Spodobało ci się? Polub nas
PIĄTEK
Wykład Niny Simon
W 2010 roku Nina Simon - inżynier, konsultantka dizajnu dla muzeów, ówcześnie i dziś dyrektorka wykonawcza Muzeum Sztuki i Historii w Santa Cruz (USA) - wydała książkę "The Participatory Museum" [Muzeum partycypacyjne], prezentującą praktyczne sposoby na angażowanie publiczności w muzeach. Książka Simon została uznana za książkę roku w dziedzinie edukacji muzealnej oraz "przyszłą klasykę muzeologii", sama Simon zaś określona została "wizjonerką muzealnictwa" przez Smithsonian Magazine. Jej metody wyciągnęły muzeum w Santa Cruz z kryzysu, czyniąc je żywym, uczęszczanym miejscem, ważnym dla lokalnej społeczności.
Już w piątek 19 czerwca, o godz. 18:00, w ramach projektu "Laboratorium muzeum", organizowanego przez Muzeum Woli, oddział Muzeum Warszawy, Nina Simon po raz pierwszy wygłosi wykład dla polskich słuchaczy. Czego dowiemy się o partycypacji w muzeach?
Gdzie, kiedy: Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52), godz. 18
Otwarcie ,12 letnich weekendów na Jazdowie
Podczas pierwszego wieczoru Archipelagu odbędzie się inauguracja projektów: "Green Card" - ogród roślin migrujących w Cysternie oraz 0,5 km koloru" - amfilada barw od alei Szpitala Ujazdowskiego po osiedle domków fińskich.
Gdzie, kiedy:
SOBOTA
Wianki nad Wisłą
Jako pierwszy (o godz. 20) na głównej scenie pojawi się zespół Rebeka. Następnie (godz. 20.30) na scenę wkroczy Maciej Maleńczuk z zespołem Psychodancing zaśpiewa piosenki Bogdana Łazuki, Wojciecha Młynarskiego, Johnny'ego Casha i Franka Sinatry. Wydarzeniem wieczoru będzie specjalny jubileuszowy projekt "Dekady Estrady. Nad Wisłą zabrzmią przeboje polskiej muzyki rozrywkowej ostatnich sześciu dekad. Na scenie pojawią się Urszula Dudziak, Halina Frąckowiak i Ania Rusowicz, a towarzyszyć im będą didżeje z Soul Service & Break da Funk: Dj Spike, Ojciec Karol i Cpt. Sparky.
Gwiazdą, która przyciągnie tłumy gości będzie legenda brytyjskiej muzyki The Charlatans. Zespół wystąpi o godz. 22.30. Tuż przed północą (o godz. 23.15) atmosferę podgrzeje GrubSon, jedna z najważniejszych gwiazd polskiego hip-hopu.
Natomiast na scenie retro zagra Janek Młynarski i Warszawskie Combo Taneczne.
Dodatkową atrakcją tegorocznych Wianków będzie parada latawców. Ich pokaz rozpocznie się o godz. 19.00 i potrwa około godziny.
https://www.facebook.com/WiankiWarszawa?fref=ts
Wspólnie z mieszkańcami Białołęki zainaugurujemy sezon letni w Parku Picassa. Oprócz całodniowych animacji i warsztatów wystąpi Teatr Woskresinnia ze spektaklem "Gloria". Start o godz. 10:00 20 czerwca.
Święto lata to alternatywa dla głośnych festynów z watą cukrową, kiełbaskami i stoiskami z automatami do gry. Lato witać będziemy poprzez wydarzenia animacyjne, aktywizujące mieszkańców Tarchomina, promując przy tym aktywny udział w kulturze i sąsiedzką integrację. Zapraszamy do wspólnego odesłania wiosny na urlop:
10:00 - Sportowy poranek z BOS - Dzień najlepiej rozpocząć od porządnego rozruchu i rozgrzewki. Najbezpieczniej zrobić to oczywiście pod okiem profesjonalnych trenerów z Białołęckiego Ośrodka Sportu. Zapraszamy na zumbę i trening ogólnorozwojowy oraz na małą rywalizację przy dyscyplinach "nieolimpijskich". Bo w zdrowym ciele zdrowy duch!
12:00 - Pierwsze letnie śniadanie sąsiedzkie - W samo południe, przy wspólnym stole i kocach rozłożonych w Parku Picassa zjemy pierwsze śniadanie sąsiedzkie. Warto dobrze posilić się przed całym dniem aktywności, a przy okazji spotkać się ze swoimi sąsiadami i gościem specjalnym. Kto to będzie? Sami mieszkańcy Białołęki wybrali z kim chcą zjeść śniadanie.
13:00 - 16:00 - Warsztaty perkusyjne, kuglarskie, tworzenia lampionów i plecenia wianków - Czy na pewno wiecie z czym wiąże się początek lata i najkrótsza noc w roku? Dzień ten ma głęboką tradycję w naszej kulturze i idzie w parze między innymi z pleceniem wianków. Dowiedzcie się jak zrobić lampiony, które możecie wykorzystać także do wystrojenia domu oraz nauczmy się wybijać wspólny rytm na instrumentach perkusyjnych zrobionych z niczego. Tym samym przygotujemy się do zmroku i pomożemy Teatrowi Woskresinnia wykreować niezapomnianą atmosferę.
Cały dzień - Fotoportret mieszkańców Białołęki - Pokażmy jak cieszy się Białołęka i że najlepiej wita lato! Znajdź się razem z nami na zdjęciach, które staną się materiałem do stworzenia wystawy plenerowej, rozgrzewającej nas w chłodniejsze miesiące.
16:00 - 18:00 - Gra terenowa Poszukiwanie kwiatu paproci - Znów nawiążemy do świętojańskiej tradycji. Wykorzystując przepiękne tereny ulokowane nad Wisłą, zbudujemy magiczny nastrój poszukując mitycznego kwiatu paproci. Legenda głosi, że taki kwiat zapewniał znalazcy bogactwo i dostatek. Poruszając się od jednej do drugiej stacji, uczestnicy zabawy wypełniać będą zadania. Jakie? Sprawdźcie sami! Partnerem zabawy jest 64 Warszawska Drużyna Harcerska "Skaut".
19:00 - Sąsiedzkie ognisko w Parku Picassa - Przed spektaklem zaprosimy widzów do wspólnej biesiady przy ognisku - bedzie grać na bębnach, opiekać chleb na ognisku, zapalimy też lampiony.
21:30 - Lwowski Akademicki Teatr Woskresinnia "Gloria"- Lwowski Akademicki Teatr Woskresinnia powstał na początku lat 90tych, pod przewodnictwem reżysera Jarosława Fedoryszyna. Z biegiem czasu znakiem firmowym grupy stały się spektakularne widowiska plenerowe, odwołujące się do ukraińskiej tradycji, jak i znanych wszystkim legend i przypowieści. Artyści wykorzystują przy tym środki znane z teatru ulicznego, takie jak chodzenie na szczudłach, plucie ogniem i sztuczki kuglarskie. Wszystko to sprawia, że występy Teatru Woskresinnia pozostają niezapomnianym przeżyciem.
Spektakl "Gloria" jest opowieścią o rytuałach towarzyszących ludzkości od wieków. Ukazane obyczaje, a także historia odwiecznej walki dwóch żywiołów - ognia i wody - stają się metaforą ludzkiego życia, pełnego trudów i przeciwieństw, w którym jednak najważniejsze miejsce ma dobro. Dobro, które w ostatecznym rozrachunku zawsze zwycięży.
Reżyseria - Jarosław Fedoryszyn
Scenografia i kostiumy - Alla Feoryszyna
Obsada: Maria Kowalik, Natalia Łukaszonok, Natalia Marczak, Tatiana Tkaczenko, Wołodymir Czuchonkin, Wołodymir Geljas, Jurij Filipczuk, Wołodymir Gubanow, Piotr Mykytiuk, Nazar Lis, Evgenij Petrow, Igor Szyrjajev (instrumenty perkusyjne).
Wszystkie wydarzenia mają charakter bezpłatny. Występ Teatru Woskresinnia wpisany jest w program Sceny Impresaryjnej. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych, partnerzy to Białołęcki Ośrodek Kultury, Dzielnica Białołęka i 64 Warszawska Drużyna Harcerska "Skaut". Projekt dofinansowano ze środków m.stWarszawy.
NIEDZIELA
O historii Wisły, jej funkcji, życiu społecznym wokół rzeki od czasów średniowiecznych po obecne plany zagospodarowania. O przeróżnych obiektach pływających po Wiśle: od drewnianych żaglowców frachtowych, przez eko-domy na wodzie, po najnowocześniejsze łodzie motorowe. O bogactwie gatunkowym fauny i flory - gdzie pływają 100 kg sumy, gdzie buszują wydry, gdzie nocują warszawskie nietoperze. O wodzie w Wiśle, jej czystości, kolorze, składzie chemicznym i możliwościach kąpania i plażowania.
Gdzie, kiedy: miejsce zbiórki: Wybrzeże Wisły / Bulwar Wiślany, u wylotu ul. Boleść, trasa: w kierunku północnym, do Bielan i z powrotem. Koszt rejsu: 30/20 zł (bilet normalny/ulgowy). Start: godz.12
Kostka Rudnika "Miniatury" - koncert premierowy w Muzeum POLIN
Muzeum POLIN zaprasza na premierę 4-płytowego boksu z muzyką pioniera polskiej muzyki elektronicznej i elektroakustycznej Eugeniusza Rudnika. Wydana przez Requiem Records "kostka Rudnika" zawiera miniatury stworzone w latach 1975-1995, a także ich nowe interpretacje w wykonaniu współczesnych artystów. Z okazji premiery tego niecodziennego wydawnictwa zagrają: Michał Jacaszek, Agim Dżeljilji, Rigor Mortiss, Bolek Błaszczyk (Grupa MoCarta), Dusseldorf, Das Moon, CH Distric, Vökuró, Adre'N'Alin i Bodek Pezda.
Gdzie, kiedy: Muzeum POLIN, godz. 17, bilety w cenie: 30 zł, dostępne na www.bilety.polin.pl
Książki NIEdzielą, nietypowy piknik miłośników książek
Książki nie dzielą! To hasło tegorocznej edycji kampanii "Książki w Pudle". Każdy kto odwiedzi okolice placu Defilad, będzie mógł wziąć udział w spotkaniach lub warsztatach związanych z książkami. W programie: warsztaty stolarskie "Biblioteka DIY" (godz. 13), czyli jak samodzielnie zrobić prosty mebel na książki ze starych skrzynek, dyskusyjny klub książki z Szymonem Majewskim (godz. 16), ambasadorem kampanii "Książki w pudle". Przez cały dzień będzie można wymieniać się książkami, więc egzemplarze, które zalegają na domowych półkach mogą w końcu znaleźć nowych właścicieli. A na młodszych czytelników czekają warsztaty przygotowane na podstawie opowiadania "Trzy życzenia" I.B. Singera. Przed barem Studio będą wystawione także specjalne kartony akcji "książki w pudle", w których będzie można zostawić książki dla osadzonych w zakładach karnych. Fundacja chciałabym do 2020 roku zebrać milion książek.
Gdzie, kiedy: plac Defilad, od godz. 13 do 18
PIĄTEK
Wykład Niny Simon
Spotkanie z Niną Simon Muzeum Warszawy Muzeum Warszawy
Gościem Muzeum Warszawskiej Pragi będzie Nina Simon, konsultantka dizajnu dla muzeów, szefowa Muzeum Sztuki i Historii w Santa Cruz, autorka książki "The Participatory Museum", prezentujące praktyczne sposoby na angażowanie publiczności w muzeach. Książka Simon została uznana za książkę roku w dziedzinie edukacji muzealnej oraz "przyszłą klasykę muzeologii", sama Simon zaś określona została "wizjonerką muzealnictwa". Jej metody wyciągnęły muzeum w Santa Cruz z kryzysu, czyniąc je żywym, uczęszczanym miejscem, ważnym dla lokalnej społeczności.
Gdzie, kiedy: Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52), godz. 18
Otwarcie 12 letnich weekendów na Jazdowie
Archipelag Jazdów - 12 letnich weekendów na Jazdowie CSW Zamek Ujazdowski CSW Zamek Ujazdowski
Podczas pierwszego wieczoru Archipelagu odbędzie się inauguracja projektów: "Green Card" - ogród roślin migrujących w Cysternie oraz 0,5 km koloru" - amfilada barw od alei Szpitala Ujazdowskiego po osiedle domków fińskich.
Gdzie, kiedy: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (ul. Jazdów 2), godz. 19
SOBOTA
Imieniny Kochanowskiego
Imieniny Jana Kochanowskiego Biblioteka Narodowa Biblioteka Narodowa
Kiedy awangarda jest awangardowa? Czy pisarze lubią krew? Komu potrzebne są nagrody literackie? - w tym roku będziemy eksperymentować, pytać i szukać odpowiedzi. Pisarze, poeci, literaturoznawcy, aktorzy i muzycy spotkają się po raz czwarty na Imieninach Jana Kochanowskiego.
Gdzie, kiedy: Ogród Krasińskich, cały program wydarzenia
Wianki nad Wisłą
Wianki nad Wisłą materiały prasowe materiały prasowe
Jako pierwszy (o godz. 20) na głównej scenie pojawi się zespół Rebeka. Następnie (godz. 20.30) na scenę wkroczy Maciej Maleńczuk z zespołem Psychodancing zaśpiewa piosenki Bogdana Łazuki, Wojciecha Młynarskiego, Johnny'ego Casha i Franka Sinatry.Wydarzeniem wieczoru będzie specjalny jubileuszowy projekt "Dekady Estrady. Nad Wisłą zabrzmią przeboje polskiej muzyki rozrywkowej ostatnich sześciu dekad. Na scenie pojawią się Urszula Dudziak, Halina Frąckowiak i Ania Rusowicz, a towarzyszyć im będą didżeje z Soul Service & Break da Funk: Dj Spike, Ojciec Karol i Cpt. Sparky. Gwiazdą wieczoru będzie legenda brytyjskiej muzyki The Charlatans. Zespół wystąpi o godz. 22.30. Tuż przed północą (o godz. 23.15) atmosferę podgrzeje GrubSon, jedna z najważniejszych gwiazd polskiego hip-hopu. Natomiast na scenie retro zagra Janek Młynarski i Warszawskie Combo Taneczne. Dodatkową atrakcją tegorocznych Wianków będzie parada latawców. Ich pokaz rozpocznie się o godz. 19 i potrwa około godziny.
Gdzie, kiedy: dokładny program i miejsca wydarzeń
Święto lata na Białołęce
Sąsiedzkie ognisko, gra terenowa "Poszukiwanie kwiatu paproci", fotoportret mieszkańców Białołęki, warsztaty tworzenia lampionów i plecenia wianków. Świętowanie pierwszego dnia lata rozpocznie się jednak od sportowej rozgrzewki, treningu zumby i letniego śniadania sąsiedzkiego. W samo południe, przy wspólnym stole i kocach rozłożonych w Parku Picassa mieszkańcy dzielnicy zjedzą pierwsze śniadanie sąsiedzkie.
Lwowski Akademicki Teatr Woskresinnia 'Gloria' Teatr Woskresinnia 'Gloria' Teatr Woskresinnia "Gloria"
Wieczorem natomiast - o godz. 21. 30 - wystąpi Lwowski Akademicki Teatr Woskresinnia. Widowisko plenerowe pt "Gloria " odwoływać się będzie do ukraińskiej tradycji, jak i znanych legend i przypowieści. Artyści wykorzystają przy tym środki znane z teatru ulicznego, takie jak chodzenie na szczudłach, plucie ogniem i sztuczki kuglarskie.
Gdzie, kiedy: Park Picassa (Tarchomin), od godz. 10
NIEDZIELA
Rejs po Wiśle statkiem
Nietypowy rejs po Wiśle Fundacji Ja Wisła Fundacja Ja Wisła Fundacja Ja Wisła
O historii Wisły, jej funkcji, życiu społecznym wokół rzeki od czasów średniowiecznych po obecne plany zagospodarowania. O przeróżnych obiektach pływających po Wiśle: od drewnianych żaglowców frachtowych, przez eko-domy na wodzie, po najnowocześniejsze łodzie motorowe. O bogactwie gatunkowym fauny i flory - gdzie pływają 100 kg sumy, gdzie buszują wydry, gdzie nocują warszawskie nietoperz.
Gdzie, kiedy: miejsce zbiórki: Wybrzeże Wisły / Bulwar Wiślany, u wylotu ul. Boleść, trasa: w kierunku północnym, do Bielan i z powrotem. Koszt rejsu: 30/20 zł (bilet normalny/ulgowy). Start: godz.12
Wola postindustrialna - Czyste
Odlewnia Ambrożewicza fot. Michał Szymański fot. Michał Szymański
Na Czystem, z racji bliskości stacji towarowo-rozładunkowej, w drugiej połowie XIX w. zaczęły powstawać liczne zakłady przemysłowe. W czasie spaceru odwiedzimy dawną Odlewnię Ambrożewicza, Zakłady Farmaceutyczne "Polfa", Gazownię na Czystem, będzie też mowa o wyburzonej Fabryce im. Róży Luksemburg, potentacie produkcji lamp i żarówe oraz o wzorcowej rewitalizacji dawnego Zakładu Elektrowni i Tramwajów Miejskich.
Gdzie, kiedy: zbiórka: godz. 13, róg ul. Towarowej i Kolejowej
Kostka Rudnika "Miniatury" - koncert premierowy w Muzeum POLIN
Eugeniusz Rudnik fot. Krzysztof Mariański fot. Krzysztof Mariański
Muzeum POLIN zaprasza na premierę 4-płytowego boksu z muzyką pioniera polskiej muzyki elektronicznej i elektroakustycznej Eugeniusza Rudnika. Wydana przez Requiem Records "kostka Rudnika" zawiera miniatury stworzone w latach 1975-1995, a także ich nowe interpretacje w wykonaniu współczesnych artystów. Z okazji premiery tego niecodziennego wydawnictwa zagrają: Michał Jacaszek, Agim Dżeljilji, Rigor Mortiss, Bolek Błaszczyk (Grupa MoCarta), Dusseldorf, Das Moon, CH Distric, Vökuró, Adre'N'Alin i Bodek Pezda.
Gdzie, kiedy: Muzeum POLIN, godz. 17, bilety w cenie: 30 zł, dostępne na www.bilety.polin.pl
Historia Mokotowa, od Lubomirskiej po współczesność
Historia Mokotowa w pigułce, od Lubomirskiej po współczesność - wycieczka Portal Warszawski Portal Warszawski
Moje Wzgórze - miała rzecz Lubomirska, kiedy po raz pierwszy zobaczyła tereny dzisiejszego parku Szustra. "I od czasu, kiedy w tym miejscu, cudnym skarpowym gąszczu zakochała się Lubomirska zakochiwali się i inni; Chowańczakwie, Szustrowie" zaprasza na swój spacer znany warszawski przewodnik Daniel Echaust.
Gdzie, kiedy: zbiórka - klub Regeneracja (ul. Puławska 61), tam, gdzie stoi Gołębnik prowadzący do Pałacyku Szustra.