Do Warszawy przybędzie nawet 10 tys. pielęgniarek z całej Polski. Protest może zablokować centrum miasta

10 września do Warszawy przybędzie nawet 10 tys. pielęgniarek. Będą domagać się wzrostu wynagrodzeń o półtora tysiąca złotych w ciągu 3 lat. Zaproponowane przez ministerstwo zdrowia podwyżki są ich zdaniem za małe.

Spodobało ci się? Polub nas

Z wypłatą za wrzesień tego roku pielęgniarki i położne otrzymają średnio 600 zł brutto podwyżki w ratach po 300 zł od 1 września br. i od stycznia 2017 r. oraz stopniowe osiągnięcie łącznej docelowej kwoty podwyżki (1500 zł) do 2020 r. - powiedział w środę wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski podczas konferencji prasowej. Pielęgniarką twierdzą, że to zdecydowanie za mało. Domagają się 1500 zł podwyżki.

Młode wyjadą na Zachód

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Lucyna Dargiewicz uznała, że propozycje Ministerstwa to "dawanie sanek na lato" oraz, że wiele pielęgniarek nie skorzysta z tych podwyżek, ponieważ przejdzie na emeryturę przed 2020 r. Tłumaczyła, że w zawodzie "młodych pielęgniarek" jest zaledwie "dwa procent" i jest ryzyko, że mogą wyjechać na Zachód.

W Polsce pielęgniarka średnio zarabia dwa tysiące złotych, w Niemczech - 9 tysięcy złotych, w Skandynawii - 14 tysięcy złotych, w Szwajcarii - 21 tysięcy.

Manifestacja pielęgniarek - utrudnienia

Manifestacja rozpocznie się pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, następnie pielęgniarki przejdą pod Sejm. Związek zapowiada, że jeśli nie uda się dojść do porozumienia z MZ w kwestii wynagrodzeń, wówczas będzie zorganizowany strajk.

Protest rozpocznie się o godzinie 10:00. Pielęgniarki zaczną gromadzić się przed kancelarią premiera. Stamtąd o godz. 11:00 mają ruszyć przed budynek Sejmu. Trasa przemarszu prowadzić będzie Al. Ujazdowskimi, Piękną, Matejki i Wiejską. Ulice te mogą być częściowo wyłączane z ruchu.

Swój udział w proteście już zapowiedziało 9 tysięcy pielęgniarek, może ich jednak przybyć jeszcze więcej. Duża liczba manifestujących może utrudnić przejazd przez centrum Warszawy. Protest ma odbywać się między godz. 10:00 a 13:00, ale jak zapowiedziała rzeczniczka Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych, może się on przeciągnąć.

Duża liczba manifestujących może poważnie utrudnić przejazd przez centrum. Już przed południem kierowcy powinni omijać Al. Ujazdowskie. Zarząd Transportu Miejskiego informuje, że w przypadku zablokowanego przejazdu na trasy objazdowe kierowane mogą być autobusy linii: E-2, 105, 107, 116, 118, 159, 166, 180, 222, 503.

Więcej o: