Wisła jeszcze nigdy nie była tak płytka. Jest nowy rekord: 46 cm. Ostatnio padało 23 dni temu!

Jeszcze nigdy w historii pomiarów nie odnotowano tak niskiego stanu Wisły w stolicy. Przed południem wodowskaz wskazał zaledwie 46 centymetrów. A według zapowiedzi synoptyków, kolejne dni nadal będą bez deszczu w Warszawie.

Spodobało ci się? Polub nas

To kolejny w tym tygodniu rekordowo niski poziom wody w Wiśle. W poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał 51 centymetrów, w środę już tylko 47 cm, a dziś o godz. 10 - 46 cm. To nowy rekord dla Warszawy. Tak niskiego stanu wody w Wiśle nie notowano w stolicy od 1797 roku.

- Z naszych prognoz na najbliższe trzy dni wynika, że jutro stan Wisły podniesie się do 56 cm, w niedzielę osiągnie 60 cm, a w poniedziałek woda znowu zacznie opadać i możemy spodziewać się 54 cm w Warszawie - mówi specjalnie dla metrowarszawa.pl Marianna Sasim, hydrolog z IMiGW. Skąd tak duży wzrost w czasie weekendu? - To przede wszystkim efekt opadów w górnym dorzeczu Wisły i zwiększony zrzut wody ze zbiorników retencyjnych - tłumaczy.

Widok na Warszawę i wysychającą Wisłę od strony Żerania. Rekordowo niski poziom wody odsłania coraz większe obszary koryta rzekiWidok na Warszawę i wysychającą Wisłę od strony Żerania. Rekordowo niski poziom wody odsłania coraz większe obszary koryta rzeki Fot. Jacek Marczewski / Agencja Wyborcza.pl Widok na Warszawę i wysychającą Wisłę od strony Żerania. Zdjęcie zrobiono w poniedziałek, fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta

W przyszłym tygodniu stan wody w Wiśle znów ma się obniżać i może osiągać podobny poziom do notowanego w ostatnich dniach.

Susza atmosferyczna

W Warszawie nie padało od 30 lipca. - Takie sytuacje zdarzają się w naszym klimacie - twierdzi Sasim. - Jeżeli nie ma opadów w ciągu kolejnych 20 dni, wówczas mamy do czynienia z suszą atmosferyczną. I o takim zjawisku możemy teraz mówić w Warszawie.

Z prognoz synoptyków wynika, że do wtorku w Warszawie nie będzie padać. Potem możliwe są niewielkie opady. - Z naszych prognoz na siedem najbliższych dni wynika, że w Warszawie w tym okresie nie będzie dużych opadów. Nie oznacza to jednak, że Wisła nadal będzie tak płytka. Wszystko zależy od tego, czy zacznie padać na południu kraju - informuje Sasim.

Niski stan wody w Wiśle na wysokości mostu Północnego Niski stan wody w Wiśle na wysokości mostu Północnego  ADAM STĘPIEŃ Niski stan wody w Wiśle na wysokości mostu Północnego, fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

Odwołane i skrócone rejsy po Wiśle

Ratusz zapewnia, że - mimo niskiego poziomu rzeki - wody w kranie nie zabraknie. Gorzej z wycieczkami po Wiśle. To już kolejny weekend, gdy odwołano kursowanie Warszawskich Linii Turystycznych. Od dziś do niedzieli rejsy statkiem "Zefir" do Serocka będą się odbywać tylko z Żerania (chodzi o okolice przystanku Zakłady Zbożowe 02 na ul. Płochocińskiej), a nie z Cypla Czerniakowskiego. Pasażerowie, którzy mają wykupione bilety na rejsy w tych dniach, zostaną dowiezieni na Żerań bezpłatnym autobusem. Autobus będzie odjeżdżał z pętli Torwar (tam, gdzie zatrzymują się autobusy linii 171) o godz. 9. Po zakończeniu rejsu autobus będzie odjeżdżał z przystanku Zakłady Zbożowe 02 ok. godz. 17.45, również do przystanku Torwar.

Statek na WiśleStatek na Wiśle fot. ZTM Tramwaj wodny na Wiśle, fot. materiały prasowe

W ten weekend odwołano rejsy tramwajem wodnym "Wars". Z kolei promy "Słonka" i "Pliszka" wykonują rejsy wahadłowo na trasie Most Poniatowskiego - Stadion Narodowy.

Zobacz, jak wygląda Warszawa z pokładu motorówki [WIDEO]

Więcej o: