Nie będzie delfinarium w Mszczonowie? Minister środowiska mówi zdecydowane "NIE"

Budowa delfinarium w Mszczonowie pod znakiem zapytania. Wczoraj w radiu TOK FM minister środowiska Maciej Grabowski zapowiedział, że nie zgodzi się na sprowadzenie do Polski delfinów. Od początku przedsięwzięciu sprzeciwiały się organizacje broniące praw zwierząt.

Spodobało ci się? Polub nas

- Wiemy, że delfiny źle znoszą niewolę. Dlatego nie będzie mojej zgody na to, żeby pozyskanie czy przesłanie delfinów do Polski się odbyło - zapowiedział w poniedziałek na antenie radia TOK FM minister środowiska Maciej Grabowski. To jego odpowiedź na plany władz Mszczonowa, które kilka miesięcy temu zapowiedziały, że zbudują u siebie delfinarium . Urzędnicy wyjaśniali, że takie miejsce ma m.in. pomóc w rehabilitacji chorych dzieci. Pomysłodawcy projektu dodają, że dzięki inwestycji powstaną nowe miejsca pracy.

Protest w internecie

Od początku budowie delfinarium sprzeciwiają się organizacje broniące praw zwierząt. Argumentują, że dziś na całym świecie wprowadza się zakaz przetrzymywania delfinów w niewoli. Tego typu miejsca zamykane są we Włoszech, w Szwajcarii czy Niemczech.

Wyspy Kanaryjskie, TeneryfaWyspy Kanaryjskie, Teneryfa fot. Dominik Sadowski Fot. Dominik Sadowski

WWF Polska, Greenpeace i Fundacja Viva! Akcja dla Zwierząt zbierają podpisy pod petycją przeciwko budowie delfinarium. Apel Greenpeace podpisało ponad 42,5 tys. osób, a pod petycją WWF swoje nazwisko dopisało ponad 35,5 tys. osób. Z kolei na Facebooku aż 55 tys. osób zadeklarowało poparcie dla protestu WWF.

"Przetrzymywanie delfinów w niewoli, w sztucznej morskiej wodzie, w betonowych lub plastikowych zbiornikach dla celów komercyjnych pokazów nie powinno mieć miejsca" - przekonują aktywiści.

Więcej o: