Czy neon z Universamu Grochów zawiśnie na urzędzie dzielnicy? Raczej nie...

Poranny tweet praskiego radnego zelektryzował miłośników neonów i Grochowa. Czy neon z Universamu naprawdę ozdobi fasadę urzędu dzielnicy?

Spodobało ci się? Polub nas

- Ten projekt połączyłby wszystkich mieszkańców - przekonywał na łamach Stołecznej radny Dariusz Lasocki.

Mimo, że decyzja o rozbiórce Universamu znana jest od maja, wciąż nie ma pewności, co stanie się m.in. z neonami: "Universam Grochów" (jedyny w Polsce neon w cudzysłowie) i Praga Południe. Pomysł na wykorzystanie tego ostatniego, podczas niedzielnego spaceru z córką, znalazł radny Lasocki, proponując aby to urząd dzielnicy odkupiła od WSS Społem Praga Południe, czyli właściciela budynku wraz z neonami, ten dekoracyjny napis.

"Universam wpisał się na stałe w pejzaż Pragi-Południe i Ronda Wiatraczna. Neon jest swoistym znakiem rozpoznawczym i wydaje się zasadnym, aby został ocalony" - napisał dziś rano w liście udostępnionym także na Twitterze. Prócz tweeta i listu, radny wystosował też oficjalne pismo do burmistrza dzielnicy, w którym przekonywał, że na zakup neonu powinny znaleźć się pieniądze, a jeśli nie to należałoby uruchomić zbiórkę wśród mieszkańców.

- Pismo od radnego dostaliśmy - mówi Ewelina Lanc, rzeczniczka dzielnicy Praga - Południe - Trudno oceniać, jaka będzie decyzja, podejmiemy ją do końca tygodnia. Zanim jednak to nastąpi musimy sprawdzić czy mamy możliwości prawne i czy w ogóle jest to możliwe - dodaje. Pani rzecznik w rozmowie z nami zastanawia się również, czy urzędowi dzielnicy przystoi stroić się neonem, czy miejsce neonu nie powinno być w Muzeum Neonów w Soho na ul. Mińskiej? Pani rzecznik dzielnicy oddzwania po chwili i rozwiewa nasze wątpliwości i całe zamieszanie wokół neonu.

- Przed chwilą rozmawiałam z naszymi burmistrzami. Zapewniali, że są po słowie z WSS Społem i nowym inwestorem. Nawet gdybyśmy bardzo chcieli, aby neon zawisł na naszym urzędzie, jest to niemożliwe. Inwestor zapewnił, że zaopiekuje się neonami. Mają pozostać w miejscu Universamu, gdzie staną dwa 16-piętrowe wieżowce - mówi Lasocka.

Niestety do WSS Społem Praga Południe nie udało się nam dodzwonić, spółdzielcy pracuję do godziny 15.

Więcej o: