Remont torów na Grójeckiej. Po raz pierwszy tramwaje jadą bez prądu i nie zawracają na pętli

Te nowości są możliwe dzięki dwukierunkowym wagonom, których coraz więcej jeździ po torach w Warszawie. Przez najbliższe dwa tygodnie kursują na nowej linii łączącej Okęcie z Halami Banacha.

Spodobało ci się? Polub nas

W sobotę zaczął się remont torów na Ochocie . Rozkopane jest nie tylko skrzyżowanie Grójeckiej z Banacha, ale też torowisko wzdłuż Grójeckiej - od Banacha do Częstochowskiej. Tramwajarze przez najbliższe dwa tygodnie ułożą tam prawie kilometr nowych szyn. Przy okazji testują kilka nowych rozwiązań. Jeśli się sprawdzą, mają być wykorzystywane w przyszłości podczas podobnych prac.

Pierwszą nowością jest rezygnacja z klasycznej pętli. Nie da się jej wytyczyć na wąskim pasie między jezdniami przed skrzyżowaniem Grójeckiej z Banacha. Na wysokości pomnika Barykada Września tramwajarze wybudowali przejazd między torami. Ponieważ będą tam kursować wyłącznie tramwaje dwukierunkowe (pierwsze dotarły do stolicy w 2012 roku), nie muszą robić kółka, by wyruszyć w trasę w przeciwnym kierunku. Wystarczy, że motorniczy przesiądzie się z jednego końca wagonu na drugi.

Wnętrze tramwaju 'Swing'Wnętrze tramwaju "Swing" Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl Wnętrze dwukierunkowego tramwaju, fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

Drugą nowością jest krótki, ok. 100-metrowy tor bez trakcji elektrycznej. Jak informuje ZTM, na tym odcinku tramwaje będą jeździć dzięki wbudowanym zasobnikom energii.

Po raz pierwszy także tramwaje aż przez dwa tygodnie nie wrócą do zajezdni. Do zakończenia remontu są odcięte od reszty miasta i mogą kursować wyłącznie na trasie P+R Al. Krakowska - Hale Banacha. Wysłano na nią specjalną linię 79 . Kursuje co 4-6 minut w godz. 4.20-0.30. W czasie remontu pasażerowie mogą też korzystać z zastępczej linii autobusowej Z-9 (pl. Narutowicza - Grójecka - P+R Al. Krakowska).

Na Grójeckiej tramwaje dwukierunkowe przejeżdżają z toru na torNa Grójeckiej tramwaje dwukierunkowe przejeżdżają z toru na tor PRZEMEK WIERZCHOWSKI Na Grójeckiej tramwaje dwukierunkowe przejeżdżają z toru na tor, fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

W związku z pracami torowymi skrócono trasy tramwajów linii 1, 7, 9, 15 i 25. Dojeżdżają one teraz do pętli na placu Narutowicza. Kursowanie linii 14 i 77 zostało zawieszone.

Także autobusy zmieniły swoje trasy. Chodzi o linie 136 , 167 , 172 , 186 , 191 i 521 oraz nocnej N43 . Szczegółów szukajcie na stronie ZTM .

Tramwaje wrócą na swoje stałe trasy 23 sierpnia. Wtedy też zakończy się remont torów.

Więcej o: