Superksiężyc. Zaćmienie księżyca 28 września w Warszawie. Bądź świadkiem niezwykłego widowiska

Zaćmienie księżyca - przyszła pora na podziwianie tego zjawiska. I to nie takiego zwyczajnego - na niebie w środku nocy zobaczymy najpierw Księżyc w Pełni oraz Krwawy Superksiężyc. W Polsce widoczny będzie pod koniec września. Tej nocy zakończy się również tetrada czerwonych pełni, co zwiastować ma koniec świata.

Spodobało ci się? Polub nas

28 września według prognoz niebo ma być bezchmurne. Aby wzmocnić efekt, warto jednak wyjechać za miasto. Jeśli na przykład szukacie pomysłu na wyjątkową randkę, to lepszego niż oglądanie zaćmienia księżyca w ustronnym miejscu za Warszawą po prostu nie znajdziecie.

Zaćmienie księżyca i Superksiężyc

Do całkowitego zaćmienia księżyca dojdzie w nocy z 28 na 29 września. Rozpocznie się ono o 2:11 nad ranem, punkt kulminacyjny nastąpi o 2:48. Ten rodzaj zaćmienia obserwuje się dość rzadko, gdyż na niebie pojawi się tzw. Superksiężyc oraz Krwawy Księży c (księżyc zabarwia się na czerwono w wyniku całkowitego zaćmienia). Zbieg tych dwóch zjawisk to nie lada gratka dla miłośników astronomii. Ci, którzy mieli już okazję obserwować zjawisko przekonują, że to najbardziej efektowny spektakl ze wszystkich tych, które można dostrzec na niebie.

Zamknięcie tetrady

Wrześniowa pełnia księżyca będzie wyjątkowa nie tylko ze względu na wyżej opisane zjawisko. Nastąpi wtedy zamknięcie tetrady - serii czterech całkowitych zaćmień księżyca. Do pierwszego doszło 15 kwietnia 2014 roku, do drugiego 8 października, a do trzeciego również w kwietniu tego roku. Wrześniowe będzie czwarte, czyli ostatnie. Według Johna Hagee, autora książki "Cztery Krwawe Księżyce: Coś się zmieni" zamknięcie tetrady może się wiązać z dramatycznymi wydarzeniami. Mówiąc wprost - zdaniem autora - nastąpi koniec świata. W swojej książce John Hagee powołuje się na proroctwa biblijne.

Jak oglądać zaćmienie księżyca?

Zaćmienie Księżyca jest łatwiejsze do obserwowania niż zaćmienie słońca - nie wymaga żadnych specjalistycznych przyborów i nie grozi uszkodzeniem wzroku. Możemy je zobaczyć, gdy Księżyc ustawi się odpowiednio względem cienia rzucanego przez Ziemię. Osoby, którym bardzo zależy na obejrzeniu zaćmienia w pełnej krasie, mogą wypożyczyć teleskop lub lunetę.

Zaćmienie księżyca warto wpisać sobie do kalendarza. Na kolejne całkowite zaćmienie księżyca będzie trzeba poczekać aż do 2018 roku. No i krwawy superksiężyc to może być statnia rzecz, jaką w życiu zobaczymy. Uczyńmy tę chwilę wyjątkową.

Więcej o: