Nowa trasa Maratonu Warszawskiego. Wybrano miejsca, gdzie dotąd nie organizowano biegów [SZCZEGÓŁY]

37. PZU Maraton Warszawski w tym roku odbędzie się 27 września. Zmienia się jego trasa. Biegaczy nie zobaczymy już na Ursynowie i w Wilanowie, skierowani za to zostaną na Pragę-Północ i Pragę-Południe.

Spodobało ci się? Polub nas

"To pierwszy bieg, który naprawdę łączy prawobrzeżną i lewobrzeżną Warszawę" - chwalą się organizatorzy 37. PZU Maratonu Warszawskiego. Faktycznie, tegoroczna trasa przebiegać będzie przez sześć dzielnic i dwa mosty. W zeszłym roku biegacze prawie cały dystans pokonywali po lewej stronie Wisły. Na drugim brzegu do przebiegnięcia był jedynie krótki fragment przy Stadionie Narodowym.

Maraton WarszawskiMaraton Warszawski Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl Maraton Warszawski w 2012 roku, fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Nowa trasa Maratonu "zahaczać" będzie o najpiękniejsze rejony Warszawy. Zawodnicy zobaczą między innymi Pragę Północ i Saską Kępę rzadko goszczące biegaczy. Trasa jest także bardzo "zielona". Uczestnicy Maratonu miną po drodze aż sześć warszawskich parków: Skaryszewski, Agrykolę, Łazienki Królewskie, Kępę Potocką, Park Praski i Park nad Balatonem. Trasa przebiegać będzie również przez bramy Cytadeli, która na co dzień jest zamkniętym terenem wojskowym.

-  To czy trasa maratonu jest szybka, wolna, trudna czy łatwa jest dla większości biegaczy sprawą drugorzędną. Maraton to maraton: zawsze jest wyzwaniem związanym z przebiegnięciem konkretnego dystansu - mówi Marek Tronina, prezes Fundacji "Maraton Warszawski". - W tym przypadku wszyscy maratończycy na pewno docenią to, że będą mogli przebiec przez miejsca, którymi nigdy jeszcze nie prowadził żaden warszawski bieg .

Maraton Warszawski w 2008 roku, fot. Bartosz Bobkowski / AG

Już w czasie poprzednich edycji Maratonu biegacze po raz pierwszy startowali z Mostu Poniatowskiego, przebiegali przez takie miejsca jak ulica Marszałkowska, Łazienki Królewskie, Rezerwat Przyrody Las Natoliński, Ursynów czy ulica Puławska.

Kliknij, żeby powiększyć

Zobacz także: Biega w najbardziej elitarnych maratonach. Ola: "Warszawa wcale nie odstaje od świata" [WYWIAD]

Poznaj trasę

* Start

Ruszamy spod Stadionu Narodowego w stronę Pragi. Wbiegając w al. Zieleniecką kierujemy się w stronę Saskiej Kępy. Biegniemy przez jedno z najbardziej klimatycznych miejsc w Warszawie. Trasa prowadzi ulicami Francuską, Zwycięzców, Saską i Egipską.

* 4 kilometr: Gocław

Na osiedle wbiegamy ulicą Bora-Komorowskiego. Łagodnym łukiem okrążamy Gocław. W okolicy 8. kilometra zaczyna się Wał Miedzeszyński. Długa prosta prowadzi aż do Mostu Świętokrzyskiego. Na 12. kilometrze mijamy Stadion Narodowy skręcamy w lewo i przebiegamy przez most.

Maraton Warszawski w 2012 roku, fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

* 13 kilometr: Powiśle

Z Mostu Świętokrzyskiego skręcamy w lewo, w ulicę Dobrą. Po pokonaniu kilku kilometrów w cieniu drzew docieramy do Alei Tomasza Hopfera, która dzięki staraniom Fundacji "Maraton Warszawski" od 2012 roku nosi imię tego wybitnego promotora biegania. Potem jeszcze kilometr przez Łazienki Królewskie. Na 19. kilometrze wbiegamy na Wisłostradę.

* Półmetek: Most Poniatowskiego

Długi, prosty odcinek poprowadzi nas wzdłuż Wisły aż do 29. kilometra. Po drodze zanurzymy się w mroku tunelu, będziemy podziwiać Skarpę Wiślaną i Park Fontann. Po drugiej stronie Wisły będzie nam nieprzerwanie towarzyszyła panorama Pragi. Potem zobaczymy potężną bryłę Cytadeli i od 27. kilometra rozpoczniemy 5-kilometrową rundę wokół Kępy Potockiej.

* 32 kilometr: Cytadela

Gdy do mety zostanie nam mniej niż 10 kilometrów rozpoczniemy najciekawszą część trasy. Najpierw Cytadela, którą uczestnicy Maratonu Warszawskiego będą pokonywać po raz pierwszy w historii. Potem Nowe Miasto. Po kolejnym kilometrze wbiegniemy na Most Gdański, by wrócić na prawy brzeg Wisły.

Cytadela WarszawskaCytadela Warszawska Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Wyborcza.pl Cytadela, fot. Bartosz Bobkowski / AG

* 36 kilometr: Praga

Podróż przez jedną z najbardziej tajemniczych warszawskich dzielnic rozpoczynamy od zbiegu z Mostu Gdańskiego na ulicę Starzyńskiego. Ulicami 11 Listopada i Ratuszową docieramy do 39. kilometra. Zbiegamy między Ogrodem Zoologicznym a Parkiem Praskim aż nad Wisłę. Zostało nam już tylko dwa i pół kilometra. Jeszcze tylko Port Praski, znajomy widok Mostu Świętokrzyskiego i już wita nas bryła Stadionu Narodowego.

Więcej o: