Orange Warsaw Festival, targi mody i koncert Chylińskiej, Łony i Webbera [PRZEGLĄD WYDARZEŃ na WEEKEND]

W związku ze zbliżającym się wielkimi krokami weekendem zachęcamy do spędzenia najbliższej niedzieli pod znakiem dobrej muzyki. The Chemical Brothers, Mark Ronson, FKA twigs, Muse - to gwiazdy tegorocznego festiwalu Orange Warsaw Festival. Zapowiada się upalna sobota, dlatego w ciągu dnia proponujemy zacienioną plażę nad Wisłą. Polecamy również dwie duże imprezy modowe: Wzory i Hush Warsaw.

PIĄTEK

Dzień Falafela

Falafel Bejrut WarsawFalafel Bejrut Warsaw Falafel Bejrut Warsaw Falafel Bejrut Warsaw

Z okazji Międzynarodowego Dnia Falafela na całe menu Falafel Bejrut proponuje 50 proc. taniej na wszystkie dania. W gratisie napoje.

Gdzie, kiedy: Falafel Bejrut (ul. Senatorska 40)

Nowa wystawa w Zachęcie

Wystawa 'Próbuję myśleć. Proszę, bądź cicho', której autorem jest John Lurie.Wystawa 'Próbuję myśleć. Proszę, bądź cicho', której autorem jest John Lurie. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

W Zachęcie odbędzie się wernisaż wystawy "Próbuję myśleć. Proszę, bądź cicho", której autorem jest John Lurie. Charyzmatyczny artysta znany jest polskiej publiczności głównie za sprawą swojej muzyki oraz ról filmowych. Prezentacja współczesnych prac Johna Lurie jest próbą zmierzenia się z ikoną lat 90., przełamania jego wizerunku i pokazania artysty w nowym świetle.

Gdzie, kiedy: Galeria Zachęta (Plac Małachowskiego 3), godz. 19

Szwecja w Lunie

Szwecja w Lunie - Przegląd Filmów SzwedzkichSzwecja w Lunie - Przegląd Filmów Szwedzkich Ambasada Szwecji Ambasada Szwecji

Zarówno, jak w sobotę i niedzielę, potrwa Przegląd Filmów Szwedzkich, widzowie zobaczą aż 20 obrazów, w tym krótkie metraże, filmy pełnometrażowe i dokumenty. Gośćmi przeglądu będą dwie twórczynie projektu Doris ze Szwecji. Opowiedzą one o tym, jak wzmocnić pozycję kobiet w przemyśle filmowym i pokażą kilka krótkich metraży, które zrealizowano zgodnie z postulatami manifestu Doris.

Gdzie, kiedy: Kino Luna (ul. Marszałkowska 28), szczegółowy program wydarzeń

Taco Hemingway, wstęp free

KONCERT TACO HEMINGWAY x FAIVER // KOVVALSKYKONCERT TACO HEMINGWAY x FAIVER // KOVVALSKY materiały prasowe materiały prasowe

Taco Hemingway jest pochodzącym z Warszawy 24-letnim raperem, który w tym roku zyskał sobie dobre imię w świecie szeroko pojętego rapu alternatywnego. Tegoroczny debiutancki album "Trójkąt warszawski" stanowi klasyczną historię trójkąta miłosnego pulsującego wśród nocnej Warszawy na przestrzeni siedmiu piosenek. Choć akcja "Trójkąta" rozgrywa się na stołecznych ulicach, uniwersalność poruszanych wątków pozwoliła projektowi przyjąć się z powodzeniem w całym kraju.

 

Podczas najbliższego koncertu zadebiutuje z całkowicie nowym materiałem, opartym ponownie na podkładach Rumaka.

Gdzie, kiedy : Warszawa Powiśle (ul. Kruczkowskiego 3b), wstęp wolny, godz. 20

Orange Warsaw Festival

Orange Warsaw FestivalOrange Warsaw Festival Orange Warsaw Festival Orange Warsaw Festival

W piątek bawimy się na koncercie The Chemical Brothers ,  a w sobotę wspólnie z czarującą FKA twigs . Inną gwiazdą wieczoru będzie Mark Ronson , przyjaciel Amy Winehouse i współautor płyty "Black to Black", która wywindowała artystkę na szczyty list przebojów na całym świecie.

 

Niedziela należy do zespołu MUSE .

Gdzie, kiedy: Tor wyścigów służewiec

Match&Fuse

Match&FuseMatch&Fuse Match&Fuse Match&Fuse

Do 13 czerwca można również wybrać się na wydarzenia w ramach Match&Fuse Warszawa (więcej na temat wydarzenia można przeczytać TUTAJ ).

- Tegoroczny festiwal oprócz występów wielkich sceny improwizowanej, jazzowej i eksperymentalnej z całej Europy - Fire! Matsa Gustaffsona, Jazzpospolita, Kinsky (wracający po 20 latach milczenia) - dobranych według zasady "next big thing", będzie również sceną kolektywnych improwizacji muzycznych, angażujących widzów do aktywnego udziału - zapowiadają organizatorzy.

Match&Fuse WarszawaMatch&Fuse Warszawa Marcin Stępień/ Agencja Wyborcza.pl Marcin Stępień/ Agencja Gazeta

Jeszcze 12 czerwca można wziąć udział w koncercie, który odbędzie się w Mózgu Powszechnym o godz. 20:30 (wystąpią Kinsky, Alfie Ryner, Laura Jurd Quartet (ENG), OKO, Eirik Tofte, Match&Fuse Orchestra (EU). Cena za bilet - 25 zł.

13 czerwca o 21:30 w Cafe Kulturalna odbędzie się z kolei koncert: Fire! (Mats Gustaffson), Merkabah, DillenDub, Eirik Tofte, Match&Fuse Orchestra. Bilet w cenie 35 zł

SOBOTA

WZORY na LEGII

WZORY - Warszawskie Targi Design'u?WZORY - Warszawskie Targi Design'u? WZORY - Warszawskie Targi Design'u? WZORY - Warszawskie Targi Design'u

Ponad setka młodych projektantów pokaże swoje projekty w niesamowitej, ascetycznej, betonowej przestrzeni promenad stadionu. Będzie można zobaczyć i kupić duże meble: stoły, fotele i krzesła, jak i lampy, tekstylia, cermikę i akcesoria kuchenne - wszystko co potrzebne aby pięknie i wygodnie mieszkać. Ponad 10 warsztatów zorganizują m.in: LAKO. Pomysłowe i funkcjonalne projektowanie oświetlenia , szkoła ceramiki Ceramiq.pl PJWSTK , Studio projektowe dbwt - pokaże jak zrobić samodzielnie designerskie lampy, warsztat z food designu przeprowadzi szkoła  VIAMODA INDUSTRIAL .

Gdzie, kiedy: Stadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (ul. Łazienkowskiej 3)

Święto chleba

Święto Chleba na Mysiej 3Święto Chleba na Mysiej 3 Magazyn Usta Magazyn Usta

W sobotę na Mysiej 3 będziemy jeść chleb. Uczyć się jak go zrobić, dzielić się zakwasem. Świeże, słodkie oraz wytrawne chleby, ciasta i ciasteczka, różnorodne mąki, najlepsze konfitury - tego będzie można spróbować podczas Święta Chleba . Specjaliści będą zdradzać tajniki pieczenia najlepszych piekarzy, rozmawiać o tym, co w dobrym chlebie powinno się znaleźć i co z chlebem najlepiej jeść. Na miejscu skosztujemy chleb w wielu odmianach; wiejski, kukurydziany, portugalski, chrupki, orientalny. Wietnamskie kanapki Bánh mi zaserwuje Cafe La Ruina. Oprócz chleba będą też bułeczki, croissanty, drożdżówki i słodkie wypieki.

Gdzie, kiedy: Mysia 3, od godz. 11 do 19

HUSH warsaw

HUSH warsawHUSH warsaw HUSH warsaw HUSH warsaw

Największe targi mody autorskiej w Polsce odbędą się już w ten weekend w Arkadach Kubickiego. Zamek Królewski na dwa dni stanie się mekką polskich marek. W mini-butikach zobaczymy takich projektantów i marki, jak: Ania Kuczyńska, Justyna Chrabelską, Karina Królak, Maciej Sieradzky., Orska, Zofia Chylak. Gdzie, kiedy: Zamek Królewski Arkady Kubickiego (plac Zamkowy), sobota w godz. 11-19, niedziela w godz. 11-18, wstęp: 10 zł

Smaczny Targ nad Wisłą

Cud nad WisłąCud nad Wisłą Cud nad Wisłą Cud nad Wisłą

Specjalne miniwydanie Smacznego Targu - Cud Wisła Barcelona. Tym razem na miejscu i na wynos będzie królowała kuchnia hiszpańska. W czasie imprezy będzie można przyjrzeć się, jak robi paellę prawdziwy Hiszpan.

Gdzie, kiedy: Cud nad Wisłą (Bulwar Flotylli Wiślanej), w godz. 11-17

Gotowanie z Pascalem Brodnickim i Natalią Siwiec

Gotowanie z gwiazdami w Wola ParkuGotowanie z gwiazdami w Wola Parku materiały prasowe materiały prasowe

W sobotę oraz w niedzielę wspólne gotowanie z udziałem gwiazd.  W sobotę gotować będą Dominika Wójciak, Charles Daigneault oraz Natalia Siwiec, w a niedzielę Pascal Brodnicki i Joanna Koroniewska. Impreza to nie tylko gotowanie, ale także rozmowy z gwiazdami, degustacje potraw i prezentacje przygotowane przez najemców strefy restauracyjnej Wola Parku. W przerwach miedzy pokazami odbędą się konkursy dla publiczności, a w kąciku sław fani gotowania i wielbiciele gwiazd będą mieli z nimi okazję porozmawiać, zdobyć autograf i zrobić wspólne zdjęcie.

Gdzie, kiedy: CH Wola (ul. Górczewska 124), od godz. 13

Piknik "Witaj lato na Bielanach"

Piknik 'Witaj lato na Bielanach'Piknik "Witaj lato na Bielanach" materiały prasowe materiały prasowe

Koncert Agnieszki Chylińskiej, strefa zdrowia i sportu, bielański słoń i dyskusja dotycząca projektów zgłoszonych do budżetu partycypacyjnego - to z kolei atrakcje pikniku "Witaj lato na Bielanach". W programie: zajęcia z nordic walking, pokazy sztuk walki, szermierki, siatkówki oraz rugby, zumba kids oraz pokazy taneczne i baletowe.  Z kolei wielbiciele strzelectwa sprawdzą swoje umiejętności na laserowej strzelnicy biathlonowej. Koncert gwiazdy wieczoru - Agnieszki Chylińskiej rozpocznie się - o godz. 20, a imprezę zakończy pokaz laserowy.

Gdzie, kiedy: przy metrze Słodowiec, od godz. 14

Łona i Weber w Plażowej

Łona i Weber w PlażowejŁona i Weber w Plażowej Plażowa / Żywiec Plażowa / Żywiec

Łona i Webber od wielu lat tworzą czołówkę polskiego hip-hopu. Ich twórczość zaliczana jest to tzw. rapu "inteligenckiego", nie oznacza to bynajmniej, że funkcjonują w elitarnej muzycznej niszy. Wprost przeciwnie - tworzą muzykę, która cieszy się uznaniem zarówno wśród krytyków, jak i szerokiej publiczności. Łona - ceniony raper, który nie przestaje zaskakiwać tematyką oraz formą pisanych przez siebie tekstów. Webber - muzyk, kompozytor, a także producent odpowiedzialny za brzmienie duetu. Obaj tworzą zgrany, wzajemnie uzupełniający się zespół. Efektem ich współpracy są nietuzinkowe aranżacje.

Gdzie, kiedy: Plażowa (ul. Wybrzeże Szczecińskie), godz. 20, wstęp wolny

NIEDZIELA

Wierzbno - Festiwal Otwarte Mieszkania

Wierzbo, ?III Festiwal Otwarte Mieszkania -Tożsamość dzielnic. Ludzie i miejscaWierzbo, ?III Festiwal Otwarte Mieszkania -Tożsamość dzielnic. Ludzie i miejsca Festiwal Otwarte Mieszkania Festiwal Otwarte Mieszkania

Drugi spacer Festiwalu Otwarte Mieszkania 2015 już w najbliższą niedzielę. Tym razem organizatorzy zapraszają na Wierzbno, oprowadza architekt i varsaniasta Grzegorz Mika.

Wierzbno miało być kolejnym z nowoczesnych osiedli mieszkaniowych, jakie po wojnie planowało Biuro Odbudowy Stolicy dookoła "starych" dzielnic. Zmiany jakie zaszły po roku 1949, doprowadziły do weryfikacji planów urbanistycznych jak i architektonicznych. Nowe Wierzbno miało być jednym z monumentalnych, socrealistycznych osiedli mieszkaniowych, pełnych barokowych osi i symetrycznych kompozycji. Zmiany, które nastąpiły po 1955, po raz kolejny zweryfikowały kryteria urbanistyczne. Zanim powstały rewolucyjne Sady i Zatrasie, Wierzbno było jednym z pierwszych osiedli, gdzie w kolejnych koloniach realizowano kolejne eksperymenty modernistycznej urbanistyki.

Gdzie, kiedy: Odyńca 55 róg Al. Niepodległości / trasa skończy się będzie przy rogu Woronicza i Modzelewskiego, spacer potrwa około dwóch godzin, godz. 15

Spacer "Żydowskie dziedzictwo prawobrzeżnej Warszawy"

Spacer 'Żydowskie dziedzictwo prawobrzeżnej Warszawy'Spacer 'Żydowskie dziedzictwo prawobrzeżnej Warszawy' Muzeum Warszawy Muzeum Warszawy

Uczestnicy spotkania przyjrzą się architekturze mieszkalnej oraz fabrycznej tej części miasta, religijnym aspektom życia codziennego oraz sposobom spędzania wolnego czasu przez dawnych i obecnych prażan. Spacer poprowadzi Adam Dylewski - rodowity prażanin, autor przewodników krajoznawczych i książek historycznych, w tym wielu z dziedziny judaistyki m.in. tłumaczonego na kilka języków przewodnika Śladami Żydów Polskich. 

Gdzie, kiedy: miejsce zbiórki - Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52), godz. 12

Garbarnie wolskie

Fabryka Garbarska Temler i SzwedeFabryka Garbarska Temler i Szwede www.sppw1944.org www.sppw1944.org

Wycieczka organizowana przez Stowarzyszenie Masław poprowadzi szlakiem garbarni warszawskich, które zdominowały krajobraz tej części Woli i jeszcze przed I wojną światową były dla niej bardzo charakterystyczne. Obok dużych fabryk zatrudniających po kilkuset robotników mieściły się mniejsze zakłady, o których pamięć dziś prawie zanikła. Na spacerze przypomnimy te garbarnie, które już nie istnieją, jak i te, których budynki jeszcze stoją, choć od kilkudziesięciu lat nie pełnią swoich funkcji.

Gdzie, kiedy: zbiórka - ul. Okopowa, przystanek "Niska" w stronę Powązek, godz. 13

Więcej o: