Startuje festiwal Street Art Doping - murale stworzą artyści międzynarodowego formatu

W środę w stolicy rozpocznie się jeden z najważniejszych w Polsce festiwali prezentujących sztukę w przestrzeni publicznej. Praga Północ zyska murale pięciu artystów o międzynarodowej klasie.

Spodobało ci się? Polub nas

Tegoroczny festiwal odbędzie się po prawej stronie Wisły. Naprzeciwko Dworca Wschodniego swoje prace pozostawią Włosi - 108 i CT. Pierwszy stworzy wielkie figury abstrakcyjne, drugi skupi się na dekonstrukcji liternictwa. Obaj należą do klasyków street artu i mistrzów geometrycznego minimalizmu.

Street Art Doping po raz siódmy odbywa się w stolicy. - Festiwal przez lata bardzo się zmienił. Ma kameralny charakter, ale i ściąga najciekawszych artystów, najczęściej nazwiska, których prac w Polsce nie było można dotychczas oglądać - mówi organizatorka wydarzenia Katarzyna Dziubłowska z  Fundacji Do Dzieła!

Praca CTPraca CT materiały prasowe materiały prasowe

Kolejnym artystą którego zobaczymy w tym roku będzie 1010, Niemiec, polskiego pochodzenia. Jego prace w przestrzeni publicznej zadziwiają  odbiorców wciągając w trójwymiarowe dziury, abstrakcyjne i niezwykle sugestywne formy. - Odkąd pamiętam pociągały mnie dziury. Jest to dla mnie synonim beztroskiego dzieciństwa. Permanentnego odkrywania wszystkiego - mówi 1010, który jest absolwentem Design and Illustration na HAW w Hamburgu.

Praca 1010Praca 1010 materiały prasowe materiały prasowe

Także polskie korzenie ma Ernest Zacharevic.  Artysta  pochodzi z Wilna, ukończył Akademię Sztuk Pięknych, ale zbyt konserwatywne dla niego, podejście do sztuki w środowisku akademickim zadecydowało o wyjeździe do Londynu. Obecnie mieszka w Malezji, choć połowę roku wypełniają mu artystyczne podróże. Motyw podróży i poszerzania horyzontów, jest także obecny często w jego pracach.

Conor HarringtontoConor Harringtonto materiały prasowe materiały prasowe

Natomiast pochodzący z Irlandii, a mieszkający w Londynie Conor Harrington to to artysta, który równie dobrze odnajduje się w murach galerii jak i w wielkim formacie przestrzeni publicznej.

- Zarówno na jego płótnach, których wartość na aukcjach obecnie dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy funtów, jak i na muralach, zderzają się klasyczne ujęcia: portrety mężczyzn, sceny bitewne, nawiązania do renesansowych obrazów z żywiołem ulicy, spływającą farbą i pikselami, sprowadzającymi te prace na współczesne tory, tropami abstrakcyjnego ekspresjonizmu - podkreśla Katarzyna Dziubłowska.

Street Art DopingStreet Art Doping Street Art Doping Street Art Doping

Wydarzeniu towarzyszą imprezy plenerowe, m.in. 14 lipca odbędzie się wycieczka rowerowa szklakiem praskich murali. Start zaplanowano o godz. 18.30 z pracowni Kwiaciarnia Grafiki , gdzie w ramach festiwalu odbędzie się wystawa 1010 " Dziura w całym ".

Więcej o: