Bulwary nad Wisłą: ratusz odpowiada na uwagi osób niepełnosprawnych. Będą poprawki

Najbliższe dni stołeczny ratusz chce wykorzystać na zebranie uwag od mieszkańców dotyczących odnowionych bulwarów nad Wisłą. Urzędnicy zapewniają, że będą poprawiać to, co utrudnia poruszanie się w tym miejscu przede wszystkim osobom niepełnosprawnym.

Spodobało ci się? Polub nas

Bulwary nad Wisłą otwarto w niedzielę. Niemal natychmiast pojawiły się głosy krytyczne, że nie są one dostosowane do potrzeb osób niewidomych albo poruszających się na wózkach lub o kulach. Maciej Augustyniak, szef fundacji Polska bez Barier szybko o swoich uwagach napisał na Facebooku . Zwrócił uwagę, że miasto nie przeprowadziło odpowiednich konsultacji społecznych odnośnie dostępności nowych bulwarów dla niepełnosprawnych. Narzekał na brak toalet dla takich osób i złe kontrastowe oznaczenia przy schodach. Zarzucił miastu, że pochylnie wykonane są z nierównego bruku, a na ławkach nie ma podłokietników. Wspomniał też, że taras widokowy i bar nie mają obniżonego blatu.

Otwarcie Bulwarów Wiślanych. Wybrzeże  GdańskieOtwarcie Bulwarów Wiślanych. Wybrzeże Gdańskie SŁAWOMIR KAMIŃSKI Bulwary wiślane w dniu ich otwarcia - taras widokowy, fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Agnieszka Kłąb, rzeczniczka ratusza, w rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl powiedziała, że "teraz jest właśnie czas, aby zbierać uwagi dotyczące korzystania z nich (bulwarów - przyp. red.), zarówno przez osoby niepełnosprawne , jak i pozostałych użytkowników. Bardzo zależy nam na tym, aby z bulwarów mogli korzystać wszyscy mieszkańcy. Tam, gdzie się da, na pewno będziemy chcieli poprawić to, co poprawić można". Urzędniczka dodała, że na bulwarach staną przenośne toalety dla osób na wózkach. Ale będą tam ustawione tylko tymczasowo. Jednocześnie rzeczniczka zapewniła, że przy oddaniu kolejnego fragmentu bulwarów ratusz zadba o zapewnienie niepełnosprawnym niezbędnej infrastruktury takiej jak rampy czy stacjonarne toalety.

Otwarcie Bulwarów Wiślanych. Wybrzeże  GdańskieOtwarcie Bulwarów Wiślanych. Wybrzeże Gdańskie SŁAWOMIR KAMIŃSKI Bulwary wiślane w dniu ich otwarcia - taras widokowy, fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Jutro Maciej Augustyniak spotyka się z szefem Biura Pomocy i Projektów Społecznych w Warszawie. Będzie rozmawiać na temat standardów dostępności oraz tego, w jaki sposób miasto powinno się kontaktować z organizacjami pozarządowymi w celu uzyskania opinii eksperckiej na temat ewentualnych udogodnień dla osób niepełnosprawnych.

Więcej o: