Spodobało ci się? Polub nas
Tegoroczną edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera 2015 tradycyjnie zainauguruje - 22 sierpnia koncert w Synagodze im. Nożyków, podczas którego usłyszymy najznakomitszych kantorów i chóry kantoralne. W trakcie występu otwierającego kilkudniowe święto muzyki wysłuchamy największych światowych kantorów: Alberto Mizrahiego, Ushi Blumenberga, Davida Weinbacha oraz 20-osobowego Chóru Kantorów z Jerozolimy Binyamin Choir pod dyrekcją Yotama Segal. Natomiast gwiazdą koncertu finałowego festiwalu będzie Matisyahu - muzyk reggae, wokalista, raper, a także beatbokser.
Jeśli chodzi o teatr, to jedną z głównych atrakcji festiwalu będzie izraelski spektakl w reżyserii Mottiego Awerbucha pt. "Głowa pełna ptaków" z oprawą muzyczną Tiery'ego Viddera. To dziejąca się współcześnie, tragikomiczna historia, której korzenie sięgają Holokaustu.
Dzień wcześniej w monodramie w reżyserii Julii Mark, Sebastian Ryś spróbuje odpowiedzieć na pytanie, kim był Jan Karski, bądź raczej - kim byłby Jan Karski, gdyby mu się udało. Teatr NN z Lublina od wielu lat regularnie gości na warszawskim Festiwalu Kultury Żydowskiej, gdzie prezentuje na scenie adaptacje opowiadań I. B. Singera. Ich wspólną cechą jest prostota formy i minimalizm: brak scenografii, rekwizytów, oszczędna gra świateł. Tym razem zobaczymy premierę spektaklu "Trzy opowiadania i muzyka" w którym w towarzystwie trzech muzyków wystąpi Witold Dąbrowski.
Z kolei "Zwierzenia bezrobotnego aktora, czyli scenariusz na jednego aktora, najlepiej bezrobotnego" to autorski monolog, w którym Marcin Zarzeczny opisuje swoje doświadczenia związane z poszukiwaniem pracy.
Jako imprezy towarzyszące festiwalowi widzowie zobaczą również znany już publiczności festiwalowej monodram "Josela Rakowera rozmowa z Bogiem" Zvi Kolitza w interpretacji Sławomira Hollanda z muzyką Michała Górczyńskiego na żywo, a także nową recidramę "Mam na imię Psyche" (29.08 g. 19.00) w wykonaniu Anny Marii Grabińskiej. Ostatniego dnia festiwalu wybierzemy się w podróż słowno-dźwiękową "Cudzoziemski Ptak" w adaptacji i wykonaniu Anny Rozenfeld, Doroty Liliental i Raphaela Rogińskiego.
Jak zwykle, na festiwalu nie może zabraknąć czytań performatywnych. W tym roku główną atrakcją będzie "Kot Rabina" w reżyserii Jacka Papisa, tekst na podstawie komiksu Joanna Sfara, przedstawiony w trzech częściach: I "Bar Micwa", II Malka Lwi Król, III Afrykańska Jerozolima. Arcyżydowski kot zaczyna mówić, wprawiając wszystkich w osłupienie i poddając w wątpliwość niezachwiane dotąd pewniki. Na dodatek zakochuje się bez pamięci w swojej pani i by stać się jej godnym, domaga się obrzezania i Bar Micwy. Kolejne perypetie gadającego kota ukazane będą w odcinkach.
"Pięć kilo cukru" to propozycja tekstu izraelskiego autora - tym razem Gura Korena. Sztuka opowiada historię współczesnego reżysera izraelskiego, którego odwiedza duch jego dziadka i prosi o interwencję w ważnej dla siebie sprawie. Czytanie reżyseruje Paweł Paszta.
Nowością festiwalu będzie włączenie w obszar działań terenu przed Pa łacem Kultury i Nauki , miejscem które przed wojną tętniło żydowskim życiem. Pierwszego dnia festiwalu zaplanowano całodniowe spotkanie z kulturą żydowską, m.in. spektakl w reż. Anny Smolar "Aktorzy żydowscy", debatę "My Żydzi polscy XXI wieku" oraz koncert Marka Dyjaka, zainspirowany muzyką żydowską. W programie jest także spacer po Placu Defilad podczas, którego uczestnicy spróbują odtworzyć obraz terenu i przedwojenny układ ulic, zanim stanął tam Pałac Kultury i Nauki. W ogrodzie zasadzonych zostanie siedem sadzonek symbolizujących siedem płodów ziemi Izraela (winogrono, figa, daktyle, jęczmień, pszenica, granat, oliwka). Spotkanie na Placu Defilad zakończone zostanie uroczystą Hawdalą z udziałem wybitnych kantorów.
Szczegóły programu na stronie www.festiwalsingera.p
Na większość imprez obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odbierać w biurze festiwalowym budynku Teatru Żydowskiego (Plac Grzybowski 12/16). Szczegóły programu na stronie www.festiwalsingera.pl