Spodobało ci się? Polub nas
Instalacja artystyczna wokół Kładki Pamięci przy Chłodnej to jeden z projektów realizowanych w sierpniu przez Muzeum Woli i urząd tej dzielnicy. Kładka powstała 4 lata temu. Symbolizuje most - przejście nad ulicą, łączące w 1942 r. Małe i Duże Getto. Od poniedziałku (10 sierpnia - rocznicy likwidacji Małego Getta), do niedzieli (16 sierpnia) będzie można codziennie usłyszeć w tym miejscu dźwięki, przybliżające współczesnych przechodniów do codzienności życia w okupowanej Warszawie.
- To próba dźwiękowej rekonstrukcji wspomnień o nieistniejącym moście. Uliczny zgiełk, dźwięki ludzi przechodzących przez drewnianą kładkę są zagłuszane marszowym krokiem - symbolem nazistowskiego reżimu, przypominają o panującym wówczas wszechobecnym strachu - tłumaczy Kurierowi Wolskiemu Wiktoria Julia Frydrych z Pracowni Sztuki Domeny Publicznej ASP, autorka instalacji.
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe
Projektowi "Słyszysz, Mirów?" będą towarzyszyły specjalnie zaplanowane spacery, poświęcone historii i architekturze ulicy Chłodnej. Poprowadzą je Tomasz Lec - architekt, autor pomnika kładki oraz Jan Jagielski z Żydowskiego Instytutu Historycznego. Codziennie między 12 a 16 sierpnia, od godz. 17:30, jako specjaliści, przeprowadzą przez historię
od XVI wieku, poprzez pozostałości architektury XIX-wiecznej, po widoczne ślady z lat 1939-1944 i współczesne upamiętnienia. Na spacery nie obowiązują zapisy.