Nowy mural w stylu retro w Śródmieściu. Przestrzega przed jazdą na podwójnym gazie

To część ogólnopolskiej akcji ?Nigdy nie jeżdżę po alkoholu?. Wielkoformatowy mural namalowano na ścianie budynku przy wyjściu z metra Politechnika. Nawiązuje do czołówek prasy z lat 50.

Spodobało ci się? Polub nas

Miejsce wybrano nieprzypadkowo. Mural miał być widoczny w jednym z najbardziej ruchliwych punktów Warszawy. Postawiono na ul. Waryńskiego, tuż obok wyjścia ze stacji metra Politechnika. W pobliżu swoje przystanki mają linie autobusowe i tramwajowe. Obok znajduje się Trasa Łazienkowska, którą codziennie przejeżdżają tysiące warszawiaków.

Mural w ramach akcji 'Nigdy nie jeżdżę po alkoholu'Mural w ramach akcji "Nigdy nie jeżdżę po alkoholu" Fot. materiały prasowe Projekt muralu przygotowanego w ramach akcji "Nigdy nie jeżdżę po alkoholu", fot. materiały prasowe

Mural nawiązuje do czołówek prasy z lat 50. Widzimy pierwszą stronę Dziennika Warszawskiego z parą pedałującą na rowerach. Malunek przygotowano w nietypowej dla murali stylistyce retro. Trudno go nie zauważyć, bo zajmuje ok. 100 m. kw. powierzchni.

Mur(al)em za trzeźwością

Kampanię muralową "Nigdy nie jeżdżę po alkoholu" zorganizował Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie razem z Komendą Główną Policji. Akcja jest ogólnopolska i ma promować trzeźwość wśród kierowców. Podobne murale zdobią ściany budynków także w centrum Poznania, Gdyni oraz Lublina. Kampania opiera się na tych trzech hasłach - odpowiedzialność, bezpieczeństwo, trzeźwość.

Nowy mural przy ul. WaryńskiegoNowy mural przy ul. Waryńskiego Fot. Konrad Bucholc / KSP Nowy mural przy ul. Waryńskiego, fot. Konrad Bucholc / KSP

- Akcja tak naprawdę skierowana jest do każdego z nas, bo wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo - mówi Danuta Gut, dyrektor biura ZPPP Browary Polskie. - Dotyczy to m.in. biernej postawy osób bliskich i współpasażerów, którzy nie reagując w sytuacji, gdy nietrzeźwy wsiada za kierownicę, wyrażają przyzwolenie na jazdę na podwójnym gazie. Tym samym stają się współodpowiedzialni za zagrożenie, jakie dla bezpieczeństwa na drodze stanowi pijany kierowca. Dodajmy, że także rowerzysta, dlatego na warszawskim muralu jest napis "Odpowiedzialni również na dwóch kółkach".

Policjanci rozdają naklejki

Choć statystyki wskazują na malejącą liczbę osób prowadzących pod wpływem alkoholu oraz wypadków przez nich spowodowanych, to policjanci nadal uczulają, by w czasie wakacji zdjąć nogę z gazu i zachować rozwagę. Kampania nieprzypadkowo wystartowała właśnie teraz - u progu sezonu urlopowego. Na drogach jest większe niż zwykle natężenie ruchu.

W ramach akcji organizatorzy zachęcają do umieszczenia naklejki "Nigdy nie jeżdżę po alkoholu" na tylnej szybie samochodu. W inicjatywę już w ubiegłym roku zaangażowali się policjanci, którzy podczas kontroli drogowych przekazywali naklejki odpowiedzialnym - trzeźwym kierowcom.

Nalepki rozdawane w ramach akcji 'Nigdy nie jeżdżę po alkoholu'Nalepki rozdawane w ramach akcji "Nigdy nie jeżdżę po alkoholu" Fot. Konrad Bucholc / KSP Nalepki rozdawane w ramach akcji "Nigdy nie jeżdżę po alkoholu", fot. Konrad Bucholc / KSP

Mural przy ul. Waryńskiego zaprojektowała i wykonała Europejska Fundacja Kultury Miejskiej.

Więcej o: