Powraca żydowskie kino "Czary" na Chłodnej. W czwartek pierwszy seans

Przy Chłodnej 31 przed wojną istniało żydowskie kino Czary. Nie małe, bo z widownią składającą się z 300 miejsc. Teraz ma szansę powrócić na kulturalną mapę Warszawy.

Spodobało ci się? Polub nas

Żydowskie kino "Czary" na Chłodnej powraca.

Aby oddać hołd jego przedwojennym właścicielom proponujemy cykl filmów osnutych wokół wątków koegzystencji Polaków i Żydów - zarówno przed jak i po Holokauście. Zaprezentujemy obrazy polskich klasyków : Hasa, Wajdy , Forda, Kawalerowicza oraz Cywinskiej .Każdy z filmów będzie poprzedzony krótkim wprowadzeniem, a po projekcji animować będziemy dyskusję zudziałem współtwórców i historyków. Chcemy oczarować widzów znakomitymi dokonaniami polskiej kinematografii i wzbogacić odbiór.

Jako pierwszy zaprezentujemy film Aleksandra Forda " Ulica Graniczna", pierwsza projekcja odbędzie się w najbliższy czwartek 16 lipca o godzinie 19.00 W Kinie Czary ( budynek Winosfera) na ul. Chłodnej 31. Wstęp wolny.

W budynku, w którym dzisiaj działa Winosfera (przy ul. Chłodnej 31) na początku XX wieku powstało kino "Czary". Funkcjonowało nieprzerwanie aż do wybuchu Powstania Warszawskiego - 1 sierpnia 1944 roku. Pamięć o miejscu utrwalił, m.in. Leopold Tyrmand w "Złym".

Kino 'Czary' przy ul. Chłodnej 31Kino "Czary" przy ul. Chłodnej 31 Kino "Czary" Kino "Czary"

- Aby oddać hołd jego przedwojennym właścicielom proponujemy cykl filmów osnutych wokół wątków koegzystencji Polaków i Żydów - zarówno przed jak i po Holokauście - tłumaczy  Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce .

W studyjnym kinie zaprezentowane zostaną obrazy polskich klasyków: Wojciecha Hasa, Andrzeja Wajdy, Aleksandra Forda, Jerzego Kawalerowicza oraz Izabelli Cywińskiej. Każdy z filmów poprzedzony zostanie krótkim wprowadzeniem, a po projekcji odbędą się dyskusję z udziałem współtwórców i historyków.

Jako pierwszy zaprezentowany zostanie film Aleksandra Forda pt. "Ulica Graniczna". Projekcja odbędzie się w najbliższy czwartek, 16 lipca, o godzinie 19, wstęp wolny.

Więcej o: