Wielki piknik na Muranowie już w sobotę

Trzeci piknik sąsiedzki Jeden Muranów odbędzie się już w sobotę 19 września w sobotę na podwórku przy ul. Miłej 22 i terenach sąsiadujących. Na gości czekać będą m.in. koncerty, wystawy, Muranowski Turniej Ping-Ponga, gra plenerowa i bieg nieistniejącymi już ulicami dzielnicy.

Spodobało ci się? Polub nas

To jedna z największych tegorocznych imprez na Woli, w dodatku przygotowana przez organizacje pozarządowe. Pierwsze jej edycje miały lokalny, sąsiedzki charakter.

- Nikt wtedy nie spodziewał się, że stanie się imprezą cykliczną. Kilku sąsiadów postanowiło po prostu zrobić coś dla mieszkańców osiedla - wspomina Marek Ślusarz, prezes fundacji Jeden Muranów - Opiekę nad imprezą wzięła Wspólnota Miła 22. Z roku na rok wydarzenie nabiera rozmachu. To już trzecia edycja pikniku. - Nie spodziewaliśmy się, że projekt aż tak się rozwinie - mówi Marek Ślusarz. - Wydawałoby się, że do organizacji tak dużego wydarzenia potrzebny jest sztab agencji eventowych i koncertowych, tymczasem udało nam się zrobić wszystko własnymi siłami, nie generując wielkich kosztów - dodaje.

Jeden MuranówJeden Muranów Jeden Muranów Jeden Muranów

Piknik odbędzie się na warszawskim Muranowie na podwórkach pomiędzy budynkami Miła 22 i 24, Niska 25, 27, 29, 31 oraz na terenie liceum im. Traugutta. Jednym z ciekawszych wydarzeń będzie Muraton czyli bieg po nieistniejących już ulicach Muranowa, w którym wezmą udział dzieci w wieku do 14 lat.

Muranowska społeczność lokalna już kilkakrotnie dawała innym dobry przykład. W 2003 roku zburzyła część piwnic w bloku na ulicy Miłej 22, by stworzyć sąsiedzką świetlicę "Biała na Miłej", wspólnymi siłami odnowiła tereny zielone, zaczęła organizować koncerty sąsiedzkie. Planowane są już kolejne edycje tego wydarzenia.

-My już nie mamy wyboru, bo dzieci i dorośli pytają nas, kiedy kolejny piknik, kiedy kolejny Muraton. Zaufali nam - mówi Marek Ślusarz.

Jeden MuranówJeden Muranów Jeden Muranów Jeden Muranów

Harmonogram Pikniku:

10.00 - Rejestracja uczestników Muratonu i rozdanie koszulek.

11.00 - 11.30 - Start Muratonu, czyli bieg dzieci po nieistniejących ulicach historycznej dzielnicy Muranów ulicą Sochaczewską i Kampinoską.

12.00 - Wręczenie nagród i upominków dla uczestników

12.00 - 14.00 - Kamienice i ich mieszkańcy... Na Miłej; warsztaty dla dzieci MiastoKlocki

W XIX wieku do Warszawy przyjechało naraz wiele osób. Chciały kształcić się, pracować i tworzyć miasto. Aby ich przyjąć, urosły w górę domy powstały wielkie kamienice. Gdzie stanęły? Kto w nich mieszkał? Jakie były ich zalety, a jakie niewygody? W czasie warsztatu wspólnie przyjrzymy się zdjęciom kamienic, jakie stały kiedyś przy ulicy Miłej i spróbujemy odtworzyć ich wygląd. Odpowiemy na pytanie, dlaczego dzisiejsza pierzeja ulicy w niczym nie przypomina tej przedwojennej i co się w niej zmieniło. Zastanowimy się wreszcie, czy i jak zmiana zabudowy ulicy wpłynęła na życie mieszkańców.

12.00 - 17.00 - Działania animacyjne dla dzieci, m.in. gry i zabawy z dawnych lat

12.30 - 17.30 - Gra w partycypację dla młodzieży i dorosłych

13.00 - 16.00 - Muranowski Turniej Ping Ponga w Liceum Traugutta

13.30 - 14.00 - Prezentacja dwóch pomysłów z budżetu partycypacyjnego i jednego z inicjatywy lokalnej. 15.00 - Dwie wycieczki z przewodnikiem "Zaginiony świat". 15:00

20:00  Malowanie muralu, projekcje filmowe.

Przez cały dzień na podwórku przy ulicy Miłej będzie można oglądać ogródkową wystawę muzealną o historii ulicy Miłej, koncerty i występy na scenie ale też w przestrzeni trzech podwórek udostępnionych przez miasto.

Więcej o: