Spodobało ci się? Polub nas
W zabytkowej przestrzeni kamienicy przy Nowogrodzkiej 4 udostępnionej przez firmę No.4 zobaczymy zbiór fotografii z najwcześniejszej działalności fotoreporterskiej Chrisa Niedenthala w Polsce w latach 70. i 80. Zdjęcia były wcześniej prezentowane w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku w 2013 roku. Towarzyszyć im będą rzeźby Tomasza Górnickiego.
Fotografie Chrisa Niedenthala oraz rzeźby Tomasza Górnickiego Pop Up Exhibition. Pop Up Exhibition.
Chris Niedenthal (ur.1950) studiował w London College of Printing, w 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i pozostał do dziś.
Pod koniec lat 70. i na początku lat 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem Newsweek, a od 1985 roku z Time. Dla tego czasopisma robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, w Związku Radzieckim i na Bałkanach. Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego "Solidarność" podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981. Później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku. Wygrał nagrodę w konkursie World Press Photo w 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. Przez kilka lat współpracował również z niemieckim tygodnikiem "Der Spiegel".
CHRIS NIEDENTHAL Fot. GraNyna Jaworska / Agencja Wyborcza.pl Fot. GraNyna Jaworska / AG
Przez ostatnie lata pracował m.in. nad cyklem fotografii dotyczących dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, które przedstawił w formie wystaw w wielu miastach w Polsce i za granicą (m.in. Tabu. Portrety Nie Portretowanych, PracujeMY, Listy do Syna). Swoje doświadczenia jako fotoreportera opisał niedawno w autobiograficznej książce Zawód: fotograf (Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2011).
Tomasz Górnicki (ur.1986) Otrzymał dyplom magistra sztuki z wyróżnieniem na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2010 w pracowni Janusza Antoniego Pastwy. Artysta, którego zainteresowania obracają się wokół realizmu, jego rzeźby to skala monumentalna jak również mała forma. Nie boi się eksperymentów z łączeniem materiałów: pracuje w brązie, kamieniu, aluminium, szyje, fotografuje. Interesuje go kolor, grafiki z 2d przenosi w świat 3d, i odwrotnie. Jest uczestnikiem licznych wystaw zbiorowych i autorem indywidualnych. Swoje rzeźby odlewa we własnej odlewni artystycznej. Zajmuje się również fotografią, instalacją i streetartem.
W listopadzie 2014 roku Galeria Sztuki Współczesnej 101 Projekt Barbary Elżanowskiej-Rutherford oraz Studio Bank Szymona Kobusińskiego, przedstawiły projekt pod nazwą Pop Up Gallery prezentując współczesną polską fotografię i rzeźbę. Pierwszą wystawą były zdjęcia Tomka Sikory i rzeźby Mateusza Sikory. Podczas kolejnych edycji prezentowane były fotografie Tomasza Tomaszewskiego i rzeźby Krystyny Nowakowskiej, następnie fotografie Pawła Pierścińskiego i rzeźby Marcina Rząsy. Nadchodząca wrześniowa wystawa zorganizowana przez 101 Projekt Galerię Sztuki Współczesnej, to prawdziwa gratka dla fanów fotografii Chrisa Niedenthala i rzeźb Tomasza Górnickiego. To kontynuacja tej nowatorskiej formuły wystawienniczej zakładającej organizację cykli krótkich wystaw fotografii i rzeźby połączonych ze sprzedażą prezentowanych obiektów.
CHRIS NIEDENTHAL Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Wyborcza.pl
Fot. Wojciech Surdziel / AG
Podczas trwającej zaledwie trzy dni wystawy odbędą się też spotkania m.in. z podróżniczką Elżbietą Dzikowską, z architektem Andrzejem Kaliszewskim, w końcu z bohaterami wystawy Tomaszem Górnickim i Chrisem Niedenthalem, oraz warsztaty fotografii dla dzieci z fotografem Tomaszem Rykaczewskim.
Wystawa Chris Niedenthal/ Dokument, Tomasz Górnicki / Portret ul. Nowogrodzka 4, 25-27 września 2015, godz. pt 11:00-21:00; sob 11:00-19:00; ndz 11:00 - 17:00
Na wystawę i wydarzenia towarzyszące - wstęp wolny