Dziś po torach kursuje "inny" tramwaj. W środku zjesz... ciastka budżetowe [TRASA]

Specjalny tramwaj promocyjny wyjedzie dziś na stołeczne tory. Ma zachęcać warszawiaków do głosowania na projekty do budżetu partycypacyjnego. Przejazd jest bezpłatny, a w środku organizowane będą m.in. konkursy z nagrodami.

Spodobało ci się? Polub nas

Pierwszy kurs zaplanowano na godzinę 10. Przejażdżka specjalnym tramwajem promocyjnym rozpocznie się na pl. Narutowicza. W środku będzie można spotkać osoby, które odpowiedzą na wszystkie pytania związane z budżetem obywatelskim (w Warszawie nazywanym partycypacyjnym) w stolicy. Mieszkańcy dowiedzą się m.in. jakie są zasady głosowania. Dziś jest więc dobra okazja, by spotkać się z projektodawcami i porozmawiać o ich pomysłach. Organizatorzy zaplanowali w tramwaju także konkursy z nagrodami i poczęstunek. Będzie można spróbować ciastek budżetowych.

Na wszystkie zgłoszone przez mieszkańców i zaakceptowane przez urzędników pomysły można już głosować. Na podjęcie decyzji zostało niewiele czasu. Ostatnim dniem głosowania będzie przyszły piątek - 26 czerwca.

Tramwaje startują dziś z pl. Narutowicza o godz. 10, 11.30, 13, 14.30, 16, 17.30 i 19 .

Trasa przejazdu: pl. Narutowicza - pl. Zawiszy - Okopowa - Rondo Radosława - Dw. Gdański - Rondo Starzyńskiego - pl. Hallera - Dw. Wileński - Stare Miasto - Metro Ratusz Arsenał - Marszałkowska - pl. Zbawiciela - Politechnika - Filtry - pl. Narutowicza.

Przejechanie całej trasy zajmie ok. 65 minut .

Jak głosować?

Trwa finał budżetu partycypacyjnego, czyli głosowanie. W efekcie mieszkańcy wybiorą projekty do realizacji w przyszłym roku. Głosować może każdy mieszkaniec stolicy, drogą elektroniczną, osobiście lub korespondencyjnie w jednej wybranej przez siebie dzielnicy do 26 czerwca.

Takie plakaty wiszą na mieście i zachęcają do wzięcia udziału w głosowaniu na projekty do budżetu partycypacyjnegoTakie plakaty wiszą na mieście i zachęcają do wzięcia udziału w głosowaniu na projekty do budżetu partycypacyjnego Fot. materiały prasowe Takie plakaty wiszą na mieście i zachęcają do wzięcia udziału w głosowaniu na projekty do budżetu partycypacyjnego, fot. materiały prasowe

Głosowanie w kilku prostych krokach:

* Zastanów się, z jaką dzielnicą i z jakim terenem w Warszawie czujesz się najbardziej związany. Koszt projektów, na które będziesz głosować nie może przekroczyć kwoty przeznaczonej na budżet partycypacyjny w danej dzielnicy lub obszarze.

* Sprawdź, jak wygląda podział na obszary w Twojej dzielnicy.

* Sprawdź, jakie projekty zostały poddane pod głosowanie w wybranym przez Ciebie obszarze.

* Możesz wybrać dowolną liczbę projektów, pamiętaj jednak, że łączny koszt realizacji wszystkich wybranych przez Ciebie projektów nie może być większy niż kwota dostępna na poziomie ogólnodzielnicowym lub w danym obszarze terytorialnym (w przeciwnym wypadku Twój głos zostanie policzony jako nieważny).

* Do 26 czerwca zagłosuj na wybrane projekty - możesz to zrobić na kilka sposobów:

- internetowo na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl

- papierowo - przychodząc do wybranego urzędu dzielnicy (w godzinach jego pracy, do 26 czerwca) i wrzucając do urny wypełnioną kartę do głosowania. W niektórych dzielnicach funkcjonować będą dodatkowe punkty do głosowania.

- listownie - możesz przekazać swój głos pocztą na adres właściwego urzędu dzielnicy z dopiskiem "Budżet partycypacyjny 2016". Żeby głos był ważny, musi wpłynąć do urzędu do 26 czerwca. Kartę do głosowania będzie można pobrać ze stron internetowych lub w Wydziale Obsługi Mieszkańców właściwego urzędu dzielnicy.

Takie plakaty wiszą na mieście i zachęcają do wzięcia udziału w głosowaniu na projekty do budżetu partycypacyjnegoFot. materiały promocyjne Fot. materiały promocyjne

Zasady głosowania

Głosować mogą tylko osoby mieszkające w Warszawie (nie trzeba być jednak zameldowanym). W głosowaniu może wziąć udział każdy mieszkaniec Warszawy bez względu na wiek. Każdy mieszkaniec Warszawy może oddać głos tylko raz! Jeżeli zagłosujesz więcej niż jeden raz (np. zagłosujesz przez Internet i osobiście), wtedy wszystkie Twoje głosy zostaną uznane za nieważne. Jeżeli łączny koszt realizacji wybranych przez Ciebie projektów przekroczy kwoty dostępne na poziomie ogólnodzielnicowym lub w obszarze terytorialnym, Twój głos również nie będzie ważny.

Do 10 lipca zostaną ogłoszone listy projektów (w każdym z obszarów), które zdobyły najwięcej głosów i będą zrealizowane w przyszłym roku.

Więcej o: