W gmachu PASTy zaśpiewają piosenki, by uczcić powstańców

W najbliższy czwartek obchodzimy 71. rocznicę zdobycia przez powstańców budynku PAST-y. Z tej okazji odbędzie się koncert pod hasłem "Warszawskie dzieci".

Spodobało ci się? Polub nas

Walki o PASTę były jednymi z najbardziej zaciętych starć Powstania Warszawskiego . 20 sierpnia 1944 roku po niemal trzech tygodniach walk, batalion "Kiliński" przy współudziale innych jednostek AK, zdobył budynek Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej przy ul. Zielnej. Jeden z najwyższych wówczas budynków w Warszawie miał szczególne znaczenie strategiczne, ponieważ był centrum łączności między Berlinem, a frontem wschodnim.

2015-07-28 11:26:31

W tym roku po raz drugi został rozegrany Bieg PASTY-y. Jest to niejako preludium do odbywającego się w godzinach wieczornych 25. Biegu Powstania Warszawskiego. Bieg odbywał się po schodach budynku przy ul. Zielnej 39. Biegacze mieli do pokonania 9 pięter. Wydarzenie ma upamiętniać walki powstańcze o zdobycie budynku PAST-y, które trwały od 2 - 20 sierpnia 1944. Tradycyjnie już, zmagania zawodników śledzili kombatanci biorący udział w Powstaniu Warszawskim w 1944 roku, którzy nie kryli wzruszenia i podziwu dla uczestników biegu a także organizatorów.

Ceremonię, rozpoczynającą się o godz. 16.15, przy gmachu poprzedzi msza św. w intencji płka Henryka Leliwy-Roycewicza, dowódcy batalionu "Kiliński" i jego żołnierzy w Kościele Wszystkich Świętych (pl. Grzybowski 3/5). Natomiast, od godz. 17, na patio budynku odbędzie się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych pod hasłem "Warszawskie dzieci". Wstęp jest wolny.

W ubiegłym miesiącu został też rozegrany Bieg PASTY-y, który odbywał się po schodach budynku, biegacze mieli do pokonania 9 pięter. Zmagania zawodników śledzili kombatanci biorący udział w Powstaniu Warszawskim .

Więcej o: