Jesienią tramwaje znikną z al. Jana Pawła II. Dlaczego dopiero po wakacjach?

W ścisłym centrum miasta przez półtora miesiąca tramwajarze będą wymieniać tory. Prace remontowe potrwają od 29 września do 15 listopada, czyli już po okresie urlopowym większości mieszkańców. W tym czasie al. Jana Pawła II nie będą kursowały tramwaje na odcinku od al. Solidarności do ronda ONZ.

Spodobało ci się? Polub nas

Warszawiacy mogą być wściekli, bo torowisko w al. Jana Pawła II będzie wymieniane już po wakacjach. I są to kolejne w ostatnich latach prace tramwajarzy w tej okolicy wymuszające zamknięcie fragmentu torów, a pasażerom nakazujące korzystanie z zastępczej komunikacji autobusowej. Od 2010 roku wymieniano tory na tej linii w kilku miejscach: na skrzyżowaniu Nowowiejskiej z al. Niepodległości, przy Dworcu Centralnym i przy rondzie ONZ po zakończeniu budowy II linii metra.

Remont przystanków tramwajowych na rondzie ONZ przeprowadzono już dwa lata temuRemont przystanków tramwajowych na rondzie ONZ przeprowadzono już dwa lata temu Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Wyborcza.pl Zeszłoroczny remont przystanków tramwajowych na rondzie ONZ, fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

Jesienią planowana jest przebudowa torowiska (o długości 785 metrów) i przystanków w al. Jana Pawła II na odcinku od al. Solidarności do ronda ONZ. Utrudnienia potrwają od 29 września do 15 listopada. W tym czasie tramwaje 11, 17, 33 i 41 nie będą kursowały wzdłuż al. Jana Pawła II na remontowanym odcinku. Jeżdżą tędy popularne i zawsze oblegane linie łączące m.in. Mokotów ze Śródmieściem i Żoliborzem. Pasażerowie znów będą musieli przesiąść się do zastępczych autobusów. Jesienią korki w al. Jana Pawła II murowane.

Co to za prace?

Tramwajarze zmienią konstrukcję torowiska. Nie będzie ona podsypkowa, ale zostanie zalana betonem. Na remontowanym odcinku zmieni się wygląd przystanków. Co ważne - będą znacznie szersze, szczególnie chodzi o ten przy Hali Mirowskiej (dziś bardzo wąski, na którym z trudem mieszczą się pasażerowie). Po remoncie zostanie wprowadzony priorytet dla tramwajów. A to oznacza, że sygnalizacja świetlna będzie skoordynowana z ich przejazdem. W trakcie remontu zostanie wymieniona także infrastruktura elektroenergetyczna, oświetleniowa, telekomunikacyjna i trakcyjna.

Rondo ONZ. Widok na ul. Prostą. Kierowcy zyskali tu więcej pasów ruchuRondo ONZ. Widok na ul. Prostą. Kierowcy zyskali tu więcej pasów ruchu SŁAWOMIR KAMIŃSKI Rondo ONZ już po zakończeniu budowy centralnego odcinka drugiej linii metra, fot. Sławomir Kamiński

Z utrudnieniami muszą się liczyć także kierowcy. Nową nawierzchnię zyska jezdnia al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Elektoralnej do ronda ONZ.

Zadowoleni mogą być za to rowerzyści. Dla nich już od zeszłego roku po zachodniej stronie arterii powstaje ścieżka. Kilka dni temu na profilu facebookowym Łukasza Puchalskiego , pełnomocnika rowerowego ratusza, umieszczono zdjęcie, na którym widać, że wylano już pierwszy asfalt na drodze dla rowerów w al. Jana Pawła II.

Zdjęcie ilustracyjne.Zdjęcie ilustracyjne. Fot. facebook Łukasza Puchalskiego, pełnomocnika rowerowego ratusza Świeżo wylewany asfalt na nowej ścieżce rowerowej wzdłuż al. Jana Pawła II, fot. facebook Łukasza Puchalskiego, pełnomocnika rowerowego ratusza

Nawierzchnia będzie miała ciągłość na całym odcinku - nawet na przejazdach przez poprzeczne ulice. Kostkę zastąpi tam asfalt. Na dokończenie całej trasy trzeba będzie jednak poczekać aż do jesieni. Przejazdy przez skrzyżowania z ul. Grzybowską, Elektoralną i al. Solidarności pojawią się wraz z remontem torowiska tramwajowego.

Więcej o: