Big Brother wśród drzew i krzewów. Warszawscy leśnicy podglądają zwierzęta, a filmiki wrzucają do sieci

Lasy Miejskie - Warszawa mają już swój kanał na portalu YouTube. Można na nim oglądać ponad 30 filmów ze zwierzętami w roli głównej. Zobaczycie tam m.in. jak nocą bawią się borsuki oraz przekonacie się, co robi lis w ostoi dzików i czy warchlaki chętnie wskakują do wody.

Spodobało ci się? Polub nas

Zobacz też: Ten film nagrał pies z kamerą [WIDEO]

O tym wszystkim wiemy dzięki fotokomórkom. W stołecznych lasach działają już od blisko dwóch lat. Dotąd - zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem - wykorzystywane były do walki z wandalami czy śmieciarzami. Dzięki wzbudzaniu za pomocą ruchu rejestrują jednak znacznie więcej. I właśnie dlatego leśnicy mogą podglądać zachowania warszawskich zwierząt. Na przykład na jednym z filmików widać, jak fotopułapka jest uaktywniana przez szczura.

- Niespełna pół roku temu zaczęliśmy za pośrednictwem fotopułapek nagrywać filmiki, które obrazują życie mieszkańców stołecznych lasów. Jest to niezwykła okazja do podglądania ich zachowań i rytuałów. Pamiętać należy, że zwierzęta mieszkające w mieście zachowują się inaczej niż te żyjące w dużych kompleksach leśnych - mówi Andżelika Gackowska, kierownik Działu Gospodarki Leśnej Lasów Miejskich - Warszawa, które mają już swój kanał na portalu YouTube. Dostępnych jest tam ponad 30 filmów. Pokazują one zachowania warszawskich dzików, lisów, saren i borsuków.

 

- To właśnie dzięki fotopułapkom udało nam się wytropić dwa siedliska borsuków w jednym ze stołecznych lasów. Zwierzęta te są niezwykle płochliwe i nieufne, dlatego też nasze podejrzenia o ich bytowaniu w warszawskim lesie mogły zostać potwierdzone dopiero przez nagranie z "ukrytej kamery" - dodaje Andżelika Gackowska. Jeśli chcecie podglądać obraz z fotokomórek Lasów Miejskich - Warszawa, to klikajcie tu .

Więcej o: