Festiwal Warszawa Singera. 10 najciekawszych wydarzeń [POLECAMY]

Blisko 200 wydarzeń i tydzień wypełniony koncertami, spektaklami, spotkaniami i wycieczkami. W najbliższą sobotę startuje XII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Program wydarzenia zachwyca swoją różnorodnością. Oto nasze propozycje imprez, których nie możecie pominąć.

Spodobało ci się? Polub nas

1. Jidysz na scenie - spotkanie z Danielem Kahnem i Anną Rozenfeld

Anna RozenfeldAnna Rozenfeld materiały prasowe

źródło: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie / fot. Sławomir Grünberg

Wydarzeniem, które szczególnie polecamy jest rozmowa Daniela Kahna z Anną Rozenfeld, oboje posługują się niemal wymarłym na terenie Polski językiem jidysz. Daniel Kahn opowie o swoich inspiracjach tym językiem i kulturą w swojej muzyce. Natomiast Anna Rozenfeld jest malarką, aktorką, tłumaczką języka jidysz oraz znakomitą znawczynią kultury żydowskiej. Spotkanie to także okazja posłuchania rozmowy na żywo w tym języku.

Daniel KahnDaniel Kahn materiały prasowe źródło: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie

- Zaangażowałem się w odrodzenie kultury żydowskiej, ponieważ ta muzyka uderzyła mnie w stopniu radykalnym - mówi Daniel Kahn. - Zakochałem się w niej, ale nie tylko tej weselnej, jaką najczęściej można usłyszeć, ale muzyce granej na ulicach Nowego Orleanu, w klubach Nowego Jorku i kawiarniach Berlina, gdzie jej wyraźny rytm i dysonanse z łatwością dają się połączyć z jazzem, punkiem, hiphopem i otaczająco to wszystko muzyką folkową.

Muzyk wystąpi także podczas festiwalu w Teatrze Żydowskim w ramach Singer Jazz.

Gdzie, kiedy: 27 sierpnia, Mercato Bar Delikatesy (ul. Próżna 7), godz. 19, wstęp wolny

2. Zwiedzanie mykwy

W podziemiach synagogi Nożyków znajduje się mykwaW podziemiach synagogi Nożyków znajduje się mykwa Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie

Dużą atrakcją festiwalu jest zwiedzanie jedynej mykwy w Warszawie, czyli łaźni rytualnej dla ortodoksyjnej społeczności żydowskiej. Kiedy można z niej korzystać i dlaczego, opowie Magdalena Szpilman, która na co dzień opiekuje gminną mykwą.

Gdzie, kiedy: 25, 26 i 30 sierpnia, godz. 18, spotkania zaczynają się w sali Bejtejnu (Biały Budynek obok Synagogi im. Nożyków). Wstęp po zakupie cegiełki (10 zł) na rzecz gminy. Sprzedaż cegiełek 25 i 26 sierpnia w godzinach 16-18 w sali Bejtejnu w Białym Budynku (ul Twarda 6), godz. 11 i 12.30

3. Matisyahu

MatisyahuMatisyahu fot. Jared Polin / materiały prasowe

fot. Jared Polin / materiały prasowe

Gwiazda tegorocznej edycji festiwalu. Światowej sławy muzyk reggae, wokalista, raper, a także beatbokser.  Na co dzień mieszkający w Nowym Jorku. Podczas koncertu finałowego publiczność usłyszy reggae z muzyką żydowską.

Gdzie, kiedy: 30 sierpnia, Plac Grzybowski, godz. 20, wstęp wolny

4. Turnau i pieśni Mordechaja Gebirtiga

Grzegorz TurnauGrzegorz Turnau fot. Katarzyna Zaremba / materiały prasowe

fot. Katarzyna Zaremba / materiały prasowe

Od kilku lat w festiwalu uczestniczą również artyści polscy, którzy czerpią inspiracje z muzyki żydowskiej. Podczas tegorocznej edycji w Teatrze Żydowskim wystąpi m.in. z recitalem Grzegorz Turnau, który przedstawi m.in. swoje interpretacje pieśni Mordechaja Gebirtiga.

Gdzie, kiedy: 25 sierpnia, Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich (Plac Grzybowski 12/16), bilety: 60 zł, 70 zł

5. Joshua Nelson & Sienna Gospel Choir

Joshua NelsonJoshua Nelson materiały prasowe materiały prasowe

Na szczególne życzenie publiczności w Kościele Wszystkich Świętych przy placu Grzybowskim wystąpi książę muzyki kosher-gospel Joshua Nelson. Artysta zaprezentuje swój nowy projekt tworzony wspólnie z nowojorskimi muzykami oraz Sienna Gospel Choir z Warszawy.

Gdzie, kiedy: 27 sierpnia, godz.18.30, Kościół Wszystkich Świętych (plac Grzybowski 3/5), bilety: 30 zł

6. Katy Carr & The Aviators

Katy CarrKaty Carr fot. Monika S. Jakubowska / materiały prasowe

fot. Monika S. Jakubowska / materiały prasowe

Organizatorzy są otwarci również na nowe projekty muzyczne, w tym te o charakterze eksperymentalnym. Na szczególną uwagę zasługuje The Rose Ausländer Project w wykonaniu zespołu Sadawi z Niemiec, którego twórcą i inicjatorem jest muzyk Paul Brody, na stałe mieszkający w Berlinie, a także koncert Katy Carr brytyjskiej piosenkarki polskiego pochodzenia, muzyka, liderki zespołu "Katy Carr and the Aviators". W swojej twórczości często nawiązuje do fascynującej ją polskiej kultury i historii. Swoją ostatnią płytę "Paszport" poświęciła bohaterom i wydarzeniom II wojny światowej.

Gdzie, kiedy: 27 sierpnia, Teatr Żydowski (plac Grzybowski 12/16), godz. 20.30, bilety: 40 zł i 50 zł

7. Szabat dla dzieci

Jest i też coś dla najmłodszych. Spotkanie na temat modlitwy szabatowej dla dzieci (w wieku od 6 do 10 lat). Dzieci będą mogły m.in. zobaczyć Torę, nauczyć się prostej piosenki w języku hebrajskim, uczestniczyć w tradycyjnej modlitwie.

Gdzie, kiedy: 29 sierpnia (godz. 12), wejściówki będą rozdawane 25 i 26 sierpnia w godzinach 16 -18 w sali Bejtejnu w Białym Budynku (ul. Twarda 6, obok Synagogi im. Nożyków).

8. Marek Dyjak/ zakończenie Hawdali na Placu Defilad

Marek DyjakMarek Dyjak fot. Jacek Poremba / materiały prasowe

fot. Jacek Poremba / materiały prasowe

Nowością XII edycji festiwalu będzie włączenie w obszar działań terenu przed Pałacem Kultury i Nauki, miejscem które przed wojną tętniło żydowskim życiem. W sobotę, 22 sierpnia, wspólnie z inicjatywą Plac Defilad, zaplanowano całodniowe spotkanie z kulturą żydowską, m.in. spektakl w reż. Anny Smolar "Aktorzy żydowscy", debatę "My Żydzi polscy XXI wieku" oraz koncert Marka Dyjaka, zainspirowany muzyką żydowską. Spotkanie na Placu Defilad zakończone zostanie Hawdalą z udziałem wybitnych kantorów.

Gdzie, kiedy: 22 sierpnia, koncert Marka Dyjaka - godz. 20, pl. Defilad, wstęp wolny

9. Dybuk i Kot Rabina

'Dybuk' w reżyserii Mai Kleczewskiej"Dybuk" w reżyserii Mai Kleczewskiej materiały prasowe materiały prasowe / fot. Magda Hueckel

Już na dwa dni przed oficjalnym rozpoczęciem festiwalu będziemy mogli zobaczyć spektakl "Dybuk" (20 sierpnia, godz. 19, a także 21 sierpnia (godz. 19), 31 sierpnia (godz. 20), 1 września (godz. 19) w reżyserii Mai Kleczewskiej. Spektakl "Dybuk" oparty jest na należącym do klasyki dramatu żydowskiego tekście Szymona An-skiego. Ta ludowa legenda opowiada o zmarłym uczniu jesziwy, którego dusza wciela się w ciało ukochanej. Dramat An-skiego został poszerzony o historie mieszkańców getta, a także ofiar i ocalałych z Holokaustu. Bilet: 60 zł, 70 zł

'Kot Rabina' w reżyserii Jacka Papisa'Kot Rabina' w reżyserii Jacka Papisa materiały prasowe

materiały prasowe

Nie zabraknie również czytań performatywnych. W tym roku główną atrakcją będzie "Kot Rabina" w reżyserii Jacka Papisa, tekst na podstawie komiksu Joanna Sfara, przedstawiony w trzech częściach: I "Bar Micwa" (24 sierpnia, godz. 17), II Malka Lwi Król (26 sierpnia, godz. 21.30), III  Afrykańska Jerozolima (30 sierpnia godz. 13). Arcyżydowski kot zaczyna mówić, wprawiając wszystkich w osłupienie i poddając w wątpliwość niezachwiane dotąd pewniki. Na dodatek zakochuje się bez pamięci w swojej pani i by stać się jej godnym, domaga się obrzezania i Bar Micwy. Wstęp wolny.

10. Swinging Jewish Warsaw - Kayah/Nosowska/ Tencer/ Smoczyński

KayahKayah fot. Magda Wunsche & Samsel/Kayax fot. Magda Wunsche & Samsel/Kayax

Podczas koncertu pojawią się utwory twórców, którzy w swoich kompozycjach przytaczają elementy najbardziej charakterystycznych dla muzyki żydowskiej, a także takich, którzy - choć nie robią tego wprost.

Katarzyna NosowskaKatarzyna Nosowska fot. Grzegorz Nelec

fot. Grzegorz Nelec

Zaproszenie do udziału w koncercie przyjęły Kayah oraz Katarzyna Nosowska - gwiazdy, niekoniecznie kojarzące się z idiomem jazzowym, które jednak doskonale wpisują się w zamysł mieszania gatunków i stylów, jaki przyświeca temu projektowi, a także symboliczna postać żydowskiej sceny - i jednocześnie gospodarz Festiwalu Warszawa Singera - Gołda Tencer.

Gdzie, kiedy: 26 sierpnia, godz. 20, Teatr Żydowski (plac Grzybowski 12/16), bilety: 70 zł, 80 zł

godz. 18.00 "Tajemnice mykwy" - wykład połączony ze zwiedzaniem mykwy w podziemiach Synagogi im. Nożyków

Prowadzenie: Magdalena Szpilman

Spotkania zaczynają się w sali Bejtejnu (Biały Budynek obok Synagogi im. Nożyków).

Ilość miejsc w grupie - maksymalnie 30 osób. Spotkanie tylko dla pań.

Wstęp po zakupie cegiełki na rzecz Gminy, o wartości 10 zł. Sprzedaż cegiełek 25 i 26 sierpnia w godzinach 16.00-18.00 w sali Bejtejnu w Białym Budynku, ul Twarda 6.

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie

Biały Budynek obok Synagogi im. Nożyków, ul. Twarda 6

Szczegóły programu znajdują się na stronie www.festiwalsingera.pl

Więcej o: