Spodobało ci się? Polub nas
Ząbkowska ma stać się praskim Nowym Światem. Chodzi o jej krótki, ponad 200-metrowy odcinek między Brzeską a Targową. W lipcowe weekendy ulica będzie zamknięta dla ruchu. Od piątkowego wieczora do poniedziałkowego poranka nie pojadą tędy ani samochody ani autobusy. W tym czasie Ząbkowska ma być oddana pieszym. Taki pomysł od dawna zgłaszali miejscy aktywiści związani z Pragą-Północ. Ostatnio za takim rozwiązaniem opowiedziały się także władze dzielnicy.
Społecznicy liczą, że dzięki zamknięciu Ząbkowskiej uda się ożywić martwą ulicę. Choć działa przy niej kilka lokali, nie widać tu zbyt wielu przechodniów. Czy z Ząbkowską będzie podobnie jak z Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem, które na weekend zamieniają się w deptak i ściągają tysiące mieszkańców i turystów?
Ulica Ząbkowska mogłaby być praskim deptakiem Fot. Albert Zawada / AG Fot. Ulica Ząbkowska w deszczowy dzień, fot. Albert Zawada / AG
Zamknięcie dla ruchu Ząbkowskiej w letnie weekendy (od 11 lipca) to zwiastun pierwszych zmian jakie szykują się na Pradze. Rozpoczął się program rewitalizacji dzielnicy. W ciągu najbliższych lat zaplanowano m.in. renowację najbardziej zniszczonych budynków, remonty chodników, budowę placów zabaw i zapewnienie mieszkańcom bogatej oferty kulturalnej.
Ulica jak forum społecznościowe
Ten ostatni punkt będzie realizowany już w te wakacje na Ząbkowskiej. - Zamknięta dla ruchu samochodów ulica stanie się deptakiem i sceną, a sąsiadujące z nią podwórka, placyki i zaułki - kinem, teatrem, pracownią, klubem poetyckim, miejscem zabawy, ale przede wszystkim spotkania - tłumaczą pomysłodawcy "Otwartej Ząbkowskiej". - Chcemy, by ulica stała się swoistym forum społecznościowym znoszącym podział na estradę i widownię, gospodarzy i gości.
Ocalony bruk i szyny tramwajowe na Ząbkowskiej. Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Wyborcza.pl Ulica Ząbkowska, fot. Bartosz Bobkowski / AG
Na razie nie są jeszcze znane konkretne działania zaplanowane na Ząbkowskiej na kolejne lipcowe weekendy. Szczegóły zostaną ujawnione wkrótce. Organizatorzy dość ogólnie mówią tylko o "jednym z najciekawszych wydarzeń w stolicy tego lata". Ma być interdyscyplinarnie. Spodziewajmy się więc działań z różnych dziedzin sztuki: literatury, muzyki, filmu, teatru, sztuk plastycznych i wizualnych oraz kulinariów. - Uzupełnione o różnorodne i wpisane w lokalny charakter warsztaty edukacyjne, artystyczne i hobbystyczne, happeningi i akcje w przestrzeni jedynej takiej ulicy w Warszawie pozwoli upomnieć się o Pragę, wskazując na jej niezwykłą rolę w miejskiej tkance stolicy - dodają pomysłodawcy.
Najbardziej reprezentacyjny odcinek Ząbkowskiej tuż za Targową nie ma świątecznej iluminacji. Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Wyborcza.pl Najbardziej reprezentacyjny odcinek Ząbkowskiej tuż przed świętami Bożego Narodzenia, fot. Dariusz Borowicz / Agencja Gazeta
Tramwaje na Ząbkowskiej?
Choć o zamknięciu Ząbkowskiej na weekend mówiło się od dawna, urzędnicy nie chcieli zgodzić się na takie rozwiązanie. Jak tłumaczyli, najpierw miał powstać kolejny fragment Trasy Świętokrzyskiej łączący ulicę Sokolą z Kijowską i Zabraniecką. Ale na tę inwestycję trzeba jeszcze poczekać przynajmniej dwa lata. Nie wiadomo jednak, jak na weekendowe zamknięcie ulicy zareagują mieszkańcy Targówka czy podwarszawskich Marek i Ząbek. Dla nich Ząbkowska to najwygodniejsze połączenie drogowe omijające wiecznie zakorkowane most Śląsko-Dąbrowski i al. Solidarności. Na razie jednak ulica ma być zamknięta tylko w letnie weekendy.
PRZEMEK WIERZCHOWSKI Autobus miejski na ul. Ząbkowskiej, fot. Przemek Wierzchowski
Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że podczas niedawnej dyskusji na temat przyszłego charakteru ulicy, jeden z urzędników zaproponował, by na Ząbkowską wróciły tramwaje. Sieć trakcyjna zniknęła stamtąd w 2000 roku.