Przedwojenne kino w ogrodach sejmowych i sadzenie grządek na Jazdowie [PRZEGLĄD WYDARZEŃ na WEEKEND]

W stolicy działają dwa ogrody społecznościowe: jeden w Forcie Bema, drugi - to Ogród "Motyka i Słońce" znajdujący się na tyłach domku fińskiego na Jazdowie. Na miejscu każdy znajdzie dla siebie kawałek cienia, jest hamak i woda z węża. Warto pojawić się tam w niedzielę, ponieważ na gości będzie czekał, m.in. muzyk i artysta, a przy okazji zagorzały miłośnik ogrodnictwa Maciek Łepkowski.

Spodobało ci się? Polub nas

PIĄTEK

Poczytaj książki

Biblioteka plenerowaBiblioteka plenerowa źródło: urząd dzielnicy Wilanów źródło: urząd dzielnicy Wilanów

Dziś zamontowana zostanie pierwsza na Wilanowie biblioteka plenerowa. Będzie to ekologiczna, bezpłatna wypożyczalnia książek, prowadzona w otwartej przestrzeni publicznej. Biblioteka powstaje w ramach budżetu partycypacyjnego 2015 w przestrzeni przyszłego parku linearnego, który także będzie realizowany w ramach tego budżetu.

Gdzie, kiedy: na rogu ulic Klimczaka i Sarmackiej

ŚRÓDMIEŚCIE/PRAGA-POŁUDNIE 15 sierpnia (sobota) Muzeum Wojska Polskiego przygotowało wiele atrakcji z okazji Święta Wojska Polskiego dla wszystkich zwiedzających. Zarówno w Muzeum Wojska Polskiego, jak i na błoniach stadionu PGE Narodowy. Szczegółowy program na stronie muzeum.

BEMOWO 15 sierpnia (sobota) o godz. 12 w parku przy Forcie Bema zacznie się Piknik w Ogrodzie Społecznościowym Fort Bema. W programie: relaks na leżakach, przy domowym jedzeniu i lemoniadzie, gry i zabawy w plenerze (chodzenie po linie, bierki ogrodowe), warsztaty, między innymi pszczelarski przy szklanym ulu, warsztat robienia bomb nasiennych, wspólna odbudowa hotelu dla pożytecznych owadów, wystawa zdjęć dotycząca Fortu Bema i ogrodu.

SOBOTA

Święto Wojska Polskiego

Muzeum Wojska PolskiegoMuzeum Wojska Polskiego Muzeum Wojska Polskiego / fot. Adam Głuchowski Muzeum Wojska Polskiego / fot. Adam Głuchowski

Z okazji wydarzenia dla warszawiaków przygotowano wiele atrakcji. Imprezy odbędą się zarówno w Muzeum Wojska Polskiego, jak i na błoniach Stadionu Narodowego. Szczegółowy program znajduje się na stronie muzeum .

Piknik w Ogrodzie Społecznościowym Fort Bema

Ogród społecznościowy - Fort BemaOgród społecznościowy - Fort Bema źródło: Ogród społecznościowy - Fort Bema źródło: Ogród społecznościowy - Fort Bema

W programie: relaks na leżakach, przy domowym jedzeniu i lemoniadzie, gry i zabawy w plenerze (chodzenie po linie, bierki ogrodowe), warsztaty, między innymi pszczelarski przy szklanym ulu, warsztat robienia bomb nasiennych, wspólna odbudowa hotelu dla pożytecznych owadów, wystawa zdjęć dotycząca Fortu Bema i ogrodu.

Gdzie, kiedy: Fort Bema (ul. Obrońców Tobruku), od godz. 12 do 17

Slow Market nad Wisłą

Slow Market nad WisłąSlow Market nad Wisłą Slow Market nad Wisłą Slow Market nad Wisłą

W menu wystawców znajdują się m.in. wegańskie burgery, ryby i owoce morza, hummus, duży wybór dań kuchni z całego świata (między innymi koreańska, hiszpańska, polska), naturalne napoje i wypieki domowej roboty

Gdzie, kiedy: Skwer Kahla, wyjście z Metra Centrum Nauki Kopernik (pod okiem warszawskiej Syrenki), od godz. 13 do 19

Pokaz filmu "Zestrzeleni nad Warszawą 1944"

Lotnicza Warszawa?Pokaz filmu 'Zestrzeleni nad Warszawą 1944 / The men who went to Warsaw'Lotnicza Warszawa?Pokaz filmu "Zestrzeleni nad Warszawą 1944 / The men who went to Warsaw" źródło: Lotnicza Warszawa źródło: Lotnicza Warszawa

Dokument o misji załogi samolotu 31. Dywizjonu SAAF pod dowództwem Lt P Roberta (Boba) Klette`a która poleciała z bazy w południowych Włoszech, w nocy z 13/14 sierpnia 1944 r. na misję zrzutową do Warszawy. Pomoc dla Armii Krajowej i loty nad Warszawę kosztowały dywizjony SAAF utratę 11 samolotów wraz z załogami.

Gdzie, kiedy: Dzika Historia (ul. Płatnicza 72), Bielany

Przedwojenne kino

'Piętro wyżej', reż. Leon Trystan'Piętro wyżej', reż. Leon Trystan źródło: Filmweb

źródło: Filmweb

Przez cztery kolejne soboty, w ogrodach sejmowych będzie można obejrzeć przedwojenne przeboje filmowe. Produkcje z lat 30-tych zostały wybrane z bogatych zbiorów Filmoteki Narodowej. Na ekranie zobaczymy plejadę największych gwiazd tego czasu, będą to: Elżbieta Barszczewska, Loda Niemirzanka, Eugeniusz Bodo, Aleksander Żabczyński. W najbliższą sobotę zaplanowano pokaz filmu "Piętro wyżej" z 1937 roku, w reż. Leona Trystana.

Gdzie, kiedy: Kancelaria Sejmu (ul. Wiejska 4/6/8), godz. 21, wstęp wolny

NIEDZIELA

Niedzielny ogrodnik

Ogród Społecznościowy Motyka i SłońceOgród Społecznościowy Motyka i Słońce projekt: Motyka i Słońce projekt: Motyka i Słońce

W każdą niedzielę sezonu letniego, od czerwca do września, pomysłodawcy Ogrodu Społecznościowego Motyka i Słońce zapraszają początkujących adeptów miejskiego ogrodnictwa na otwarte zajęcia. W ramach cyklu dowiemy się: jaka jest rola kompostu w ogrodzie, poznamy tajniki allelopatii i przyjazne dla środowiska sposoby zapobiegania, zwalczania szkodników i lecznicze właściwości roślin.

Organizatorzy zapraszają również na warsztaty szukania dziko rosnących roślin jadalnych, tworzenia zielnika, przyrządzanie prostych posiłków opartych na plonach z ogrodu. W tym tygodniu na uczestników spotkania czekać będzie dwoje instruktorów - Agata Klimkowska i Maciek Łepkowski.

Gdzie, kiedy: osiedle domków fińskich (ul. Jazdów 3/5), od godz. 12 do 15

Więcej o: