Spodobało ci się? Polub nas
Aktywiści w maskach zwierząt staną za symbolicznymi kratami, aby przybliżyć obradującym obok politykom los zwierząt wykorzystywanych w przemyśle cyrkowym.
W Sejmie złożony jest projekt nowelizacji Ustawy o Ochronie Zwierząt zakazujący występu zwierząt w cyrkach. Liczymy na to, że nasza akcja wpłynie na polityków i pomoże wprowadzić nowelizację jeszcze przed wyborami.
Chcemy również podkreślić, że jesteśmy zwolennikami sztuki cyrkowej tworzonej przez artystów, którzy z własnego wyboru trenują i prezentują swoje umiejętności. Wykorzystywanie zwierząt to anachronizm, którego miejsce jest na śmietniku historii. Nie godzimy się na poniżanie i brutalną tresurę zwierząt
Akcja ma związek z projektem nowelizacji Ustawy o Ochronie Zwierząt zakazującym występu zwierząt w cyrkach. Obrońcy zwierząt mają nadzieję, że akcja wpłynie na polityków i pomoże wprowadzić nowelizację jeszcze przed wyborami. Protest rozpocznie się o godz. 12, przed Sejmem RP na ulicy Wiejskiej 4/6/8.
Organizatorem protestu jest Koalicja Cyrk Bez Zwierząt , która od lat walczy o zmiany w prawie, na stronie projektu dokumentuje zwierzęta, w tym chore i poranione, występujące w Cyrku Zalewski. - Chcemy podkreślić, że jesteśmy zwolennikami sztuki cyrkowej tworzonej przez artystów, którzy z własnego wyboru trenują i prezentują swoje umiejętności. Wykorzystywanie zwierząt to anachronizm, którego miejsce jest na śmietniku historii. Nie godzimy się na poniżanie i brutalną tresurę zwierząt - informują aktywiści walczący o prawa zwierząt.
Czy są możliwe zmiany w polskim prawie? - Jak najbardziej - uważają aktywiści. Kraje, w których obowiązuje zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach to: Finlandia, Wielka Brytania, Austria, Szwecja, Chorwacja, Izrael, Peru, Singapur, Holandia, Węgry, Kostaryka, Słowenia. Natomiast w Grecji, Boliwii, Chinach i Brazylii zakaz obejmuje wszystkie, nie tylko dzikie, zwierzęta. W Danii, Australii, USA, Szwajcarii, Kanadzie, Nowej Zelandii i Indiach wprowadzono częściowe ograniczenia.
- "Proces tresury zwierząt cyrkowych jest ścisłą tajemnicą. Internetowe przecieki, publikowane m.in. przez amerykańską organizację PETA pokazują sceny nieludzkiego okrucieństwa wobec zwierząt, od których cyrkowcy oczywiście się odcinają. Nie wyjaśniają jednak, jak namawiają słonia by stał na głowie, lub lwa by skakał przez obręcz. Nie mogą też zaprzeczyć ważnemu faktowi - treserzy w czasie spektaklu na arenę nie wychodzą ze smakołykami, ale z pejczem lub nierzadko też ukrytym innym narzędziem tresury. W ten sposób zwierzę za pomocą strachu, pomimo nadmiaru bodźców zewnętrznych i stresu, pozostaje zdyscyplinowane wobec tresera" - czytamy na stronie projektu Koalicja Cyrk Bez Zwierząt.