Sanepid potwierdził: "W wodzie są sinice". Jeziorko Czerniakowskie zamknięte do odwołania

Popularne mokotowskie jeziorko, z którego w zeszłym tygodniu pobrano próbki wody do badania, zostało zamknięte do odwołania. Wszystko przez groźne dla zdrowia sinice. W miejscu wyznaczonym do kąpieli wywieszono czerwoną flagę oznaczającą zakaz kąpieli, a ratownicy pilnują, aby mieszkańcy nie wchodzili do wody.

Spodobało ci się? Polub nas

O pojawieniu się groźnych dla zdrowia sinic pisaliśmy w zeszłym tygodniu. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zamknęło wtedy kąpielisko w Jeziorku Czerniakowskim ze względu na zaobserwowane pogorszenie się jakości wody oraz jednoczesne podejrzenie wystąpienia sinic.

Stan wody na tyle zaniepokoił urzędników, że przyspieszono planowane na kolejny tydzień pobranie próbek wody z mokotowskiego jeziorka. W piątek 8 sierpnia próbki wody zostały poddane badaniu mikrobiologicznemu.

Jak poinformował Sanepid, przeprowadzone badania wody potwierdziły obecność w akwenie sinic - groźnych dla zdrowia ludzi organizmów produkujących toksyny. Sinicom najbardziej sprzyjają wysoka temperatura i wilgotny klimat, czyli warunki, jakie panują właśnie w tej chwili. Bakterie są niebezpieczne dla ludzi - wywołują podrażnienia skóry, przewodu pokarmowego, wysypkę, biegunkę, wymioty, ból gardła, ból głowy, bóle mięśni, stawów, a nawet uszkodzenia wątroby.

Więcej o: