Na bulwarach na Żoliborzu pojawi się lewitująca ławka

Od 28 czerwca mieszkańcy Warszawy będą oglądać Wisłę, korzystając z lewitującej ławki. Ławka służyć ma "do obserwowania upływu wody w rzece przy jednoczesnym dyndaniu nogami". To kolejna instalacja artystyczna w ramach miejskiego projektu Asocjacje.

Spodobało ci się? Polub nas

"Ikar", czyli projekt Jana Sukiennika to lewitująca - podparta na "niewidzialnych" lustrzanych nóżkach - ława. - Uroku dodaje jej przeskalowanie, które sprawia, że nawet najwyższy dorosły powróci na niej do czasów dzieciństwa. To dzięki jej konstrukcji oderwiemy się od podłoża! W procesie tworzenia autor połączył beton z drewnem, dlatego obiekt będzie miał zaskakującą fakturę - czytamy na stronie wydarzenia . "Ikar" to kolejny, po "Ślizgu" Maurycego Gomulickiego, "Szczelinie" Łukasza Jastrubczaka i "Splendor Solis" Jakuba Woynarowskiego projekt zrealizowany w ramach projektu Asocjacje.

Siedzisko wykonane z betonu jest odlewem prostopadłościennego kloca drewna, wykorzystanego w szalunku. Faktura słojów, sęków i włókien została przeniesiona na powierzchnię betonową. Podobny zabieg, tak zwane deskowanie, można zobaczyć na filarach oraz przyczółku mostu Łazienkowskiego. Ławeczka, jak poinformowało nas Bęc Zmiana, nie będzie naprawdę unosić się nad ziemią. Wrażenie lewitowania zapewniają lustrzane nogi, w których odbijać się będzie przestrzeń wokół obiektu. Ławka będzie położona na małym wzniesieniu, a służyć będzie "do obserwowania upływu wody w rzece przy jednoczesnym dyndaniu nogami".

Inspiracją dla projektu "Ikara" były drewniane, proste ławeczki, które można napotkać w sielskich zakątkach - zwykle w odosobnieniu i z malowniczym widokiem - mówi Jan Sukiennik, autor, architekt, współlaureat Nagrody architektonicznej tygodnika "Polityka" oraz współnominowany do nagrody im. Miesa van der Rohe za projekt Służewskiego Domu Kultury (wspólnie z WWAA).  Jan Sukiennik to także współautor nagradzanych projektów - wystawy dla Muzeum warszawskiej Pragi, aranżacji Łódź Design Festival i Klubu Kultury na Saskiej Kępie.

Odsłonięcie rzeźby nastąpi 28 czerwca (niedziela) o godzinie 12.00, w samo południe, na żoliborskich bulwarach wiślanych(okolice Mostu Gdańskiego i Cytadeli).

Asocjacje to wspólny projekt Fundacji Bęc Zmiana i firmy Lafarge, który wykorzystuje elementy powszechnie wiązane z Warszawą: beton, zieleń i rzekę. Połączenie wydobywa z nich to, co najlepsze - zachęcając do korzystania z niedawno odnowionych żoliborskich bulwarów. Od niedzieli 28 czerwca na zielonym odcinku między Mostem Gdańskim a Cytadelą, na tle Wisły będą stać już wszystkie cztery betonowe rzeźby - instalacje powstałe w ramach projektu.

ASOCJACJE | TRAILER from Fundacja Bęc Zmiana on Vimeo .

Będzie można oddać się beztroskiej kontemplacji na ławce "Ikar" Jana Sukiennika, przespacerować wzdłuż "Szczeliny" Łukasza Jastrubczaka, sprawdzić, jak czas płynie przy czarnym zegarze "Splendor Solis" Jakuba Woynarowskiego czy spędzić wieczór nad rzeką w blasku emitowanym przez "Ślizg" Maurycego Gomulickiego.

Lewitująca Ławeczka na ŻoliborzuLewitująca Ławeczka na Żoliborzu Ślizg/ materiały prasowe Ślizg/ materiały prasowe

Lewitująca Ławeczka na ŻoliborzuLewitująca Ławeczka na Żoliborzu Szczelina/ materiały prasowe Szczelina/ materiały prasowe

Więcej o: