Wisła w Warszawie rekordowo niska. Dziś miała tylko 47 centymetrów

Tak niskiego poziomu wody w Wiśle nie notowano w Warszawie odkąd prowadzone są pomiary, czyli od ponad dwustu lat. W środę rano wodowskaz pokazał zaledwie 47 centymetrów. - Taki stan może się utrzymać przez dwa najbliższe dni - słyszymy w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Spodobało ci się? Polub nas

W Warszawie pierwszy raz poziom wody w Wiśle zbadano w 1797 roku. Od tego czasu nigdy nie zanotowano tak niskich wartości jak dziś rano. A jeszcze tydzień temu podawano jako rekordowy - stan sprzed trzech lat. Podczas wakacji 2012 roku na Wiśle zanotowano tylko 52 centymetry. Dziś ustanowiono nowy rekord. Przed południem na wodowskazie było zaledwie 47 centymetrów. - Taki stan może się utrzymywać w Warszawie przez dwa najbliższe dni - słyszymy od Marianny Sasim, hydrologa w IMiGW. - Być może będą drobne wahnięcia rzędu dwóch centymetrów.

Rekordowo niski poziom Wisły, 17 sierpnia 2015 r.Rekordowo niski poziom Wisły, 17 sierpnia 2015 r. Fot. Jacek Marczewski / Agencja Wyborcza.pl Rekordowo niski stan wody w Wiśle, zdjęcie zrobione w poniedziałek, fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta

Pod koniec tygodnia poziom wody w Wiśle ma się podnieść. - Wtedy prognozujemy wzrost stanu wody do poziomu 55-58 centymetrów - zapowiada Sasim. Jak wyjaśnia, chwilowy przyrost wody to efekt opadów burzowych w Małopolsce.

W IMiGW usłyszeliśmy, że w Warszawie deszczu nie było od początku miesiąca. W najbliższych dniach niewiele się jednak zmieni w pogodzie. Jest chłodniej, ale nadal bardzo słonecznie. Padać może dopiero w przyszłym tygodniu.

Przeczytaj: Czy to możliwe, żeby Wisła kiedyś wyschła? Rozmawiamy z kapitanem InfoBarki

Więcej o: