Warszawa miastem zakochanych. Oto 10 romantycznych miejsc w stolicy

Miłość. Według definicji Słownika Języka polskiego to "głębokie uczucie do drugiej osoby, któremu zwykle towarzyszy pożądanie". Tyle w teorii. W praktyce miłość to także chęć obdarowywania drugiej połówki rzeczami najpiękniejszymi. Nic więc dziwnego, że te pierwsze spotkania muszą odbywać się w najbardziej urokliwych miejscach, jakie znamy. A w naszym pięknym mieście Warszawie takowych nie brakuje. Ba, przybywa ich z roku na rok. Ogrody, place czy Bulwary to miejsca, w których idzie się zakochać od pierwszego wejrzenia. I z pewnością, gdyby Woody Allen chciał nakręcić kolejną komedię romantyczną i wybrałby Warszawę jako miasto akcji, to nie zabrakłoby mu miejsc do kręcenia miłosnych scen. I jak tu nie kochać tego miasta? Oto 10 romantycznych miejsc stolicy.

Spodobało ci się? Polub nas

1. Ogród Krasińskich

Tomasz GolonkoTomasz Golonko Fot. archiwum prywatne

Bajkowy ogród w niemal samym centrum Warszawy. Jest zjawiskowy może dlatego, że podczas rewitalizacji zdecydowano się na odtworzenie jego koncepcji z XIX wieku? W każdym razie "Krasiński" robi wrażenie zarówno za dnia, jak i wieczorową porą. Kręte ścieżki oświetlone stylowymi latarniami, wodne oczko, a także altany czy ławeczki skryte gdzieś za małą kaskadą wodną. Jego granice wyznaczają ulice Andersa, Świętojerska, a także plac Krasińskich, Długa i Bohaterów Getta. W bliskim sąsiedztwie znajduje się Plac Bankowy oraz stacja Metra Ratusz Arsenał.

Zobacz wideo Niecodzienne znalezisko w samym centrum miasta. Ma ponad 500 lat. Zobaczyliśmy je z bliska

Romantyczne miejsca w WarszawieRomantyczne miejsca w Warszawie Adam Stępień/ Agencja Wyborcza.pl

2. Ogród na dachu, Centrum Nauki Kopernik

Romantyczne miejsca w WarszawieRomantyczne miejsca w Warszawie materiały własne

Jak już wspomniałem, miejsc urokliwych w Warszawie przybywa. Jednym z nich bez wątpienia jest oddany w zeszłym roku Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik . Zielony dach stolicy - bo tak się przyjęło mówić o Ogrodzie to przestrzeń idealna do wypoczynku, przechadzek i rekreacji. Oraz randki! To stąd rozprzestrzenia się piękny widok na panoramę Warszawy, ale także na prawą stronę miasta, czyli Stadion Narodowy i Most Świętokrzyski. Dostępny dla wszystkich, a od niedawna można tu dojechać II linią metra. Stacja - Centrum Nauki Kopernik.

3. Rynek Nowego Miasta

Romantyczne miejsca w WarszawieRomantyczne miejsca w Warszawie Waldemar Gorlewski/ Agencja Wyborcza.pl

Idąc ulicą Freta od strony Starego Miasta w kierunku ulicy Kościelnej, odnajdziemy miejsce, w którym idzie się zakochać od pierwszego wejrzenia - Rynek Nowego Miasta. Otoczony kamienicami plac w kształcie kwadratu powstał na przełomie XIV i XV wieku, a jego centralnym punktem jest eklektyczna studnia żeliwna, na szczycie której przedstawiony jest herb Nowego Miasta - panna z jednorożcem. Uroku temu miejscu dodaje także kościół Sakramentek oraz kilka innych świątyń. Ciszę rozprasza muzyka z okolicznych knajpek, a w bliskim sąsiedztwie Rynku znajduje się Park Fontann.

4. Bulwary Wiślane

Romantyczne miejsca w WarszawieRomantyczne miejsca w Warszawie Instagram.com/fall_in_love_with_warsaw/ Filip Kwiatkowski

Choć jest nowym miejscem na mapie Warszawy, to już zdobyło serca nie tylko zakochanych par, ale i warszawiaków. Liczący niemal kilometrowy odcinek Bulwarów Wiślanych między mostami Śląsko-Dąbrowskim i Gdańskim to miejsce, które zachęca do spacerów wzdłuż rzeki. Można przysiąść na brzegu Wisły, ale i razem podziwiać panoramę Pragi. Jest romantycznie na tyle, że nie trudno dostrzec tu zakochane pary. Stąd można podziwiać także Zamek Królewski i jego ogrody oraz panoramę Starego i Nowego Miasta.

5. Ząbkowska, Praga

Romantyczna WarszawaRomantyczna Warszawa Albert Zawada/ Agencja Wyborcza.pl

Najbardziej znana ulica na warszawskiej Pradze. I jedna z najbardziej uroczych, choć Praga pełna jest tak niezwykłych miejsc. Jednak to Ząbkowska przyciąga największą uwagę, szczególnie w weekendy, gdy zamienia się w deptak. Bruk, stylowe latarnie i zachowane po wojnie piękne kamienice. Wieczorami jest tu gwarno bowiem nie brakuje tu popularnych klubokawiarni. Praga jest klawa! Na Ząbkowską dojechać można II linią metra. Stacja Dworzec Wileński.

6. Plac Grzybowski

Plac Grzybowski WarszawaPlac Grzybowski Warszawa Jacek Lagowski/ Agencja Wyborcza.pl

Wśród zakochanych Plac Grzybowski jest tak popularny, że trudno pominąć go w tym zestawieniu. Ale nie tylko dlatego. Ten trójkątny plac, znajdujący się pomiędzy Twardą, Bagno, Grzybowską i Królewską, jest po prostu piękny i romantyczny. Ba, to tu pary najchętniej wyznają sobie miłość. Pewne jest także to, że staniemy się świadkami zaręczyn czy pozowania do pamiątkowego zdjęcia ślubnego. Trudno się dziwić bowiem Grzybowski jest niczym scena z filmowego romansu. Kościół Wszystkich Świętych, tuż za nim pną się ku niebu wieżowce, jak Rondo 1 czy Cosmopolitan, a centralnym punktem Placu jest wodne oczko skryte wśród zieleni. Warto zaznaczyć, że nie zawsze było to ulubione miejsce warszawiaków. Zmieniło się to, gdy Plac Grzybowski przeszedł gruntowany remont w latach 2009-2011, a trwająca od kilku lat rewitalizacja ulicy Próżnej (budynki 7, 9), tylko potęguje pozytywne wrażenia.

7. Wisła

Romantyczne miejsca w WarszawieRomantyczne miejsca w Warszawie Instagram.com/fall_in_love_with_warsaw/ Filip Kwiatkowski

Porzućcie pomysł spędzenia wspólnego wieczoru w mieście i ruszcie nad Wisłę, która oferuje nurt pełen dobrych miejsc na randkę. Wisła w Warszawie to przecież nie tylko Bulwary, ale także modne klubokawiarnie, jak BarKa i Plac Zabaw znajdujące się w okolicach Pomnika Syrenki czy Cud Nad Wisłą (Bulwary Flotylli Wiślanej), ale także plaża Poniatówka czy dzikie tereny w okolicach Żoliborza. Uff. A jakie widoki! Zapiera dosłownie dech w piersiach.

8. Ulica Chłodna, Wola

Romantyczne miejsca WarszawaRomantyczne miejsca Warszawa Wojciech Surdziel/ Agencja Wyborcza.pl

Jeżeli szukacie czarującego miejsca z dala od miejskiego zgiełku, to wybierzecie się na Wolę. Dokładnie w okolice Chłodnej na odcinku między Żelazną a Aleją Jana Pawła II. Po gruntowanym remoncie to miejsce zmieniło się w urokliwy skwer, którego centralnym punktem jest kościół Świętego Boromeusza. Świątynia otoczona alejkami ze żwiru, ławkami, a to wszystko wieczorami oświetla 46 latarni "pastorałek". Pięknie! Przed wojną Chłodna była jedną z bardziej ruchliwych ulic miasta, dziś powoli, na nowo, zostaje odkrywana przez mieszkańców.

9. Most Świętokrzyski

Romantyczna WarszawaRomantyczna Warszawa Waldemar Gorlewski/ Agencja Wyborcza.pl

Jedno z ulubionych miejsc spacerujących po mieście zakochanych par. Co ma w sobie Świętokrzyski takiego, że przyciąga naszą uwagę i prowokuje do wieczornych wędrówek? Być może stąd rozprzestrzenia się najładniejszy widok na Warszawę.Warto sprawdzić osobiście.

10. Stare Miasto

Romantyczne miejsca w WarszawieRomantyczne miejsca w Warszawie Instagram.com/fall_in_love_with_warsaw/ Filip Kwiatkowski

Dla mnie Stare Miasto zawsze będzie miejscem magicznym, którego wąskie uliczki pełne są wdzięku i potrafią oczarować swym urokiem każdego. Dlatego też to wymarzone miejsce na wieczorne spacery z ukochaną osobą. Tu warto odwiedzić taras widokowy na Brzozowej, obejść dzwon na Kanonii (legenda głosi, że przynosi to szczęście) oraz pójść w okolice małego zacisznego placyku przy Szerokim Dunaju. Ale wypada się tu zgubić i szukać własnych ulubionych miejsc i uliczek. Dla jednych Starówka to miejsce już "oklepane", dla mnie jednak zawsze będzie urzekająca i pełna magii.

Więcej o: