Spodobało ci się? Polub nas
Druga połowa września to już tradycyjnie czas odbywającego się w stolicy największego festiwalu naukowego w Polsce i jednego z największych w tej części Europy. Przez ponad tydzień (od 19 do 27 września) dla wszystkich zainteresowanych otwierają swoje drzwi szkoły wyższe i instytuty badawcze, ale także wiele instytucji i towarzystw kulturalnych, naukowych i edukacyjnych. Podczas festiwalu będzie można spotkać się i porozmawiać ze znanymi i cenionymi polskimi naukowcami, ludźmi, dla których nauka jest pasją, sposobem na życie, źródłem inspiracji.
W tym roku warszawski Festiwal Nauki odbywa się już po raz dziewiętnasty. W jego ramach organizowanych jest blisko 1000 różnych imprez. Spotkania, debaty oraz warsztaty odbywające się podczas festiwalu poruszą tematy z najróżniejszych dziedzin - matematyki, fizyki czy astronomii, ale również z dziedziny psychologii, socjologii czy ekonomii.
Debaty podczas Festiwalu Nauki w Warszawie
Osoby zainteresowane udziałem w festiwalu będą mogły m.in. zastanowić się nad problemem wyludniania się Polski (podczas debaty inauguracyjnej "Znikający Polak" - 19.09 o godz. 17:00 w Auli Starego BUW-u, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28). Na pewno warto wziąć udział w debacie na temat wspomnień pt. "Czy pamięć jest w głowach czy pomiędzy ludźmi? ( 24.09 o godz. 18:00 w POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich) oraz w tej poświęconej teorii względności - uczestnicy dyskutować będą na temat tego, na czym polega istota ogólnej teorii względności, jakie są jej efekty i czy posługujemy się nią na co dzień (27.09 o 17:00 w Auli w Starym BUWie).
Kluby, czyli jak dowiedzieć się, co jest moją pasją?
Oprócz debat odbywać się będą również tzw. kluby młodzieżowe. Przeznaczone są, jak informują organizatorzy przede wszystkim dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Ich celem jest pomoc w wyborze dalszych kierunków kształcenia. Tematyka klubów jest bardzo różnorodna - są kluby poświęcone tematyce nierówności społecznej, naukom ścisłym czy nawet celebrytom. Warto zapoznać się z programem klubów .
Organizatorzy zapraszają również do udziału w klubach dyskusyjnych oraz różnego rodzaju spotkaniach weekendowych - warsztatach, zajęciach w laboratoriach, grach miejskich, wycieczkach terenowych.
Poznanie nauki od kuchni
Jak informują organizatorzy, w tym roku, tak jak w latach poprzednich, imprezy festiwalowe są bardzo różnorodne tematycznie. - Odbędzie się szereg spotkań w związku z Rokiem Światła. Nie zapomnieliśmy również o ważnej rocznicy 250-lecia teatru publicznego w Polsce i powstania sceny narodowej, jak i 600. rocznicy urodzin wybitnego historiografa Jana Długosza. Świętować będziemy także 100 urodziny inicjatora Festiwalu Nauki, prof. Davida Shugara - informują.
Ponadto podczas podczas festiwalu wręczona zostanie także po raz kolejny Nagroda Złotej Róży dla najlepszej polskiej książki popularnonaukowej.
- Festiwal daje szansę poznania nauki ,od kuchni', popularyzuje wiedzę i osiągnięcia naukowe polskich badaczy, mówi o najnowszych odkryciach, pomaga znaleźć odpowiedzi na szereg pytań dotyczących otaczającego nas świata - przekonują organizatorzy.