Na Jamajce, w Paryżu a może nad Wisłą? Warszawiacy o nowym miejscu dla Tęczy [WIDEO]

Pod koniec sierpnia Tęcza, instalacja artystyczna Julity Wójcik, znika z pl. Zbawiciela. W tym miejscu stała ponad 3 lata, wywołując sporo kontrowersji. Tęcza paliła się aż 6 razy. Teraz jej właściciel - Instytut Adama Mickiewicza - szuka dla niej nowej lokalizacji. Zapytaliśmy warszawiaków, czy będzie im brakowało Tęczy i gdzie mogłaby jeszcze stanąć.

Spodobało ci się? Polub nas

Zobacz wideo

Głosy, jak zwykle, były podzielone. Nie wszystkim Tęcza przypadła do gustu. Jednym nie podoba się ze względów estetycznych, inni utożsamiają ją z symbolem homoseksualistów, jeszcze inni uważają, że "mogliby ją spalić przy kolejnym marszu". Spotkany przez nas Tomasz Jacyków - stylista i krytyk mody, zdeklarowany gej - powiedział, że nie będzie mu brakowało "tych spłowiałych sztucznych kwiatów". I dorzucił: - Sam wywołuję od 20 lat kontrowersje i czy gdybym umarł, to komuś by mnie brakowało?

Pożar Tęczy na pl. Zbawiciela w 2013 rokuPożar Tęczy na pl. Zbawiciela w 2013 roku Fot. Małgorzata Gendłek / Agencja Wyborcza.pl Płonąca Tęcza, podpalona przez uczestników Marszu Niepodległości 11 listopada 2013 roku, fot. Małgorzata Gendłek / Agencja Gazeta

Z kolei zwolennicy obecności Tęczy na pl. Zbawiciela twierdzą, że dodała szarej okolicy więcej koloru, wywołała dyskusję o sztuce w przestrzeni publicznej i zwróciła uwagę na problem tolerancji dla inności. Przy Planie B (także na pl. Zbawiciela) trafiliśmy na Pinkiego, o którym mówi się, że jest symbolem Warszawy. To stały bywalec pl. Zbawiciela, człowiek, który zwiedził pół świata, jest włóczęgą, artystą, dawnym hipisem, spał na paryskim bruku, uścisnął dłoń Franka Zappy. Gdy pytam go o Tęczę, z właściwym sobie wdziękiem mówi: - Jak jej zabraknie, to będzie smutno. Żeby się tylko ten świat nie zawalił.

Mandat zamiast zdjęcia pod Tęczą

Tęcza stała się też jedną z atrakcji turystycznych w Warszawie. Przekonaliśmy się o tym na pl. Zbawiciela. Na rowerach przyjechało tam małżeństwo z Tychów. - Żona chciała mieć zdjęcie pod Tęczą. Ustawiła się na tej wysepce i od razu pojawiła się woda - opowiadał nam pan Piotr, wskazując na zielono-tęczowy środek ronda na pl. Zbawiciela . Natychmiast włączyły się zraszacze. To normalne, bo po sześciu pożarach, Tęcza doczekała się specjalnych zabezpieczeń: jest chroniona farbą antypalną, działa tam system zraszaczy, jest objęta miejskim monitoringiem, a przez całą dobę obserwują ją strażnicy miejscy. Gdy tylko zauważyli więc rowerzystkę pod Tęczą, natychmiast ruszyli z interwencją.

Interwencja straży miejskiej pod TęcząInterwencja straży miejskiej pod Tęczą Interwencja straży miejskiej pod Tęczą Interwencja straży miejskiej pod Tęczą

Kobieta tłumaczyła, że nie wiedziała, że nie może wchodzić pod Tęczę. Panowie w mundurach byli nieugięci. Nie pomogło nawet tłumaczenie, że nie jest stąd i nie zdawała sobie sprawy, że to aż tak strzeżone miejsce. - Będzie mandat - zapowiedział krótko strażnik.

Tęcza pod CSW?

To, że Tęcza zniknie w tym roku z pl. Zbawiciela, wiadomo od dawna. Gdy stanęła tam w czerwcu 2012 r., było jasne, że pozwolenie na jej ustawienie w tym miejscu jest czasowe i obowiązuje do końca grudnia 2015 roku. Jej właściciel - Instytut Adama Mickiewicza - podjął jednak decyzję, że instalacja postoi na pl. Zbawiciela tylko do końca wakacji. Potem zostanie zdemontowana. Instytut chciałby ją przenieść w inne miejsce. Gdzie? Dużo mówi się ostatnio o placu przed Zamkiem Ujazdowskim, gdzie mieści się Centrum Sztuki Współczesnej. Ale nikt oficjalnie nie odniósł się do tej propozycji. Pewne jest za to, że w ostatnich dniach sierpnia Tęcza zostanie rozebrana, a następnie poddana renowacji. Konstrukcja zostanie zabezpieczona przed korozją, trzeba też przygotować nowe kwiatki, bo istniejące wyblakły od słońca.

Julita Wójcik, autorka 'Tęczy' na pl. Zbawiciela w WarszawieJulita Wójcik, autorka "Tęczy" na pl. Zbawiciela w Warszawie Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Wyborcza.pl Julita Wójcik, autorka Tęczy na pl. Zbawiciela w Warszawie, fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

W weekend 22-23 sierpnia na pl. Zbawiciela stanie Fotomat , umożliwiający zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia z Tęczą. W przyszłym roku planowana jest premiera filmu dokumentalnego o instalacji Julity Wójcik. Reżyserem jest Michał Bielawski.

Więcej o: