Warszawiacy opowiedzą przed kamerą o swoim mieście, powstanie krótki film

Akcja "Czuję się/nie czuję warszawiakiem, bo..." to część akcji społecznych odbywających się od lipca do października na Woli i Białołęce w ramach festiwalu Nowi Warszawiacy. Mieszkańcy są zapraszani do refleksji nad korzeniami i tożsamością Warszawy oraz jakością relacji sąsiedzkich, starają się odpowiedzieć na pytanie, kim jest współczesny warszawiak i jak się czuje, żyjąc w tym mieście.

Spodobało ci się? Polub nas

Akcja Czuję się/nie czuję warszawiakiem, bo to część akcji społecznych "Warszawa od środka", odbywających się od lipca do października na Woli i Białołęce w ramach festiwalu Nowi Warszawiacy. Mieszkańcy Warszawy są zapraszani do refleksji nad korzeniami i tożsamością Warszawy oraz jakością relacji sąsiedzkich, starają się odpowiedzieć na pytanie, kim jest współczesny warszawiak i jak się czuje, żyjąc w tym mieście.

- Podczas naszych akcji na różne sposoby zbieramy wypowiedzi mieszkańców, tworząc wyjątkowy obraz Warszawy. W ramach "Korzeni Warszawy" rysujemy kredowe ziemiale, ukazujące jak bardzo zróżnicowanym społeczeństwem jesteśmy i jak daleko sięgają nasze korzenie, tworząc "Poradnik dla nowych" poznajemy miasto i się z nim oswajamy, malujemy murale i szyjemy sąsiedzkie patchworki. W najbliższą niedzielę spotkamy się na Słoikówce - podwórkowym podwieczorku, podczas którego będziemy dzielić się domowymi specjałami a także kręcić spot o warszawiakach "Czuję się/nie czuję warszawiakiem, bo..", do współtworzenia którego zapraszamy wszystkich mieszkańców, mówi Anna Płachecka, kuratorka "Warszawy od środka".

- Podczas naszych akcji na różne sposoby zbieramy wypowiedzi mieszkańców. W ramach "Korzeni Warszawy" rysujemy kredowe ziemiale, ukazujące jak bardzo zróżnicowanym społeczeństwem jesteśmy i jak daleko sięgają nasze korzenie, tworząc "Poradnik dla nowych" poznajemy miasto i się z nim oswajamy, malujemy murale i szyjemy sąsiedzkie patchworki - mówi Anna Płachecka, kuratorka "Warszawy od środka".

Akcja 'Czuję się/nie czuję warszawiakiem, bo...' organizowana w ramach festiwalu Nowi WarszawiacyAkcja "Czuję się/nie czuję warszawiakiem, bo..." organizowana w ramach festiwalu Nowi Warszawiacy źródło: Festiwal Nowi Warszawiacy źródło: Festiwal Nowi Warszawiacy

W niedzielę, 30 sierpnia w ramach festiwalowych działań, powstanie specjalny spot o warszawiakach. Do jego udziału zaproszeni zostaną mieszkańcy. Każdy może wziąć udział w filmie i podzielić się swoimi przemyśleniami na temat stolicy, wystarczy, że pojawi w Parku Picassa, między godziną 12 a 18.

Jednym z ważniejszych celów festiwalu jest zastanowienie się nad tożsamością Warszawy przez pryzmat myślenia o niej jako mieście otwartym i mieście przyjezdnych, którego jednym ze źródeł rozwoju od XIX-wiecznej rewolucji przemysłowej jest napływ nowych mieszkańców.

- Dziś dość pogardliwie mówi się o nich "słoiki", z dumą podkreślając swoją warszawską tożsamość, jako sytuację zamieszkania Warszawy od pokoleń. "Mój dziadek/babcia walczyli w powstaniu" - przywołanie takiego faktu ma być jednym z dowodów na bycie "prawdziwym", "lepszym" warszawiakiem. Mało kto pamięta, że w 1918 roku Warszawę zamieszkiwało ok. 700 000 mieszkańców, zaś w 1939 roku było ich już 1 300 000, czyli niemal dwa razy tyle. Podobnie było w latach 1860-1880, kiedy w Warszawie, pomimo zaborów, odnotowano blisko 200-procentowy wzrost populacji. W Warszawie szukano szczęścia, dobrej pracy, sukcesu. Tak było na początku jej miejskiego rozwoju, tak jest przecież i dziś. W powstaniu warszawskim walczyli w dużym stopniu właśnie nowi warszawiacy - mówi Hanna Nowak-Radziejowska, kuratorka festiwalu, kierowniczka Muzeum Woli .

Akcja 'Czuję się/nie czuję warszawiakiem, bo...' organizowana w ramach festiwalu Nowi WarszawiacyAkcja "Czuję się/nie czuję warszawiakiem, bo..." organizowana w ramach festiwalu Nowi Warszawiacy źródło: Festiwal Nowi Warszawiacy źródło: Festiwal Nowi Warszawiacy

Festiwal Nowi Warszawiacy to przedsięwzięcie Białołęckiego Ośrodka Kultury, Muzeum Woli, oddziału Muzeum Warszawy, Miasta Stołecznego Warszawa oraz Domu Kultury Działdowska. Wydarzenie składa się z trzech filarów: akcji społecznych "Warszawa od środka", odbywających się od lipca do października 2015 na Woli i Białołęce, działań artystycznych (wrzesień, październik 2015) oraz debat, paneli dyskusyjnych i konferencji naukowej (październik-grudzień 2015). Interdyscyplinarne działania odbywające się w ramach festiwalu są próbą zmierzenia się z tożsamością stolicy, z oczekiwaniami jej mieszkańców i przyjezdnych.

Więcej o: