Spodobało ci się? Polub nas
Odnaleziono już w Warszawie Syreny, które zwiedziły nasze miasto. Był też niezwykły spektakl wyreżyserowany przez walijskiego reżysera Geralda Tylera we wnętrzu zabytkowego Banku Landau'a. Teraz czas na kolejne wydarzenia organizowane w ramach festiwalu "Nowi Warszawiacy"
- W cztery kolejne soboty października i listopada zapraszamy pasażerów na wycieczkę na Białołękę - do dzielnicy, która rozwija się najdynamiczniej ze wszystkich części Warszawy, a która nie jest do końca poznana przez mieszkańców innych dzielnic - zachęca do udziału w wydarzeniu Damian Kalita, koordynator projektu.
Autobus linii 518 przejedzie przez całe miasto, zaczynając od - Dworca Centralnego, przez Śródmieście, Stare Miasto i Muranów, aż na Białołękę. Jako pierwsza w podróż zabierze warszawiaków pisarka i przewodniczka Sylwia Chutnik. W czasie wycieczki spróbuje stworzyć portret postaci, która przeprowadziła się do stolicy, a podróż na trasie centrum - Białołęka przyśpieszoną linią 518, jest stałym elementem jej dnia. Początek o godz. 11, zbiórka uczestników przy pętli autobusowej na Dworcu Centralnym, wstęp: ważny bilet autobusowy
ARMONOGRAM WYCIECZEK
? 17 X 2015 - LITERACKA PODRÓŻ DO KAWALERKI NA BIAŁOŁĘCE
Przewodniczka: Sylwia Chutnik, pisarka, animatorka kultury, przewodniczka po Warszawie
Jak to jest być osobą, która po raz pierwszy raz jest w Warszawie i zaciekawiona patrzy przez okno autobusu wiozącego ją do kawalerki na krańcu Białołęki? W czasie wycieczki autobusem linii 518 spróbujemy stworzyć portret takiej postaci i dowiedzieć się, jakie miejsca mogą stać się przyjazne, a które zniechęcą do stolicy. Czy Białołęka nadaje się do literatury i czy jazda autobusem może być literacka? Popatrzmy przez szybę, posłuchajmy ludzi i stwórzmy nową historię miasta.
? 24 X 2015 - DZIELNICA KRÓTSZEJ DOBY
Przewodniczka: Bogna Świątkowska, prezeska Fundacji Bęc Zmiana
Autobus linii 518 jedzie do ostatniego przystanku na Białołęce z Dworca Centralnego prawie godzinę. "Czas dojazdu, jak to słusznie odnotował Le Corbusier, stanowi dodatkową pracę, im jest dłuższy, tym krótszy w ciągu dnia staje się tzw. czas wolny" - pisali sytuacjoniści przed ponad pół wiekiem. Czasu wolnego mają więc mieszkańcy Białołęki mało, dzięki korkom jeszcze mniej. Miejmy więc my czas dla Białołęki!
Podczas wycieczki przyjrzymy się szczególnie uważnie nazwom ulic. Z wielkomiejskiej arterii Jana Pawła II pojedziemy do dzielnicy wyrosłej na dawnych polach uprawnych, na ulicę Światowida, najważniejszego boga pogańskich Słowian. Przejedziemy przez będący do dziś wzorem spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego Żoliborz, by zakończyć podróż na deweloperskich osiedlach zamieszkałych przez płacących kredyty we frankach.
? 31 X 2015 - O WARSZAWSKCH BLOKOWISKACH
Przewodniczka: Marlena Happach, prezeska Stowarzyszenia Architektów Polskich, o. warszawski
Dlaczego wciąż budujemy od nowa, bez sentymentu do tego, co już mamy? Czy budowanie tożsamości Warszawy na tym, co zostało, jest niemożliwe? I wreszcie: jak tworzyć narrację miasta, gdy to miejsce blokowisk? Pokażemy Wam ich inną odsłonę!
? 7 XI 2015 - OPOWIEŚĆ O WARSZAWSKIEJ MODZIE W CZASACH PRL
Przewodniczka: Aleksandra Boćkowska, autorka książki "To nie są moje wielbłądy. O modzie wPRL", Wydawnictwo Czarne.
W jaki sposób przyjezdni tworzyli warszawską modę, jakie były jej uwarunkowania i dlaczego w PRL moda miała tak wielkie znaczenie: dla państwa, które traktowało ją propagandowo i dla ludzi, którzy po wojnie chcieli za pomocą ubrań zachować coś z lepszej przeszłości albo wyróżnić się z szarego tłumu. Warszawa w czasach PRL byłą niekwestionowaną stolicą mody, nie tylko polskiej, ale jak wspominają świadkowie - również wschodnioeuropejskiej.
/ FESTIWAL NOWI WARSZAWIACY /
Festiwal Nowi Warszawiacy to przedsięwzięcie Białołęckiego Ośrodka Kultury, Muzeum Woli, o. Muzeum Warszawy, m.st. Warszawa oraz Wolskiego Centrum Kultury. Festiwal składa się z: akcji społecznych "Warszawa od środka" na Woli i Białołęce, działań artystycznych oraz debat i konferencji naukowej. Różnorodne, interdyscyplinarne działania odbywające się w ramach Festiwalu są próbą zmierzenia się z tożsamością stolicy, z oczekiwaniami jej mieszkańców i przyjezdnych, zawierają krytyczną refleksję na temat zmian we współczesnej Warszawie. // www.nowiwarszawiacy.pl //
HARMONOGRAM WYCIECZEK
- 24 października: DZIELNICA KRÓTSZEJ DOBY
przewodniczka: Bogna Świątkowska , szefowa Fundacji Bęc Zmiana
Temat: Autobus linii 518 jedzie do ostatniego przystanku na Białołęce z Dworca Centralnego prawie godzinę. "Czas dojazdu, jak to słusznie odnotował Le Corbusier, stanowi dodatkową pracę, im jest dłuższy, tym krótszy w ciągu dnia staje się tzw. czas wolny" - pisali sytuacjoniści przed ponad pół wiekiem. Czasu wolnego mają więc mieszkańcy Białołęki mało, dzięki korkom jeszcze mniej. Miejmy więc my czas dla Białołęki! Podczas wycieczki przyjrzymy się szczególnie uważnie nazwom ulic. Z wielkomiejskiej arterii Jana Pawła II pojedziemy do dzielnicy wyrosłej na dawnych polach uprawnych, na ulicę Światowida, najważniejszego boga pogańskich Słowian. Przejedziemy przez będący do dziś wzorem spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego Żoliborz, by zakończyć podróż na deweloperskich osiedlach.
- 31 października: O WARSZAWSKCH BLOKOWISKACH
Przewodniczka: Marlena Happach , prezeska Stowarzyszenia Architektów Polskich, o. warszawski Temat: Dlaczego wciąż budujemy od nowa, bez sentymentu do tego, co już mamy? Czy budowanie tożsamości Warszawy na tym, co zostało, jest niemożliwe? I wreszcie: jak tworzyć narrację miasta, gdy to miejsce blokowisk?
- 7 listopada: OPOWIEŚĆ O WARSZAWSKIEJ MODZIE W CZASACH PRL
Przewodniczka: Aleksandra Boćkowska , autorka książki "To nie są moje wielbłądy. O modzie wPRL", Wydawnictwo Czarne. Temat: W jaki sposób przyjezdni tworzyli warszawską modę, jakie były jej uwarunkowania i dlaczego w PRL moda miała tak wielkie znaczenie: dla państwa, które traktowało ją propagandowo i dla ludzi, którzy po wojnie chcieli za pomocą ubrań zachować coś z lepszej przeszłości albo wyróżnić się z szarego tłumu. Warszawa w czasach PRL byłą niekwestionowaną stolicą mody, nie tylko polskiej, ale jak wspominają świadkowie - również wschodnioeuropejskiej.
* Festiwal Nowi Warszawiacy to przedsięwzięcie Białołęckiego Ośrodka Kultury, Muzeum Woli, o. Muzeum Warszawy, m.st. Warszawa oraz Wolskiego Centrum Kultury. Składa się z: akcji społecznych "Warszawa od środka" na Woli i Białołęce, działań artystycznych oraz debat i konferencji naukowej. Różnorodne, interdyscyplinarne działania odbywające się w ramach wydarzenia są próbą zmierzenia się z tożsamością stolicy, z oczekiwaniami jej mieszkańców i przyjezdnych, zawierają krytyczną refleksję na temat zmian we współczesnej Warszawie.