostać Zieloną Stolicą Europy w 2018 roku. Miasto złożyło właśnie aplikację w tej sprawie, która będzie oceniana przez międzynarodowe jury.
W tym celu powstało specjalne 2-minutowe wideo promujące Warszawę jako miasto zielone, stosujące wiele rozwiązań proekologicznych. - W naszym filmie zieleń pokazana jest jako nieodłączna część aglomeracji warszawskiej. Przelewa się przez nią i wypełnia jej mieszkańców od środka, inspiruje i motywuje do działania. Zieleń stanowi spektrum, w którym jest miejsce dla wielu różnorodnych aktywności. Wszystkie prowadzą jednak do jednego celu: wyższej jakości życia mieszkańców - podkreśla Bartek Dojczew z agencji John Pitcher, która przygotowała spot.
Zieleń w oku kamery
Filmik zabiera nas w podróż, która rozpoczyna się w Śródmieściu. Potem kamera przewija się przez parki, osiedla, oczyszczalnię ścieków "Czajka" aż po dzikie brzegi Wisły. W spocie zobaczycie pełne pszczół ule na dachu Pałacu Kultury i Nauki i dzikie ptactwo występujące w mieście. Nie zabrakło także zielonych symboli miasta, takich jak Łazienki Królewskie czy Park Skaryszewski.
Kadr z filmu promocyjnego Warszawy Kadr z filmu promocyjnego Warszawy
W filmie zobaczymy też warszawiaków: urzędników, społeczników jak i tych, którzy na co dzień działają na rzecz "zielonej" Warszawy. W spocie pojawiają się m.in. Marlena Happach (prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, autorka "Pokoju na Lato" przy Muzeum Powstania Warszawskiego), Łukasz Puchalski (dyrektor ZDM, rowerowy pełnomocnik ratusza i inicjator systemu miejskich rowerów Veturilo) czy Beata Kuczborska (uczestniczka konkursu na najpiękniejszy warszawski balkon - "Warszawa w kwiatach").
Walory przyrodnicze Warszawy
Warszawa, obok Berlina i Sztokholmu, jest jedną z niewielu europejskich stolic, w której lasy znajdują się w granicach miasta i zajmują znaczne obszary (w Warszawie stanowią aż 15% powierzchni miasta). Wszystkie tereny zielone stanowią około 40% powierzchni Warszawy. Są to parki i ogrody, zieleń osiedlowa, przyuliczna i cmentarna, obszary otwarte i lasy. W granicach stolicy jest 27 kompleksów lasów miejskich, 85 parków oraz dziesiątki zieleńców. Prawy brzeg Wisły w Warszawie utrzymywany jest w naturalnej postaci i nie posiada żadnych budowli regulacyjnych na odcinku prawie 4 km, co w mieście tak dużym jest ewenementem w skali europejskiej. Teren ten należy do obszarów Natura 2000, a miasto realizuje tam programy ochrony siedlisk ptaków, restytucji łąk zalewowych.
Oczyszczalnia ścieków Czajka Fot. Stefan Romanik / Agencja Wyborcza.pl Oczyszczalnia ścieków Czajka, fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta
Ratusz przypomina, że Warszawa poczyniła niezwykły postęp w dziedzinie gospodarki ściekowej. Największa inwestycja środowiskowa Europy Środkowej - oczyszczalnia ścieków "Czajka" w ostatnich latach poddana została gruntownej modernizacji, przez co spełnia wymagania wynikające z surowych obowiązujących przepisów, a do Wisły nie wpadają już ścieki, ponieważ w 100% są oczyszczone.
Dzięki modernizacji Stacji Uzdatniania Wody "Filtry" Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które zaopatrują warszawiaków w wodę od 1886 roku, woda w Warszawie jest czysta i nadaje się do picia prosto z kranu. W latach 2008-2010 wybudowano tu stację ozonowania pośredniego i filtrowania na węglu aktywnym.
Lepszy transport
Warszawa ogranicza zanieczyszczenia powietrza oraz obniża poziom hałasu, dlatego stawia na transport szynowy. Remont ponad 30 km tras tramwajowych i gruntowna modernizacja kolejnych 30 km szyn oraz budowa nowych torowisk pozwolą na cichsze i bardziej ekologiczne podróżowanie mieszkańców po mieście.
Komunikacja w Warszawie. Autobus linii 222 Autobus elektryczny na linii 222, fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Wyborcza.pl Autobus elektryczny na linii 222, fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Trwa także modernizacja taboru autobusowego na niskoemisyjny. Zakupiono 10 autobusów elektrycznych i 35 o napędzie gazowym. Dla Warszawy produkowanych jest obecnie 80 przegubowych autobusów z panelami fotowoltanicznymi na dachu, a w planach jest zakup 130 autobusów niskoemisyjnych. Z kolei budowa sieci 11 parkingów Park&Ride pozwala mieszkańcom Warszawy i pobliskich miejscowości na zostawienie samochodu przy dużych węzłach komunikacyjnych i poruszanie się po centrum miasta komunikacją publiczną. Do 2022 r. planowane jest wybudowanie kolejnych 30 takich parkingów.
Nowy garaż 'Parkuj i Jedź' niedaleko stacji metra Stokłosy Fot. UM Warszawy Parking typu "Parkuj i Jedź" niedaleko stacji metra Stokłosy, fot. UM Warszawy
Coraz więcej warszawiaków przesiada się z samochodu na rower, od kiedy w 2012 r. Warszawa wprowadziła system rowerów publicznych "Veturilo". Został on uznany za jeden z 10 najlepszych systemów tego typu na świecie. Dzięki temu z roku na rok w mieście jest coraz więcej osób poruszających się na jednośladach. Poprawiła się także infrastruktura rowerowa. Cykliści w Warszawie mają już do dyspozycji 440 km tras rowerowych.