Tak się w latach 50. i 60. bawiła stolica! Plaże, tańce, moda i saturatory na archiwalnych zdjęciach

Zabawa, wygrzewanie na nadwiślańskiej plaży, tańce na dancingach - jakby wbrew siermiężnej rzeczywistości. Do szczęścia wystarczy słońce, piasek, wpadające w ucho melodie, a dla ochłody - napoje z saturatora. Oto niezwykły obraz bawiącej się Warszawy na przestrzeni lat 50. i 60. na zdjęciach ze zbiorów Ośrodka Karta. Wystawa fotografii już od 4 lipca na warszawskim Podzamczu.

Spodobało ci się? Polub nas

Jak piszą organizatorzy, czarno-białe zdjęcia zabierają widzów w retro podróż do lat 50. i 60. - Na archiwalnych kadrach udostępnionych przez Ośrodek Karta zobaczymy spaloną słońcem stolicę. Miasto urzeka witalnością. Zapełnione opalającymi się warszawiakami tereny nad rzeką przypominają nadmorski kurort. Leżaki, koce, ręczniki zapełniają każdy skrawek przestrzeni. Są rodzinne zabawy, chlapanie w rzece i długie kolejki, by popłynąć statkiem do Młocin.

Zdjęcia archiwalne Warszawy z lat 50. i 60.Zdjęcia archiwalne Warszawy z lat 50. i 60. Jarosław Tarań Ośrodek KARTA Jarosław Tarań Ośrodek KARTA

Na potańcówkach, podczas których na żywo przygrywa orkiestra bawią się setki par. Ci, którzy spędzają czas bliżej centrum oglądają Pod Pałacem Kultury modelki na wybiegach prezentujące kolekcje jesienne.

Zdjęcia archiwalne Warszawy z lat 50. i 60.Zdjęcia archiwalne Warszawy z lat 50. i 60. Jarosław Tarań Ośrodek KARTA/ 4.04.1965, Warszawa Impreza plenerowa - pokaz wiosennej mody na murach Starego Miasta Jarosław Tarań Ośrodek KARTA/ 4.04.1965, Warszawa Impreza plenerowa - pokaz wiosennej mody na murach Starego Miasta

Można pójść coś zjeść, a przy okazji obejrzeć jedną z wielu rewii w lokalach gastronomicznych. Nikt się nie nudzi. Są przecież jeszcze turnieje szachowe na świeżym powietrzu, konkursy chodzenia na szczudłach i podnoszenia ciężarów... Życie wiruje tak jak legendarna karuzela na Bielanach - piszą organizatorzy.

Zdjęcia archiwalne Warszawy z lat 50. i 60.Zdjęcia archiwalne Warszawy z lat 50. i 60. Jarosław Tarań Ośrodek KARTA/ Czerwiec 1968, Warszawa, Polska. Lato w mieście. Park Skaryszewski. Kolejka po oranżadę. Jarosław Tarań Ośrodek KARTA/ Czerwiec 1968, Warszawa, Polska. Lato w mieście. Park Skaryszewski. Kolejka po oranżadę.

Fotograficzna wystawa na Podzamczu została przygotowana przez świętującą właśnie 60-lecie Stołeczną Estradę. Jak piszą organizatorzy, to okazja do spojrzenia wstecz i sprawdzenia, czy i jak warszawskie rozrywki zmieniły się w ciągu ostatnich dekad.

Zdjęcia archiwalne Warszawy z lat 50. i 60.Zdjęcia archiwalne Warszawy z lat 50. i 60. Jarosław Tarań Ośrodek KARTA Jarosław Tarań Ośrodek KARTA

Zdjęcia archiwalne Warszawy z lat 50. i 60.Zdjęcia archiwalne Warszawy z lat 50. i 60. Jarosław Tarań Ośrodek KARTA Jarosław Tarań Ośrodek KARTA

- Te zdjęcia są unikatowym świadectwem epoki - mówi kurator ekspozycji Łukasz Modelski. - Troje wybitnych fotoreporterów: Romuald Broniarek, Irena Jarosińska i Jarosław Tarań, przez kilka dekad, uważnie obserwowało bawiącą się Warszawę. Bywało - dzień po dniu.

Zdjęcia archiwalne Warszawy z lat 50. i 60.Zdjęcia archiwalne Warszawy z lat 50. i 60. Jarosław Tarań Ośrodek KARTA/ 10.06.1966, Warszawa. Turniej szachowy na plaży nad Wisłą Jarosław Tarań Ośrodek KARTA/ 10.06.1966, Warszawa. Turniej szachowy na plaży nad Wisłą

Zdjęcia archiwalne Warszawy z lat 50. i 60.Zdjęcia archiwalne Warszawy z lat 50. i 60. Jarosław Tarań Ośrodek KARTA/ 04.06.1967, Warszawa. Wyścigi na szczudłach na Placu Defilad. Jarosław Tarań Ośrodek KARTA/ 04.06.1967, Warszawa. Wyścigi na szczudłach na Placu Defilad.

- Troje artystów fotografów spogląda na rozmarzone miasto w sposób, w jaki widział je Miron Białoszewski, Leopold Tyrmand, czy Marek Nowakowski. Warto przez chwilę popatrzeć na Warszawę ich oczami. Jak 60 lat temu pisał Tyrmand: "Jest do cholery młodych, pod kinami i na dworcach, na zabawach i na plażach ".. - mówi kurator ekspozycji Łukasz Modelski.

Zdjęcia archiwalne Warszawy z lat 50. i 60.Zdjęcia archiwalne Warszawy z lat 50. i 60. Jarosław Tarań Ośrodek KARTA/ 06.07.1968, Warszawa, Polska. Festyn sportowy "Expressu Wieczornego" na Stadionie Dziesięciolecia. Zawody w przeciąganiu liny. Jarosław Tarań Ośrodek KARTA/ 06.07.1968, Warszawa, Polska. Festyn sportowy "Expressu Wieczornego" na Stadionie Dziesięciolecia. Zawody w przeciąganiu liny.

Wystawa "Tak się bawi (tak się bawi) sto-li-ca. Warszawskie rozrywki na fotografiach ze zbiorów Ośrodka Karta" na warszawskim Podzamczu - 3 lipca - 23 sierpnia 2015. Wstęp wolny.

Więcej o: