Spodobało ci się? Polub nas
PIĄTEK
Wystawa "Kochana, w tym programie nie będę miła, będę szczera" / ilustracje i psy Roberta Kuty Robert Kuta / Galeria Pies czy Suka Robert Kuta / Galeria Pies czy Suka
W galerii Pies czy Suka nowa wystawa. Robert Kuta przygotował limitowaną edycję - 18 sztuk psów, które powstał w ramach wystawy "Kochana, w tym programie nie będę miła, będę szczera". Jako "blejtram" artyście posłużył siedzący i stojący "Pies Bidok"- flagowy produkt galerii. Część figur artysta ozdobił zaprojektowanymi przez siebie printami, inne wykonane są w technice collage'u, malowane farbami, tuszem, markerami.
Gdzie, kiedy: Pies czy Suka (ul. Szpitalna 8A), czynne od godz. 13 do 24
SOBOTA
Otwarta Ząbkowska
Otwarta Ząbkowska Otwarta Ząbkowska Otwarta Ząbkowska
To kolejny weekend z festiwalem Otwarta Ząbkowska . Tym razem będzie jazzowo. W praskich ogródkach, knajpach mieszczących się wzdłuż ulicy Ząbkowskiej odbędą się koncerty jazzowe, wystąpi m.in. trio Czajkowski/Kiniorski/Gorzycki, Apostolis Anthimos Trio, Jacek Kochan musiConspiracy, Oleś Brothers&Ziut Gralak, World Trio III: Skolias/Duży/Skolias jr. Będą także uliczne jam session, wystawy i uliczny antykwariat. Polecamy zwłaszcza na grę miejską , w której można poznać praskie mekki kultury i sztuki. Na zwycięską ferajnę czeka nagroda - zamknięty kameralny koncert Czesław Śpiewa Solo Akt w Galerii 81 Stopni na Kłopotowskiego.
Gdzie, kiedy: ul. Ząbkowska, sobota-niedziela, od godz. 12 do 22
Praca artysty o pseudonimie 1010 powstała przy na rogu ul. Targowej i Mackiewicza na Pradze fot. Adam Burakowski / Street Art Doping fot. Adam Burakowski / Street Art Doping
Jak już zdecydujecie wybrać się na Pragę koniecznie zwróćcie uwagę na nowy mural, który powstał w ramach festiwalu Street Art Doping . Znajduje się na rogu ul. Targowej i Mackiewicza, a stworzył go niemiecki artysta polskiego pochodzenia - 1010.
Dzień otwarty w Galerii Nizio
Dzień otwarty w Galerii Nizio Galeria Nizio Galeria Nizio
We wnętrzach zabytkowej kamienicy ulokowanej nieopodal Dworca Wileńskiego zaprezentowane zostaną najnowsze cykle grafik i rysunków Piotra Pasiewicza, absolwenta Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, laureata stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2011 roku. Prace prezentowane w Galerii Nizio to grafiki i rysunki wykonywane tuszem, które powstały na zasadzie "przypadku kontrolowanego", czyli zabiegu, w którym artysta rozpoczynając pracę nad dziełem nie określił jeszcze jego ostatecznej formy. W galerii będzie można obejrzeć także rzeźby Bartosza Sandeckiego, absolwenta wydziału rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, jednego z laureatów Coming Out (najlepsze dyplomy ASP) 2011. Artysta znany jest szerszej publiczności z realizacji głośnego "Komina" - monumentalnej instalacji wykonanej z wypalonego i impregnowanego drewna, która prezentowana była Warszawie na skrzyżowaniu Al. Ujazdowskich i ul. Pięknej.
Gdzie, kiedy: Galeria Nizio (ul. Inżynieska 3), od godz. 11 do 19
Piknik i klocki LEGO na Woli
Piknik w Parku im. E. Szymańskiego na Woli materiały prasowe materiały prasowe
Na specjalnej wykładzinie z ogromną ilością klocków, pod okiem instruktorów, każdy będzie mógł stać się budowniczymi najbardziej charakterystycznych wolskich budowli, w tym starej warszawskiej gazowni oraz innych rozpoznawalnych obiektów. W czasie pikniku odbędzie się również giełda bezpłatnej wymiany klocków.
Gdzie, kiedy: Park im. E. Szymańskiego, godz. 11-16, wstęp wolny.
Wietrzenie szaf w Rembertowie
Letnia wymienialnia i wietrzenie szafy w PosiadUFFce Posiaduffka Posiaduffka
- Zapraszamy na pierwszą rembertowską wymienialnię. Wstęp jest bezpłatny - udostępniamy nasz ogród (w razie niepogody postaramy się zmieścić w środku kawiarni), koce i stoliki ogrodowe. Możecie przynieść wszystko, co chcecie, ale niezniszczone i niezepsute. Jeśli na koniec wymienialni zostaną Wam jakieś rzeczy i uznacie, że nie chcecie już ich zabierać do domu, zagwarantujemy im transport do osób potrzebujących -informują organizatorzy wydarzenia, właściciele kawiarni Posiaduffka.
Gdzie, kiedy: Posiaduffka (al. gen. Chruściela 66), godz. 11, wstęp wolny
Warsztaty non-camery i projekcje z muzyką na żywo
Warsztaty non-camery i projekcje z muzyką na żywo w Muzeum Woli Muzeum Woli Muzeum Woli
Projekcja warszawskich filmów amatorskich sprzed trzech dekad połączona z koncertem na trąbkę i elektronikęoraz warsztaty animacji filmowej non-camera to atrakcje na które zaprasza Muzeum Woli.
NIEDZIELA
Lotnisko Bemowskie 1946-1977
Zdjęcie z międzynarodowych zawodów modeli latających na bemowskim lotnisku, rok 1990 Fot. Richard Raczkowski / żródło: Cyfrowe Archiwum Bemowa Fot. Richard Raczkowski / żródło: Cyfrowe Archiwum Bemowa
W najbliższą niedzielę Stowarzyszenie Masław zaprasza na wycieczkę pod hasłem "Lotnisko Bemowskie 1946-1977". Wycieczka ta będzie eksploracją historii i istniejących jeszcze śladów wojskowego lotniska, wybudowanego w 1946 roku na terenie obecnego Bemowa, m.in. przez niemieckich jeńców wojennych. Zniszczenie przez Niemców w latach 1944-1945 niebezpiecznych dla samolotów masztów Radiostacji oraz lotnisk na Bielanach i Okęciu postawiło przed władzami PRL zadanie stworzenia lotniska zastępczego, mającego tymczasowo przejąć rolę Okęcia jako najważniejszego lotniska wojskowego Warszawy. Wytyczone po 1977 roku pasy startowe i pasy kołowania stały się głównymi arteriami osiedla Bemowo. Lotnisko przyjmowało głowy państw, np. sekretarza generalnego KPZR Nikitę Chruszczowa oraz wiceprezydenta USA Richarda Nixona. Wybudowane z betonowych płyt lotnisko przetrwało w postaci oddzielonego pasa wojskowego i hangarów lotniczych od strony ul. Radiowej, a wśród bloków można obejrzeć ciekawe jego relikty. Wzdłuż ul. księcia Bolesława ciągną się zaś tereny Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych z interesująco wyeksponowanym samolotem szkoleniowym "Orlik".
Gdzie, kiedy: zbiórka: godz. 12, róg ulic Powstańców Śląskich i Piastów Śląskich, wstęp wolny
Spacer po Osiedlu Przyjaźń z okazji 60 urodzin PKiN
Spacer po Osiedlu Przyjaźń z okazji 60 urodzin PKiN materiały prasowe materiały prasowe
W lipcu 60 urodziny obchodzi nie tylko Pałac Kultury i Nauki, ale też bemowskie Osiedle "Przyjaźń" w którym mieszkali budowniczowie z ZSRR. Z tej okazji w najbliższy weekend odbędzie się spacer historyczny przygotowany przez mieszkańców.
Gdzie, kiedy: przejazd autobusem "ogórkiem" na osiedle sprzed pałacu o godz. 16.30, natomiast na osiedlu zbiórka jest przed Klubem Karuzela (os. Przyjaźń 85) o godz. 17
Wilanów Jazz All Stars
Muzeum Plakatu w Wilanowie Muzeum Plakatu w Wilanowie Muzeum Plakatu w Wilanowie
Koncert w ramach Wilanów Jazz All Stars. Wystąpi kwartet Piotra Lemańczyka - North.
Gdzie, kiedy: Muzeum Plakatu (ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16), godz. 19, wstęp wolny
W najbliższą niedzielę zapraszamy na wycieczkę: Lotnisko Bemowskie 1946-1977. Emotikon smile
Wycieczka ta będzie eksploracją historii i istniejących jeszcze śladów wojskowego lotniska, wybudowanego w 1946 roku na terenie obecnego Bemowa m.in. przez niemieckich jeńców wojennych. Zniszczenie przez Niemców w latach 1944-1945 niebezpiecznych dla samolotów masztów Radiostacji oraz lotnisk na Bielanach i Okęciu postawiło przed władzami PRL zadanie stworzenia lotniska zastępczego, mającego tymczasowo przejąć rolę Okęcia jako najważniejszego lotniska wojskowego Warszawy. Wytyczone po 1977 roku pasy startowe i pasy kołowania stały się głównymi arteriami osiedla Bemowo. Lotnisko przyjmowało głowy państw, np. sekretarza generalnego KPZR Nikitę Chruszczowa oraz wiceprezydenta USA Richarda Nixona. Wybudowane z betonowych płyt lotnisko przetrwało w postaci oddzielonego pasa wojskowego i hangarów lotniczych od strony ul. Radiowej, a wśród bloków można obejrzeć ciekawe jego relikty. Wzdłuż ul. księcia Bolesława ciągną się zaś tereny Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych z interesująco wyeksponowanym samolotem szkoleniowym "Orlik".
Zbiórka: godz. 12.00, róg ulic Powstańców Śląskich i Piastów Śląskich
Prowadzący: Paweł Brudek
Zdjęcie z międzynarodowych zawodów modeli latających na bemowskim lotnisku, Rok 1990 ,
Fot. Richard Raczkowski
Źródło: Cyfrowe Archiwum Bemowa