Odważne, szokujące, oryginalne. Zobacz niezwykłe spektakle taneczne na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania

Już 19 czerwca rozpocznie się w Warszawie Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Zawirowania. - Festiwal to wydarzenie mocno już zakorzenione na kulturalnej mapie Warszawy, ale nie tylko. To również przedsięwzięcie zbliżające ludzi z całego świata, niosące ze sobą możliwości poznania oraz rozwoju - nie tylko w zakresie tańca - mówią organizatorzy.

Spodobało ci się? Polub nas

Teatr tańca postrzegany jest przez wielu jako dziwny, niezrozumiały oraz owładnięty przez bardzo specyficzne i hermetyczne środowisko. Mimo to, każdego roku setki warszawiaków biorą udział w jednym z najbardziej popularnych festiwali poświęconych teatrowi tańca w Polsce - Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania. Wielokrotnie braliśmy udział w wydarzeniu i za każdym razem udało nam się zobaczyć przynajmniej jeden spektakl, który na długo pozostał nam w pamięci. Liczymy na to, że w tym roku historia się powtórzy. Tym bardziej, że festiwal zapowiada się naprawdę świetnie.

Festiwal Teatrów Tańca ZawirowaniaFestiwal Teatrów Tańca Zawirowania materiały prasowe materiały prasowe

Czego możemy się spodziewać po festiwalu w sezonie letnim 2015? Przede wszystkim występów artystów z Włoch. Na pierwszy plan wysuwa się zespół Compagnia Zappala Danza, który pokaże na festiwalu dwa spektakle - 22 czerwca opowieść o podróży "Naufragio con specttatore" oraz 23 czerwca spektakl "Instrument I" . Pierwszy odbędzie sięJak informują organizatorzy Compagnia Zappala Danza to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i wychodzących poza schematy grup tanecznych we Włoszech.

 

- Spektakle i projekty Zappala Danza zanurzone są w tradycji i nowoczesności, pełne zaskakujących inspiracji i wizjonerskich pomysłów, stanowią obowiązkową lekturę dla wszystkich tych, którym bliskie są szeroko pojętej sztuki performatywne  Zappala Danza, to nie tylko taniec, to nie jedynie teatr, czy performance, to oscylujący na granicy tych trzeci sztuk pokaz- sprawności tancerzy, wizjonerstwa twórców, nowych kierunków, w które zmierza sztuka - mówią organizatorzy.

Festiwal Teatrów Tańca ZawirowaniaFestiwal Teatrów Tańca Zawirowania materiały prasowe materiały prasowe

Kolejnym spektaklem, który zdaniem organizatorów festiwalu warto zobaczyć jest ten autorstwa Polskiego Teatru Tańca. Spektakl zatytułowany jest "Minus 2" i według Aleksandry Skóry z biura prasowego to dynamiczne, ogromne widowisko, którego nie można przegapić. Pokazane zostanie na Scenie Kameralnej Teatru Wielkiego - Opery Narodowej 24 czerwca o godzinie 20:00.

 

Jak deklaruje Ohad Naharin, izraelski tancerz, autor choreografii do spektaklu: "Minus 2" to forma rekonstrukcji. Lubię przerabiać, zmieniać istniejące fragmenty, stwarzać możliwość spojrzenia na nie z innej perspektywy. To zawsze uczy mnie czegoś nowego o mojej pracy i buduje nową kompozycję. Użyłem scen z różnych prac. To tak jakbym opowiadał tylko początek, środek lub koniec wielu historii, ale kiedy złożyłem je w całość, rezultat okazał się równie spójny, jak oryginał. Może nawet bardziej".

Interesująco zapowiada się również spektakl duńskiego zespołu tanecznego Granhoj Dans, który pokaże nowoczesną wersję Święta Wiosny Strawińskiego. Spektakle to "Rose: Rite of Spring - Extended 2" oraz "Rite of Spring - Extended". Oba odbędą się 21 czerwca kolejno o 19:00 i 20:30 w Collegium Nobilium.

 

Jak mówią organizatorzy, celem XI Festiwalu jest również prezentacja w Polsce tego, co najważniejsze i najbardziej obiecujące w najnowszym teatrze tańca.  - Dlatego zdecydowaliśmy się zaprosić choreografów młodego pokolenia, kształtujących światowe trendy artystyczne. W trakcie zamykającej festiwal Nocy Młodych Choreografów zobaczymy spektakle twórców z Chin, Francji, Izraela i Wietnamu - informują organizatorzy.

Spektakle odbywać się będą w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, Starej Prochowni, Collegium Nobilium oraz Centrum Sztuki Współczesnej. Bilety na spektakle są w cenie 25-40 zł, karnety od 100 do 300 zł. Bilety można kupić w kasach teatrów, w których spektakle się odbywają albo zarezerwować pod ttzawirowania@gmail.com.

Oprócz spektakli podczas festiwalu będą odbywać się również warsztaty z gośćmi z zagranicy oraz z Polski. Więcej na temat warsztatów - terminów oraz cen znajdziecie TUTAJ . Z kolei TUTAJ znajdziecie pełny program festiwalu.

Więcej o: