Znów zamkną Ząbkowską na cały weekend. Na ulicy będą koncerty, spektakle i słuchowisko radiowe

W najbliższą sobotę i niedzielę kolejna odsłona festiwalu ?Otwarta Ząbkowska?. W tych dniach na odcinku od Targowej do Brzeskiej nie pojadą samochody. Wejdą tu za to mieszkańcy, dla których przygotowano m.in. spektakle, warsztaty, koncerty i wernisaże. Wstęp na wszystkie atrakcje jest darmowy.

Spodobało ci się? Polub nas

Ulica Ząbkowska zostanie zamknięta o północy z piątku na sobotę. Barierki zostaną ustawione od ul. Targowej do ul. Brzeskiej. Nie wjadą tu ani autobusy, ani samochody. Z całej szerokości jezdni będą za to mogli korzystać piesi. Ząbkowska na sobotę i niedzielę zamienia się w deptak i scenę. Z kolei sąsiadujące z nią podwórka, placyki i zaułki staną się teatrem, pracownią, klubem poetyckim, miejscem zabawy i spotkania.

Festiwal Otwarta ZąbkowskaFestiwal Otwarta Ząbkowska FRANCISZEK MAZUR Festiwal "Otwarta Ząbkowska", fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Co przygotowano?

Największą atrakcją tego weekendu na Ząbkowskiej będzie słuchowisko radiowe odgrywane na żywo. Przygotował je Teatr Powszechny wspólnie z Programem II Polskiego Radia. W niedzielę o godz. 18 w przestrzeni otwartej przy ul. Ząbkowskiej 7/9 widzowie będą mogli zobaczyć "Implozję" w reżyserii Pawła Łysaka na podstawie tekstu Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. W tym samym czasie słuchowisko będzie także transmitowane na antenie radiowej Dwójki. Wystąpią: Jacek Beler, Magdalena Koleśnik, Natalia Sikora i Michał Sitarski. Towarzyszyć im będzie - grana na żywo - muzyka zespołu Mięśnie.

Festiwal Otwarta ZąbkowskaFestiwal Otwarta Ząbkowska Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl Festiwal "Otwarta Ząbkowska", fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

W ten weekend wśród propozycji teatralnych znajdzie się także spektakl prezentowany wcześniej w Teatrze - "Wietnam/Warszawa" w reż. Aleksandry Jakubczak (niedziela, godz. 16). Będą też koncerty - wystąpi John87, Sidney Polak, zespoły Kapsel oraz Bajzel. Organizatorzy zapraszają również na wernisaż wystawy "(Od)tworzone", jazzowe jam session i czytanie performatywne.

Zmiany w ruchu

Ulica Ząbkowska między Targową i Brzeską będzie zamknięta od północy z piątku na sobotę. Ponownie samochody wrócą tu w nocy z niedzieli na poniedziałek. Wyłączony z ruchu odcinek można ominąć jadąc ul. Brzeską i Białostocką do Targowej, a także Brzeską lub Markowską do Kijowskiej i Targowej.

Swoje trasy zmienią autobusy linii:

* 138 - do ul. Targowej pojadą ulicami Markowską i Kijowską,

* 156 - w kierunku Metra Młociny z ul. Kijowskiej skręcą w Markowską a następnie w Ząbkowską, w kierunku Dworca Wschodniego z Ząbkowskiej pojadą Markowską do Kijowskiej,

* 170 oraz nocne N16 i N66 w kierunku Ronda Starzyńskiego i Dworca Centralnego pojadą ulicą Markowską i Białostocką do Targowej, w drugą stronę dojadą Targową do Kijowskiej i skręcą w Markowską.

Festiwal Otwarta ZąbkowskaFestiwal Otwarta Ząbkowska FRANCISZEK MAZUR Festiwal "Otwarta Ząbkowska", fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Kolejna odsłona festiwalu

Festiwal "Otwarta Ząbkowska" wystartował w lipcu. Odbywa się w ramach miejskiego Zintegrowanego Programu Rewitalizacji dla Pragi-Północ. Festiwal jest organizowany we współpracy Teatru Powszechnego z praskimi animatorami, artystami, klubami i organizacjami pozarządowymi oraz Dzielnicą Praga-Północ.

Kolejne wydarzenia na ul. Ząbkowskiej odbędą się w pierwszy weekend września (5-6). Program II Polskiego Radia wraz z Teatrem Powszechnym zapraszają wtedy na słuchowisko pt. "Czterech śpiących" w reżyserii Aleksandry Jakubczak na podstawie tekstu Krzysztofa Szekalskiego. Spektakl będzie także nadawany na antenie radiowej w jeden z wrześniowych wieczorów.

Więcej o: