Święto Wojska Polskiego. Czyli - wielka defilada wojskowa oraz żołnierski festyn

Ponad 60 samolotów i śmigłowców, czołgi i wielka wyrzutnia pocisków rakietowych. Już w sobotę 15 sierpnia w Warszawie odbędzie się specjalny festyn z okazji Święta Wojska Polskiego. Ponadto pomiędzy Placem Trzech Krzyży a ulicą Gagarina przejedzie wielka defilada wojskowa.

Spodobało ci się? Polub nas

Każdego roku w defiladzie oraz w festynie z okazji Święta Wojska Polskiego biorą udział setki warszawiaków. Przychodzą tłumnie, by podziwiać zasoby polskiego wojska, jednocześnie upewniając się, że to, czym dysponuje zapewni im w razie zagrożenia poczucie bezpieczeństwa.

- W tym roku w defiladzie pieszej - pomiędzy Placem Trzech Krzyży a ulicą Jurija Gagarina, przedefiluje ok. 170 pojazdów wojskowych i prawie 1,5 tys. żołnierzy (w kolumnach marszowych, pojazdach, samolotach i śmigłowcach) - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Ponadto, jak informuje MON, po raz pierwszy w defiladzie weźmie udział Morska Jednostka Rakietowa z Siemirowic z wyrzutniami pocisków rakietowych, a także: czołgi, KTO Rosomak, amerykańskie Strykery i pojazdy Wojsk Specjalnych, artyleryjskie wyrzutnie rakietowe, sprzęt przeciwlotniczy, rozpoznawczy, inżynieryjny oraz Żandarmerii Wojskowej.

W części powietrznej defilady weźmie udział ponad 60 samolotów i śmigłowców, w tym: bojowe, transportowe i szkolne.

Święto Wojska Polskiego WarszawaŚwięto Wojska Polskiego Warszawa Przemek Wierzchowski/ Agencja Wyborcza.pl Przemek Wierzchowski/ Agencja Gazeta

W sobotę od 13.00 do 18.00 na błoniach stadionu PGE Narodowy trwał będzie również Festyn Żołnierski. Wśród licznych atrakcji m.in.:

- pokaz sprzętu wojskowego - współczesny i historyczny,

- rozwinięte elementy szpitala polowego,

- tor saperski dla dzieci,

- polowa piekarnia - chleb wypiekany na miejscu w polowej piekarni i wojskowa grochówka wydawana z kuchni polowych,

- dynamiczny pokaz wyszkolenia żołnierzy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej,

- spotkania z żołnierzami - sportowcami, uczestnikami mistrzostw olimpijskich,

- występy artystyczne w wykonaniu wojskowych artystów z klubów jednostek wojskowych,

- punkt poboru krwi wystawiony przez Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa,

- punkty informacyjno-promocyjne jednostek i instytucji wojskowych.

W Muzeum Wojska Polskiego zostanie ponadto zorganizowany dzień otwarty, w ramach którego zwiedzającym nieodpłatnie udostępnione zostaną:

- od godz. 9.00 - ekspozycja plenerowa;

- od godz. 11.00 ekspozycja Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej;

- od godz. 12.00 ekspozycje stałe.

Święto Wojska Polskiego WarszawaŚwięto Wojska Polskiego Warszawa Przemek Wierzchowski/ Agencja Wyborcza.pl Przemek Wierzchowski/ Agencja Gazeta

Z kolei w Ossowie pod Warszawą odbędzie się jak co roku rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej z 1920 r., w której zawsze bierze udział kilkaset osób. Bitwa rozpocznie się o godz. 14:00 w sobotę, 15 sierpnia.

Na wszystkie wydarzenia - wstęp wolny.

Więcej o: