Biorą łopaty, kaski, rękawice i taczkami pojadą do burmistrza. Mieszkańcy wezmą się za budowę tunelu

Tak zapowiada się dzisiejszy happening społeczników z Rembertowa. W ten sposób grupa lokalnych działaczy żąda budowy bezkolizyjnego przejazdu przez tory. Teraz codziennie kierowcy zmuszeni są do stania w korkach w centrum dzielnicy.

Spodobało ci się? Polub nas

Protest rozpocznie się o godz. 16. Organizuje go Stowarzyszenie Rembertów Bezpośrednio, działające od kilku lat na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców dzielnicy. Co jest powodem dzisiejszego protestu? - Brak bezkolizyjnego przejazdu przez tory kolejowe w Rembertowie od lat paraliżuje ruch. Tworzą się kilometrowe korki, mieszkańcy tkwią w autobusach uwięzionych pomiędzy stacjami, karetki pogotowia z pacjentami stoją przed szlabanem przez długie minuty - tłumaczy Robert Twardowski, inicjator happeningu.

Członkowie Stowarzyszenia 'Rembertów Bezpośrednio'Członkowie Stowarzyszenia "Rembertów Bezpośrednio" Fot. materiały prasowe Członkowie Stowarzyszenia "Rembertów Bezpośrednio", fot. materiały prasowe

Swoją akcję od dawna promują na Facebooku . Chęć udziału w wydarzeniu zadeklarowało ponad 600 osób. W trakcie happeningu członkowie Stowarzyszenia razem z mieszkańcami dzielnicy wezmą w dłoń łopaty, taczki, założą kaski i rękawice i na kilkadziesiąt minut zamienią się w profesjonalną ekipę budowlaną. Stąd nazwa wydarzenia "Kopiemy tunel". Grupa pojedzie taczkami do Urzędu Dzielnicy, gdzie złoży petycję podpisaną przez rembertowian. - Będzie gorąco. Nasze akcje charakteryzują się dużą dynamiką i ekspresją przekazu, dlatego jesteśmy skuteczni - twierdzi Twardowski i przypomina: - Nasza poprzednia akcja "Nie rozjeżdżajcie nas" odbiła się szerokim echem w lokalnej społeczności. Kiedy w naszej dzielnicy dzieje się źle, czujemy się zaniedbywani, głośno mówimy o tym, co boli nas.

Członkowie Stowarzyszenia 'Rembertów Bezpośrednio'Członkowie Stowarzyszenia "Rembertów Bezpośrednio" Fot. materiały prasowe Członkowie Stowarzyszenia "Rembertów Bezpośrednio", fot. materiały prasowe

Członkowie Stowarzyszenia podają przykład z Ząbek, gdzie w zeszłym roku powstał tunel pod torami kolejowymi. - Tamtejsze działania przeprowadzono przy udziale Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Partnerami w realizacji inwestycji były również PKP Polskie Linie Kolejowe - mówi Marcin Płonka z Rembertów Bezpośrednio. - Uważamy, że również w przypadku Rembertowa sukces zależy od komunikacji, interakcji i sprawnych działań na etapie samorządu. W przeciwnym razie będziemy musieli czekać kolejne ćwierćwiecze, zanim karetki na sygnale przestaną stać przed zamkniętym szlabanem. Dlatego właśnie chcielibyśmy, żeby nasz protest stał się bodźcem do działania. Tego chcą mieszkańcy.

Dzisiejszy happening "Kopiemy tunel" odbędzie się przy wyjściu ze stacji PKP Rembertów. Zbiórka o godz. 16.

Więcej o: