FBI odnalaz³o obraz zrabowany z Muzeum Narodowego w Warszawie

XVIII wieczne dzie³o autorstwa barokowego malarza Krzysztofa Lubienieckiego zosta³o ukradzione przez nazistów podczas II wojny ¶wiatowej. Aktualnie jest w drodze powrotnej z USA do stolicy.

Spodobało ci się? Polub nas

Obraz zatytułowany "Portret mężczyzny" polskiego barokowego malarza, działającego w Amsterdamie w okresie Złotego Wieku, powstał około 1728 roku. I jest jednym z wielu dzieł sztuki wywiezionych przez Niemców w październiku 1944 roku.

XVIII wieczne dzieło autorstwa barokowego malarza Krzysztofa LubienieckiegoXVIII wieczne dzieło autorstwa barokowego malarza Krzysztofa Lubienieckiego www.mkidn.gov.pl www.mkidn.gov.pl

Jak informuje, zaangażowane w poszukiwania Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego , dzieło prawdopodobnie trafiło do zamku Fischhorn w Austrii, gdzie odkrył je jeden z żołnierzy amerykańskich, który po zakończonej służbie zabrał go do Stanów Zjednoczonych. Wiele lat po śmierci żołnierza, obraz został sprzedany nieświadomym kupcom z Columbus w stanie Ohio, gdzie pozostał przez wiele lat. Krewny żołnierza prowadząc badania nad rodzinnym drzewem genealogicznym natrafił na zdjęcia obrazu. Po dalszych poszukiwaniach ustalił, że obraz został zrabowany z Narodowego Muzeum w Warszawie i postanowił zwrócić się do polskiego ministerstwa kultury. Po zapoznaniu się z prawami własności do obrazu, posiadacze zgodzili się zwrócić dzieło do Polski - informuje ministerstwo.

MKiDN prowadzi bazę danych strat wojennych - www.dzielautracone.gov.pl , która obecnie obejmuje blisko 63 tys. pozycji. Poszukiwanych jest 7 tys. obrazów polskich twórców, w tym: Aleksandra Gierymskiego, Jana Matejki, Jacka Malczewskiego i Stanisława Wyspiańskiego. Na tę chwilę do kraju powróciło kilkadziesiąt obiektów, m.in. Żydówka z pomarańczami i Popiersie mężczyzny w renesansowym stroju Aleksandra Gierymskiego.

Wiêcej o: