Niezwykła wystawa zdjęć Chrisa Niedenthala i rzeźb Tomasza Górnickiego na Nowogrodzkiej

Fotografie Chrisa Niedenthala oraz rzeźby Tomasza Górnickiego zostaną zaprezentowane podczas wydarzenia organizowanego w ramach projektu Pop Up Exhibition. Wystawę będzie można zobaczyć przy ul. Nowogrodzkiej 4 w dniach 25-27 września 2015 r.

Spodobało ci się? Polub nas

W zabytkowej przestrzeni kamienicy przy Nowogrodzkiej 4 udostępnionej przez firmę No.4 zobaczymy zbiór fotografii z najwcześniejszej działalności fotoreporterskiej Chrisa Niedenthala w Polsce w latach 70. i 80. Zdjęcia były wcześniej prezentowane w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku w 2013 roku. Towarzyszyć im będą rzeźby Tomasza Górnickiego.

Fotografie Chrisa Niedenthala oraz rzeźby Tomasza GórnickiegoFotografie Chrisa Niedenthala oraz rzeźby Tomasza Górnickiego Pop Up Exhibition. Pop Up Exhibition.

Chris Niedenthal (ur.1950) studiował w London College of Printing, w 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i pozostał do dziś.

Pod koniec lat 70. i na początku lat 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem Newsweek, a od 1985 roku z Time. Dla tego czasopisma robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, w Związku Radzieckim i na Bałkanach. Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego "Solidarność" podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981. Później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku. Wygrał nagrodę w konkursie World Press Photo w 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. Przez kilka lat współpracował również z niemieckim tygodnikiem "Der Spiegel".

CHRIS NIEDENTHALCHRIS NIEDENTHAL Fot. GraNyna Jaworska / Agencja Wyborcza.pl Fot. GraNyna Jaworska / AG

Przez ostatnie lata pracował m.in. nad cyklem fotografii dotyczących dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, które przedstawił w formie wystaw w wielu miastach w Polsce i za granicą (m.in. Tabu. Portrety Nie Portretowanych, PracujeMY, Listy do Syna). Swoje doświadczenia jako fotoreportera opisał niedawno w autobiograficznej książce Zawód: fotograf (Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2011).

Tomasz Górnicki (ur.1986) Otrzymał dyplom magistra sztuki z wyróżnieniem na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2010 w pracowni Janusza Antoniego Pastwy. Artysta, którego zainteresowania obracają się wokół realizmu, jego rzeźby to skala monumentalna jak również mała forma. Nie boi się eksperymentów z łączeniem materiałów: pracuje w brązie, kamieniu, aluminium, szyje, fotografuje. Interesuje go kolor, grafiki z 2d przenosi w świat 3d, i odwrotnie. Jest uczestnikiem licznych wystaw zbiorowych i autorem indywidualnych. Swoje rzeźby odlewa we własnej odlewni artystycznej. Zajmuje się również fotografią, instalacją i streetartem.

W listopadzie 2014 roku Galeria Sztuki Współczesnej 101 Projekt Barbary Elżanowskiej-Rutherford oraz Studio Bank Szymona Kobusińskiego, przedstawiły projekt pod nazwą Pop Up Gallery prezentując współczesną polską fotografię i rzeźbę. Pierwszą wystawą były zdjęcia Tomka Sikory i rzeźby Mateusza Sikory. Podczas kolejnych edycji prezentowane były fotografie Tomasza Tomaszewskiego i rzeźby Krystyny Nowakowskiej, następnie fotografie Pawła Pierścińskiego i rzeźby Marcina Rząsy. Nadchodząca wrześniowa wystawa zorganizowana przez 101 Projekt Galerię Sztuki Współczesnej, to prawdziwa gratka dla fanów fotografii Chrisa Niedenthala i rzeźb Tomasza Górnickiego. To kontynuacja tej nowatorskiej formuły wystawienniczej zakładającej organizację cykli krótkich wystaw fotografii i rzeźby połączonych ze sprzedażą prezentowanych obiektów.

CHRIS NIEDENTHALCHRIS NIEDENTHAL Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Wyborcza.pl

Fot. Wojciech Surdziel / AG

Podczas trwającej zaledwie trzy dni wystawy odbędą się też spotkania m.in. z podróżniczką Elżbietą Dzikowską, z architektem Andrzejem Kaliszewskim, w końcu z bohaterami wystawy Tomaszem Górnickim i Chrisem Niedenthalem, oraz warsztaty fotografii dla dzieci z fotografem Tomaszem Rykaczewskim.

Wystawa Chris Niedenthal/ Dokument, Tomasz Górnicki / Portret ul. Nowogrodzka 4, 25-27 września 2015, godz. pt 11:00-21:00; sob 11:00-19:00; ndz 11:00 - 17:00

Na wystawę i wydarzenia towarzyszące - wstęp wolny

Więcej o: