Jutrzejsza noc w Warszawie będzie najgłośniejsza? Wojskowi chcą ćwiczyć przed sobotnią paradą

To ma być próba generalna przed obchodami Święta Wojska Polskiego w Warszawie. Przez całą noc z wtorku na środę pojazdy wojskowe będą przejeżdżać przez Aleje Ujazdowskie i Powiśle.

Spodobało ci się? Polub nas

Zgodę na przeprowadzenie próby generalnej wydała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jutro w nocy pojazdy wojskowe "z użyciem aparatury nagłaśniającej" przejadą przez Aleje Ujazdowskie. Będą to przygotowania do sobotniej centralnej parady wojskowej, która jak co roku odbędzie się z okazji Święta Wojska Polskiego (przypada 15 sierpnia). Przejazd pojazdów jest przewidywany na trasie: Al. Ujazdowskie - pl. Trzech Krzyży - Książęca - Ludna - Solec - Czerniakowska. Ćwiczenia zaczną się po zmroku i muszą się skończyć przed godz. 5. Taki warunek postawiła wojskowym pani prezydent. Urząd dzielnicy Śródmieście informuje na swojej stronie internetowej , że przejazd pojazdów "może zakłócić spokój mieszkańców".

Próba generalna przed defiladą w Al. UjazdowskichPróba generalna przed defiladą w Al. Ujazdowskich PRZEMEK WIERZCHOWSKI Próba generalna przed defiladą wojskową w Al. Ujazdowskich w zeszłym roku, fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

Co się będzie działo w sobotę?

Jak co roku najważniejszym punktem obchodów Święta Wojska Polskiego będzie defilada wojskowa. W tym czasie zaplanowano m.in. pokazy lotnicze z udziałem śmigłowców i samolotów wojskowych. Potem przemaszerują pododdziały piesze i konne. W defiladzie zobaczymy m.in. czołg Leopard 2A5, HMMWV, armatohaubicę Dana, haubicę samobieżną Krab oraz kołowy transporter opancerzony ROSOMAK. W tegorocznej uroczystości po raz pierwszy wezmą udział komandosi jednostki GROM, a także Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu.

Defilada w Święto Wojska Polskiego Defilada w Święto Wojska Polskiego  Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl Defilada w Święto Wojska Polskiego w Warszawie, fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Z kolei na błoniach Stadionu Narodowego zaplanowano Żołnierski Festyn. Zobaczymy m.in. samobieżną haubicę Goździk czy bezzałogowe statki powietrzne. O swojej służbie opowiadać będą żołnierze wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, wojsk specjalnych i żandarmerii. Najmłodsi będą mogli na specjalnym torze sprawdzić na czym polega służba saperów.

Organizatorzy zachęcają także, by zobaczyć, jak działa piekarnia polowa i w co wyposażona jest wojskowa karetka. Początek festynu o godz. 13.

Więcej o: