Dwie manifestacje tego samego dnia? Warszawiacy organizują kontrmanifestację "Uchodźcy mile widziani"

Sprawa przyjmowania imigrantów do Polski podzieliła użytkowników Facebooka. Dopiero co pisaliśmy o Manifestacji Przeciw Imigrantom, a już pojawiło się na Facebooku kontrwydarzenie - manifestacja "Uchodźcy mile widziani". Obie manifestacje mają się odbyć tego samego dnia.

Spodobało ci się? Polub nas

Dziś rano pisaliśmy o organizowanej przez dwie grupy: "Polacy przeciwko Imigrantom" oraz "ONR Brygada Mazowiecka" manifestacji Polacy Przeciw Imigrantom. Udział w wydarzeniu zadeklarowało już ponad 6 tysięcy osób (w ciągu kilku godzin liczba uczestników wzrosła o kolejny tysiąc). Jak wspominaliśmy w tekście , organizatorzy zaplanowali manifestację na 12 września, ale jeszcze nie zgłosili jej do Urzędu Miasta.

W odpowiedzi na budzące wiele kontrowersji wydarzenie, inicjatywa "Chlebem i solą" postanowiła zorganizować własną manifestację. - 12 września spotykamy się w Warszawie, aby wyrazić naszą solidarność z uchodźcami i pokazać, że chcemy i jesteśmy gotowi im pomagać - czytamy w informacji o wydarzeniu .

Polacy wielokrotnie korzystali z pomocy innych

Organizatorzy wyrażają swój wielki żal, że tak wielu polskich polityków, dziennikarzy i zwykłych ludzi protestuje przeciw solidarnemu rozwiązywaniu problemu uchodźców w gronie europejskich państw. - Uważamy, że naszym moralnym obowiązkiem jest pomóc ludziom uciekającym przed wojną i prześladowaniami, bez względu na ich rasę, narodowość czy wyznanie - piszą.

Zaznaczają, że Polacy na przestrzeni dziejów wielokrotnie korzystali z gościnności i pomocy innych krajów i narodów - również określanych jako odległe nam kulturowo. - W obliczu dramatycznego położenia kilkuset tysięcy ludzi szukających schronienia w Europie, jest dla nas oczywiste, że powinniśmy tego schronienia udzielić - piszą dalej.

I na końcu dodają: - Zdajemy sobie sprawę z konieczności wdrożenia długofalowych i mądrych programów pomocy i integracji, ale nie zgadzamy się aby jakiekolwiek trudności czy niewygody były wymówką dla obojętności wobec ludzi uciekających przed śmiercią i ratujących swoje rodziny. Przeciwstawiamy się ksenofobii, rasizmowi i powielaniu krzywdzących mitów na temat innych kultur i wyznań.

Plac Defilad vs Krakowskie Przedmieście

Jak poinformowała nas Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza, dwie manifestacje mogą się odbyć tego samego dnia. Nie mogą się jednak odbyć w tym samym miejscu. Chlebem i solą miało to na uwadze, więc swoje wydarzenie umiejscowiło wstępnie na Krakowskim Przedmieściu. Przypomnijmy, że manifestacja Polacy Przeciw Imigrantom planowo ma się odbyć na Pl. Defilad.

Jeżeli organizatorzy obu manifestacji zdecydują się zgłosić swoje wydarzenie do ratusza, 12 września będzie dniem "wyjątkowym". Jesteśmy bardzo ciekawi, ile osób postanowi przyjść na każdą z manifestacji. Czy - demokratycznie - większość warszawiaków opowie się za przyjmowaniem imigrantów czy może przeciwko niemu? (na wydarzenie Uchodźcy mile widziani zapisało się na razie 1000 osób).

Więcej o: