Wielka Warszawska już w niedzielę! Ta najwyżej dotowana gonitwa sezonu odbędzie się na Służewcu po raz 70.

W najbliższą niedzielę (27 września) rozegrana zostanie najważniejsza obok Derby i najwyżej dotowana gonitwa sezonu dla koni pełnej krwi angielskiej Wielka Warszawska. To wyścigowe wydarzenie najwyższej rangi odbędzie się w stolicy po raz 102. w historii i 70. na Torze Służewiec.

Spodobało ci się? Polub nas

Wielka Warszawska ustanowiona została w 1895 roku przez ówczesnego prezesa Towarzystwa Wyścigów Konnych w Królestwie Polskim - hrabiego Augusta Potockiego. Jej pierwszym zwycięzcą został Aschabad, syn legendarnego Rulera, który jako pierwszy z polskich koni wygrał w 1887 roku Wszechrosyjskie Derby w Moskwie. Hodowcą obu wspaniałych ogierów był hrabia Ludwik Krasiński, założyciel istniejącej do dziś Stadniny Koni Krasne.

Wielka WarszawskaWielka Warszawska Sławomir Kamiński/ Agencja Wyborcza.pl Sławomir Kamiński/ Agencja Gazeta

Na Służewcu została rozegrana po raz pierwszy w 1946 roku. Co oznacza, że w tym roku Wielka Warszawska odbędzie się na torze po raz 70. Tegorocznym faworytem jest trenowany przez Macieja Janikowskiego, który w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia pracy na torze, niepokonany w siedmiu startach Va Bank. Tym razem znów dosiądzie go szwedzki czempion Per-Anders Graberg, który w pierwszą niedzielę lipca wygrał na nim z łatwością Derby, a Wielkiej Warszawskiej zwyciężył w 2007 r. na Equipie Hillu i rok później na Merlinim.

Wielka WarszawskaWielka Warszawska Sławomir Kamiński/ Agencja Wyborcza.pl Sławomir Kamiński/ Agencja Gazeta

Ale Wielka Warszawska to nie tylko wyścigi. To również podróż w czasie. Uczestnicy przeniosą się do Warszawy ubiegłego stulecia. Obok emocji sportowych czekać będzie na warszawiaków wiele innych atrakcji w klimacie przedwojennej Warszawy. Z myślą o najmłodszych przygotowano przejazdy kucykami, karuzelę weneckę, pokazy iluzjonistyczne, foto budkę, euro-bungee czy malowanie buziek.

- Dla spragnionych i głodnych po emocjach sportowych czekać będzie wiele ciekawych propozycji gastronomicznych - informują organizatorzy.

Wielka Warszawska rozpocznie się w niedzielę o godzinie 13:30. Suma nagród wynosi 218 500 zł, 125 000 za pierwsze miejsce. Cena biletu do Strefy B - 12 zł. Dzieci do lat 13 wstęp bezpłatny.

Więcej o: